Ev aldığında oturma izni veren ülkeler

busraguzeller

Ev aldığında oturma izni veren ülkeler

Hepimizin hayalleri var. Kimimizin hayali bir gün bir kafe açıp ellerimizle hazırladığımız kurabiyeleri insanlara ulaştırmakken kimimizin hayaliyse bir gün bir kitap yazmak. Bazılarımız da var ki onların en büyük hayalleri yurt dışındaki favori ülkelerinden birinde bir şehre yerleşmek. Bugün yurt dışında yaşamayı hayal edenler için son derece ilgi çekici bir içerik hazırladım. İçeriğimde hangi ülkelerin ev alındığı durumda diğer ülkelerin vatandaşlarına oturma izni verdiğini anlatacağım. Hazırsan İspanya ile keşfetmeye başlayalım.

İspanya

Spain

İspanya’da oturum izni alabilmek için başvurulabilecek vizelerden biri de Altın Vize. 500.000 Euro değerinde gayrimenkul alan kişiler Altın Vize’ye başvurabiliyor ve bu vize sayesinde oturma iznine başvurulabiliyor.

Ev alarak oturma iznine sahip olabilmek için mülkün tutarının tamamının başvuran kişi tarafından ödenmiş olması gerekiyor.

500.000 Euro’luk ev alamayacak kişilerse No-Lucrativa isimli kar amacı gütmeyen vize turuna başvurabilir. 90 günden daha uzun süre ikamet etmeni sağlayacak bu vize aslında bir yıl geçerli fakat süresi uzatılarak 2 yıl daha eklenebiliyor.

No-Lucrativa Vizesi ile İspanya’da 5 yıl boyunca kalmak mümkün. İspanya'da hem gayrimenkul almak hem de etkinliklerle dolu bir yoluluk geçirmek istersen bir İspanya uçak bileti alarak yola çıkabilirsin.

Uçak Bileti

Yunanistan

Yunanistan

Eğer ki hayalin yurt dışında yaşamaksa ve yeterli bütçen varsa ev alarak oturma izni alabileceğin ülkelerden bir diğeri de Yunanistan. 250.000 Euro ve üzerindeki bir tutarda ev alan kişiler 5 yıllığına Yunanistan’da oturma iznine sahip olabiliyor.

Söz konusu meblağı ödeyerek ev alabilen kişilerin başvuru esnasında belgeleri eksiksiz şekilde teslim etme zorunlulukları bulunuyor. Bu belgeler adli kayıt belgeleri ve çeşitli sağlık belgeleri.

Makedonya

Macedonia

Ev alan kişilere oturma izni veren bir diğer ülke de Kuzey Makedonya. 1 yıllık oturma izni alabilmek için ülkeden 40.000 Euro ve üzeri meblağlarda bir ev satın alman gerekiyor. Ülkenin uyguladığı kurallara göre sen evi devredene kadar oturma iznin her sene yenileniyor. Kuzey Makedonya’da ev satın alırsan ailen de seninle birlikte gelebiliyor.

Malta

Malta

Listemde sırada yer vereceğim ülke de Malta. Bu ülke özelinde vatandaşlık alabilmen için yalnızca ev alman yeterli değil. Şöyle ki önce hükümet fonuna 650.000 Euro’luk bir yatırım yapmalı ve 3 yıl boyunca 150,000 Euro değerinde tahvil senedi almalısın. Sonrasında ülke sınırlarında 350.000 Euro değerinde bir mülk satın alarak ya da aylık 18.000 Euro kirası olan bir ev kiralayarak Malta vatandaşlığı alabilirsin.

Portekiz

portekiz

Ev satın alarak vatandaşı olabileceğin bir diğer ülke de Portekiz. Başta bahsettiğim ülkelerden farklı olarak Portekiz’de de tıpkı Malta’daki gibi vatandaşlık alabilmen için ev almak sağlaman gereken tek şart değil. Portekiz’de vatandaşlık alabilmek için yapman gerekenler şöyle:

  • 500.000 Euro değerinde bir gayrimenkul satın alarak Portekiz’de vizesiz dolaşım hakkına sahip olabilirsin.
  • 10 kişiye iş sağladığın durumlardaysa oturma izni alabilirsin.
  • 5 yıl boyunca ülkede kaldığın durumlarda sürekli oturum hakkına sahip olabilirsin.

Karadağ

karadağ

Ev alarak Karadağ’da da vatandaşlık alman mümkün. Hatta Karadağ’da süreç diğer ülkelere göre çoğu zaman daha hızlı ilerliyor. Ülkede vatandaşlık alabilmen için Karadağ’ın kuzeyinden minimum 250.000 Euro’luk, güneyindense minimum 450.000 TL’lik bir gayrimenkul satın alman gerekiyor. Sonrasında başvurunu yaptıktan sonra 40 gün gibi bir süreçte Karadağ oturma izni alabilirsin.

Letonya

Letonya

Vatandaşlık almak için gayrimenkul satın almak isteyebileceğin ülkelerden biri de Letonya. Ülkenin gelişmiş şehirlerinde 250.000 Euro ve üzeri tutarda bir gayrimenkul alıp, bu mülkün bedelinin tamamını öder ve mülkü tescil ettirirsen ve gayrimenkul bedelinin %5’ini devlet bütçesine ödersen başvurunu yaparak Letonya vatandaşı olabilirsin. Gayrimenkul satın alma yöntemiyle Letonya’da 5 yıllık oturma izni alabilirsin. Hem gayrimenkul almak hem de etkinliklerle dolu bir yoluluk geçirmek istersen bir Letonya uçak bileti alarak yola çıkabilirsin.

İrlanda

İrlanda

Söz konusu İrlanda olduğunda oturma izni almak için kural basit. 500.000 Euro’luk bir ev satın alanlar, geçinebilecek maddi durumu olduğunu kanıtlayanlar, dile hakim olanlar oturma iznine sahip oluyor. İrlanda’da oturma izni almakla ilgili kurallar hızlı bir şekilde değişebiliyor. İrlanda Göçmenlik Bürosu’nun web sitesini takip ederek değişen kuralları görebilirsin.

 


busraguzeller
Büşra Güzeller
177 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN