Otobüsle gidilebilecek yurt dışı şehirleri

bengisugunaydin

Türkiye'den keyifli bir otobüs yolculuğuyla gidebileceğin pek çok güzel turistik şehir bulunuyor. Yeni yerler keşfetmenin veya farklı kültürleri deneyimlemenin ekonomik ve kolay bir yolu olan otobüs yolculuklarıyla birçok komşu şehri gezme şansın var. Modern otobüslerin rahat koltukları, ücretsiz Wi-Fi ve elektrik prizleri gibi olanaklarla manzaraların tadını çıkararak otobüsle seyahat etmek, benzersiz ve unutulmaz bir deneyimi olacaktır. Ülkemizden otobüslerle kolayca gidebileceğin en popüler şehirleri senin için sıraladık.

İçindekiler

1- Atina (Yunanistan)

Atina

Yunanistan’ın başkenti Atina zengin tarihi ve kültürünün yanı sıra antik kalıntıları, Akropolis ile Parthenon gibi ünlü simge yapılarıyla her yıl milyonlarca insanı kendine çekiyor. Atina’ya Türkiye’den kolayca otobüsle ulaşarak antik kentlerden getirilen paha biçilmez eserleri sergileyen Akropolis Müzesi'ni keşfedebilir, mağazalar, kafeler ve tavernalarla dolu büyüleyici Atina mahallelerinde unutulmaz yürüyüşler yapabilirsin.

Modern Atina'nın tadına varmak için gece hayatı ve sokak sanatlarıyla ünlü hareketli Psyri Mahallesi’ne de mutlaka uğramanı öneririz.

İstanbul-Atina arası kaç saat? 11 saat.

2- Sofya (Bulgaristan)

Sofya

Bulgaristan’ın başkenti Sofya geleneksel ve modern binaların muhteşem bir mimari birleşimini sana sunacak sürprizlerle dolu bir şehir. Ulusal Tarih Müzesi ve Ulusal Sanat Galerisi gibi şehrin en önemli müzeleri ile galerilerini gezerek keşfe başlayabileceğin Sofya’da yerel kültürün tadını çıkarmak için ise çeşitli taze ürünler, etler ve peynirlerin yanı sıra geleneksel Bulgar el sanatları ürünleri de bulabileceğin Merkez Pazar Salonu'na da kesinlikle gitmelisin.

İstanbul-Sofya arası kaç saat? Yaklaşık 6 saat.

3- Bükreş (Romanya)

Bükreş

Romanya'nın başkenti Bükreş Gotik, Rönesans ve Barok mimari tarzlarının bir karışımı olan çarpıcı şehir manzaralarıyla turistleri büyülüyor. Ülkemizden de otobüs seferlerinin düzenlendiği Bükreş’te dünyanın en büyük 2. idari binası olan Parlamento Sarayı'nı keşfedebilir, kafeler, restoranlar ve mağazalarla dolu büyüleyici Bükreş Eski Kent bölgesinde gezerek muhteşem fotoğraflar çekebilirsin.

Yerel kültürün tadını çıkarmak için ise geleneksel Rumen mimari örnekleri ve etkileyici el sanatlarının sergilendiği Bükreş Köy Müzesi'ne uğramayı da unutmayın.

İstanbul-Bükreş arası kaç saat sürer? 8 saat.

4- Üsküp (Kuzey Makedonya)

Üsküp

Üsküp antik ve modern mimarinin bir karışımı ile zıtlıklarla dolu bir şehir olarak seni çok etkileyecek. Balkanlar'ın en büyük çarşısı olarak mağaza, kafe ve restoranlarla dolu olan Üsküp Eski Çarşı'yı mutlaka keşfetmeni önerdiğim şehirde yerel kültürü anlamak için ise ülkenin bağımsızlık mücadelesini sergileyen Makedonya Mücadelesi Müzesi'ne uğramalısın.

Çarpıcı mimari yapılarıyla fotoğraf çekmekten hoşlananların mutlaka keşfetmesi gereken Üsküp otobüs yolculuğuyla Türkiye’den kolayca gidebileceğin turistik şehirlerden.

İstanbul-Üsküp arası kaç saat sürer? Yaklaşık 9 saat.

5- Belgrad (Sırbistan)

Belgrad

Sırbistan'ın başkenti ve en büyük şehri olan Belgrad, Tuna ile Sava nehirlerinin birleştiği etkileyici bir platoda üzerinde yer aldığı için her köşesinde muhteşem manzaralara sahip. Belgrad canlı gece hayatının yanı sıra geleneksel ve modern tarzların bir karışımı olan güzel mimarisiyle de ünlü.

Şehrin önemli bir simgesi olan Kalemegdan Kalesi'ni mutlaka keşfetmeni önerdiğim Belgrad’da kafeler, restoranlar ve mağazalarla dolu büyüleyici Skadarlija semtinde yürüyüşler yaparak da harika fotoğraflar çekebilirsin. Yerel kültürün tadını çıkarmak için ise geleneksel Sırp kıyafetleri, el sanatları ve yerel geleneklerinin sergilendiği Belgrad Etnografya Müzesi'ne de uğrayabilirsin.

İstanbul-Belgrad arası kaç saat sürer? Yaklaşık 10 saat.

6- Budapeşte (Macaristan)

Budapeşte

Macaristan'ın en turistik şehri ve başkenti olan Budapeşte, Tuna nehrinin iki yakasındaki Buda ve Peşte bölümlerinin birleşiminden oluşuyor. Gotik, Barok ve Art Nouveau tarzlarının büyüleyici bir karışımı olan çarpıcı mimarisiyle her yıl milyonlarca insanı kendine çekiyor.

Budapeşte’nin panoramik manzarasını sana sunacak olan Balıkçı Tabyası'nı keşfedebileceğin gezinde Szechenyi Hamamı gibi şehrin çok sayıdaki termal hamamından birine uğrayarak da gezinin bütün yorgunluğunu atabilirsin. Yerel Budapeşte kültürünü daha iyi anlamak için ise geleneksel Macar yemekleri ve el sanatı ürünleriyle dolu Merkez Pazar Salonu'na da gidebilirsin.

İstanbul-Budapeşte arası kaç saat sürer? Yaklaşık 14 saat.

7- Viyana (Avusturya)

Viyana

Barok, Gotik, Art Nouveau tarzlarının bir karışımı olan benzersiz mimarisi ve zengin tarihi ile ünlü Viyana da keşfedilmeye değer şehirlerden biri. Habsburg hanedanının ikametgahı olan devasa Hofburg İmparatorluk Sarayı’nı gezerek keşfetmeye başlayabileceğin Viyana’da UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan eski kent merkezinin büyüleyici sokaklarında unutulmaz yürüyüşlere de çıkabilirsin.

Yerel Avusturya kültürünün tadına bakmak için ise Viyana’nın kültürel mirasının önemli bir parçası olan birçok kahvehaneden birinde dinlendirici bir mola verebilirsin.

İstanbul-Viyana'ya otobüsle gitmek kaç saat sürüyor? Yaklaşık 15 saat sürüyor.

8- Münih (Almanya)

Münih

Münih güzel mimarisi, zengin tarihi ve ünlü bira bahçeleri ile sana unutulmaz zamanlar geçirtebilecek bir şehir. Şehrin ana meydanı olan ve ünlü Glockenspiel'e ev sahipliği yapan Marienplatz'ı mutlaka keşfetmeni önerdiğimiz Münih’te dünyanın en büyük şehir parklarından biri olan Englischer Garten'de de keyifli yürüyüşler yapabilirsin.

Yerel Alman kültürünü daha iyi anlamak için ise Hofbrauhaus veya Augustiner-Keller gibi Münih'in pek çok ünlü bira bahçesinden birine uğrayabilirsin.

Türkiye'den pek çok turistik şehre otobüsle seyahat etmek, yeni yerler keşfetmek ve farklı kültürleri deneyimlemek için en ekonomik ve keyifli alternatiflerden biri. Kendine en uygun destinasyonu seçin ve unutulmaz bir otobüs yolculuğu için hazırlıklara başlayın deriz.

İstanbul-Münih arası kaç saat sürer? Yaklaşık 19 saat sürüyor.


bengisugunaydin
Bengisu Günaydın
53 Yazı
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Eğitim için İngiltere'ye giderek yeni keşiflere yelken açtı. Edebiyat ve seyahati birleştirdiği kariyeri boyunca pek çok roman çevirisi yaptı ve seyahat yazıları üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinde seyahat yazıları yazarak deneyimlerini paylaşıyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar