Parayla vatandaşlık veren ülkeler

ipekincir

Yurt dışında yaşamak ya da yatırım yapmak amacıyla vatandaşlık alma seçenekleri çokça araştırılan konulardan biri. Bu kapsamda parayla vatandaşlık veren ülkeler de sayıca artmaya başladı. Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok farklı ülke farklı prosedür ve kriterlere göre vatandaşlık veriyor. İşte parayla vatandaşlık veren ülkeler listesi.

Not: Parayla vatandaşlık veren ülkeler, ülkelerin kendi resmi kurumları ya da resmi aracı kurumları tarafından beyan edilen bilgilerden derlenmiştir. İçerik bilgi amaçlı olup yatırım tavsiyesi vermemektedir.

1. Malta

Malta

Parayla vatandaşlık veren ülkeler arasında Malta ilk sıralarda yer alıyor. Malta’dan 186 ülkeye vizesiz seyahat edilebilmesi yatırımcıların ilgisini çekiyor. Malta vatandaşlığı ise 12 ya da 36 ay süre zarfında gerçekleşiyor. Malta vatandaşlığı almak isteyenler için 2023 yılı minimum yatırım miktarı 690 bin Euro.

2. Karadağ

Karadağ

 

Balkanların şirin ve küçük ülkesi Karadağ minimum 350 bin Euro karşılığında vatandaşlık veriyor. 124 ülkeye vizesiz seyahat etmeye imkan tanıyan Karadağ vatandaşlığı ayrıca şirket kurmak isteyenler için de yatırımcı, girişimci alternatifleriyle rağbet görüyor. Karadağ’ın 2025 yılında AB üyesi olması durumunda bu koşulların değişebileceğini de belirtelim.

3. Dominik Cumhuriyeti

Dominik

Bir ada devleti olan Dominik Cumhuriyeti en ucuz vatandaşlık veren ülkeler arasında yer alıyor. Dominik Cumhuriyeti tek kişi için 100 bin ABD Doları, çift kişi için 150 bin ABD Doları karşılığında vatandaşlık veriyor. Üç kişi ve daha yukarısı için ise 175 bin ABD Doları ve üstü fiyatlar söz konusu. Dominik Cumhuriyeti’nden ev almayı düşünenler içinse en az 3 yıl satmamak şartıyla minimum 200.000 ABD Doları değerinde ev alarak ülkeye yatırımcı olabilirler.

4. Kuzey Makedonya

Makedonya

 

124’ten fazla ülkeye serbest dolaşım hakkı bulunan Makedonya için en az 200.000 Euro tutarında finansal taahhüt gerekiyor. Kuzey Makedonya vatandaşlık programı kapsamında belirlenen ücret ile 6 ila 9 ay içinde tam vatandaşlık ve pasaport veriliyor. Kuzey Makedonya vatandaşlık programı kapsamında ikamet şartı ise aranmıyor.

5. Bulgaristan

Bulgaristan

Bulgaristan’dan gayrimenkul alarak oturum izni ve vatandaşlık almak isteyenlerin sayısı da oldukça fazla. Bulgaristan oturum izni için en az 1 milyon leva (yaklaşık 512 bin Euro) değerinde devlet tahvili satın alınabiliyor. Ayrıca Bulgaristan şirketi sermayesine en az 250.000 leva (yaklaşık 128 bin Euro) yatıran kişiler de oturum izninden yararlanabiliyor. Bulgaristan vatandaşlığı için ise oturum izninden daha farklı kriterler yer alıyor.

6. Almanya

Almanya

 

Almanya 250 bin Euro’luk yatırım yapıp istihdam sağlayanlar için önce oturum hakkı veriyor. Sonra bir takım prosedürlerden sonra vatandaşlık hakkı veriliyor. Bunun için bazı testlere de tabii tutuluyorsunuz. Almanya’nın sadece parayla vatandaşlık veren bir ülke olmadığının altını çizelim.

7. Amerika Birleşik Devletleri

USA newyork

 

Dileyen herkes Amerika’da ev alabilse de vatandaşlık alamıyor. Amerika’da iş kurmak, şirket sahibi olmak kaydıyla çalışma vizesine sahip olabilirsiniz. Belirli bir süre Amerika’da yaşadıktan sonra ise vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Amerika Birleşik Devletleri’nde ev fiyatları ortalama 700 bin ila 3 milyon ABD Doları arasında değişkenlik gösteriyor.

8. Uruguay

Uruguay

 

Son yılların moda ülkelerinden biri olan Uruguay vatandaşlığı için 3 yıllık oturma izni alınması gerekiyor. Buna ek olarak 1.200 dolarlık bir maaşın da şart olduğunu belirtelim.

9. İngiltere

ingiltere

 

Son yıllarda İngiltere vatandaşlığı çokça tercih ediliyor. İngiltere’nin farklı vatandaşlık ve oturum programları yer alsa da en çok tercih edilen uygulamaların başında Tier 1 olarak adlandırılan yatırımcı vizesi programı geliyor. 2.000,000 pound tutarında yatırım hesabı ile 3 yıl 4 ay kadar süreyle oturum izni alınabiliyor. Bu süreyi dilerseniz 2 yıl uzatabiliyor ve 5 yılın sonunda süresiz oturum izni için başvuruda bulunabiliyorsunuz. İngiltere vatandaşlığı başvurunuzu da 6. yılın sonunda gerçekleştirebiliyorsunuz.

10. Yunanistan

yunanistan

Yunanistan’dan gayrimenkul alarak oturum ve vatandaşlık başvurularında bulunabilirsiniz. En az 250 bin Euro ve 5 yıl süreli yatırım yaparak önce oturum izni, sonra vatandaşlık başvurularında bulunabilirsiniz. Yunanistan’da bir süre yaşanması gerektiğini de hatırlatalım. Ev aldığında oturma izni veren ülkeler listesine ayrıca bu yazımızda da bulabilirsin.

Uçak Bileti


ipekincir
İpek İncir
477 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN