Paris’te karnaval ve şenlikler

nihanbayram

Yıl boyu süren etkinlikleri ile yaşayan bir şehir olan Paris'te, katılabileceğiniz karnaval ve şenlikleri sizin için sıraladık.

La Grand Parade, yeni yıl kutlamaları

La Grand Parade, yeni yıl kutlamaları

Paris’te yeni yıl kutlamak, muhteşem bir deneyimdir. Kutlamalar, bandolu geçit töreni ile başlar. Trocadero, Etoile, Concorde, Madelaine, Opera, Bastille gibi Paris’in birçok meydanında açık hava konserleri, dans gösterileri, havai fişek gösterileri yapılır.

Fête des Rois (The Epiphany)

Fête des Rois (The Epiphany)

Hristiyanlıkta İsa’nın vaftiz edilmesinin kutlandığı “Epiphany” bayramı Paris’te de her Ocak ayının 6’sında kutlanıyor. Fransızlar bu özel günde kralın keki (Galette des Rois) adında bir tatlı yapıyorlar. Yüzyıllardan beri gelen bu geleneğin hala yaşatıldığı Paris’te, marketlerde ya da pasta satan yerlerde bu tatlıya yılın ilk haftasında rastlamak mümkün. Geleneğe göre kek pişirilirken içine bir adet kuru fasulye (bazen de plastik ya da porselenden yapılmış temsili bir fasulye) gizleniyor. Tart şeklinde olan bu kekin ilk dilimi evdeki en genç kişiye ayrılıyor ve eve gelen herkese dilim dilim servis ediliyor. Fasulyeyi kim bulursa günün kralı ya da kraliçesi ilan ediliyor.

Paris Moda Haftası

Paris Moda Haftası

Yılda iki kez (Ocak ve Eylül aylarında) sonbahar-kış ya da bahar-yaz koleksiyonlarının tanıtıldığı bu etkinlik, moda tutkunları için ideal! Fuar alanlarında tanıtılan yepyeni koleksiyonları bu kez de modanın kalbinin attığı şehirde inceleyebilirsiniz.

Çin yeni yılı kutlamaları

Çin yeni yılı kutlamaları

Paris’te Çin yeni yılı kutlamaları da zaman içerisinde şehrin popüler etkinliklerinden biri haline gelmiştir. Her yıl Şubat ayı başlarında Güney Paris sokaklarında dansçılar, müzisyenler performanslarını sergilerken, renkli kostümlerle süslenen geçit alayları şehre canlılık katar. Çin restoranlarında müzik ya da tiyatro gösterileri sergilenir. Astroloji, Çin kültürünün önemli bir parçası olduğundan her yıl farklı bir hayvan figürü Çin yeni yılında sembol seçilir, tabi Paris sokaklarında da!

Festival Exit

Festival Exit

Genellikle Mart ayında ve Paris’in banliyölerinden Creteil’de gerçekleşir. Uluslararası bilinirliği olan bu çağdaş sanat festivalinde çeşitli dans ve tiyatro gösterimleri yer alır.

Printemps des Rues

Printemps des Rues

Her yıl bahar aylarında kutlanan sokak sanatları festivalidir.

Banlieues Bleus

Banlieues Bleus

Uluslarası caz festivalidir ve Seine-Saint-Denis’de gerçekleşir. Bahar aylarında yaklaşık beş hafta süren bu festival, caz ve blues meraklıları için oldukça ünlüdür.

Festival de Films des Femmes (Kadın Filmleri Festivali)

Festival de Films des Femmes (Kadın Filmleri Festivali)

Mart ayı içerisinde gerçekleşen ve alanında önemli bir festival olan bu etkinlikte, dünyaca ünlü kadın yapımcılara ait film gösterimleri izlenebilir.

Paris Fuarı

Paris Fuarı

Fuar; yiyecek, içecek, el sanatları ve dekoratif ev eşyaları gibi geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Bahar aylarında gerçekleşen bu fuar, alışveriş yapmak için tatilcilere değişik bir alternatif sunuyor.

Foire du Trone

Foire du Trone

Mart ayı sonundan Mayıs ayı sonuna kadar büyük bir alana yayılmış olan lunapark eğlenceleri şehre renk katıyor. Özellikle çocuklu tatilciler için ideal!

Festival Agora

Festival Agora

Haziran ayında gerçekleşen modern dans, tiyatro ve müzik festivalidir.

Festival de St-Denis

Festival de St-Denis

St-Denis bazilikada Haziran ayı içerisinde klasik müzik konserleri veriliyor.

Tour de France Cyclistes (Bisiklet Turu)

Tour de France Cyclistes (Bisiklet Turu)

Paris için uzun yıllardır gelenek haline gelen ve en profesyonel bisikletçileri bile zorlayan bu tur, üç ya da dört hafta sürüyor ve Champs Elysees meydanında son buluyor. Genellikle Haziran-Temmuz aylarında gerçekleşiyor.

14 Temmuz Bastille Day

14 Temmuz Bastille Day

Fransızların ulusal günüdür. İtfaiyeciler ve askerlerin gösterilerde ve geçitlerde görev aldığı bu kutlamalara tanıklık etmek Paris gezisi sırasında oldukça değişik olabilir.

nihanbayram
Nihan Bayram
522 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar