Otobüsle gidilebilecek yurt dışı şehirleri

bengisugunaydin

Türkiye'den keyifli bir otobüs yolculuğuyla gidebileceğin pek çok güzel turistik şehir bulunuyor. Yeni yerler keşfetmenin veya farklı kültürleri deneyimlemenin ekonomik ve kolay bir yolu olan otobüs yolculuklarıyla birçok komşu şehri gezme şansın var. Modern otobüslerin rahat koltukları, ücretsiz Wi-Fi ve elektrik prizleri gibi olanaklarla manzaraların tadını çıkararak otobüsle seyahat etmek, benzersiz ve unutulmaz bir deneyim olacak. Ülkemizden otobüslerle kolayca gidebileceğin en popüler şehirleri senin için sıraladık.

İçindekiler

1- Atina (Yunanistan)

Atina

Yunanistan’ın başkenti Atina zengin tarihi ve kültürünün yanı sıra antik kalıntıları, Akropolis ile Parthenon gibi ünlü simge yapılarıyla her yıl milyonlarca insanı kendine çekiyor. Atina’ya Türkiye’den kolayca otobüsle ulaşarak antik kentlerden getirilen paha biçilmez eserleri sergileyen Akropolis Müzesi'ni keşfedebilir, mağazalar, kafeler ve tavernalarla dolu büyüleyici Atina mahallelerinde unutulmaz yürüyüşler yapabilirsin.

Modern Atina'nın tadına varmak için gece hayatı ve sokak sanatlarıyla ünlü hareketli Psyri Mahallesi’ne de mutlaka uğramanı öneririz. Atina otobüs bileti seçeneklerini inceleyerek yola çıkabilirsin.

İstanbul-Atina arası kaç saat? 11 saat.

Otobüs Bileti

2- Sofya (Bulgaristan)

Sofya

Bulgaristan’ın başkenti Sofya geleneksel ve modern binaların muhteşem bir mimari birleşimini sana sunacak sürprizlerle dolu bir şehir. Ulusal Tarih Müzesi ve Ulusal Sanat Galerisi gibi şehrin en önemli müzeleri ile galerilerini gezerek keşfe başlayabileceğin Sofya’da yerel kültürün tadını çıkarmak içinse çeşitli taze ürünler, etler ve peynirler satın alabilir, geleneksel Bulgar el sanatları ürünleri de bulabileceğin Merkez Pazar Salonu'na gidebilirsin.

İstanbul-Sofya arası kaç saat? Yaklaşık 6 saat.

3- Bükreş (Romanya)

Bükreş

Romanya'nın başkenti Bükreş Gotik, Rönesans ve Barok mimari tarzlarının bir karışımı olan çarpıcı şehir manzaralarıyla turistleri büyülüyor. Ülkemizden de otobüs seferlerinin düzenlendiği Bükreş’te dünyanın en büyük 2. idari binası olan Parlamento Sarayı'nı keşfedebilir, kafeler, restoranlar ve mağazalarla dolu büyüleyici Bükreş Eski Kent bölgesinde gezerek muhteşem fotoğraflar çekebilirsin.

Yerel kültürün tadını çıkarmak içinse geleneksel Rumen mimari örnekleri ve etkileyici el sanatlarının sergilendiği Bükreş Köy Müzesi'ni ziyaret edebilirsin. Bükreş otobüs bileti alarak farklı deneyimlerle dolu bir yolculuk için ilk adımı atabilirsin. 

İstanbul-Bükreş arası kaç saat sürer? 8 saat.

4- Üsküp (Kuzey Makedonya)

Üsküp

Üsküp antik ve modern mimarinin bir karışımı ile zıtlıklarla dolu bir şehir olarak seni çok etkileyecek. Balkanlar'ın en büyük çarşısı olarak mağaza, kafe ve restoranlarla dolu olan Üsküp Eski Çarşı'yı mutlaka keşfetmeni önerdiğim şehirde yerel kültürü anlamak içinse ülkenin bağımsızlık mücadelesini sergileyen Makedonya Mücadele Müzesi'ne uğramalısın.

Çarpıcı mimari yapılarıyla fotoğraf çekmekten hoşlananların mutlaka keşfetmesi gereken Üsküp, otobüs yolculuğuyla Türkiye’den kolayca gidebileceğin turistik şehirlerden.

İstanbul-Üsküp arası kaç saat sürer? Yaklaşık 9 saat.

5- Belgrad (Sırbistan)

Belgrad

Sırbistan'ın başkenti ve en büyük şehri olan Belgrad, Tuna ile Sava nehirlerinin birleştiği etkileyici bir plato üzerinde yer aldığı için her köşesi muhteşem manzaralarla dolu bir şehir. Belgrad canlı gece hayatının yanı sıra geleneksel ve modern tarzların bir karışımı olan güzel mimarisiyle de ünlü.

Şehrin önemli bir simgesi olan Kalemegdan Kalesi'ni mutlaka keşfetmeni önerdiğim Belgrad’da kafeler, restoranlar ve mağazalarla dolu büyüleyici Skadarlija semtinde yürüyüşler yaparak da harika fotoğraflar çekebilirsin. Yerel kültürün tadını çıkarmak içinse geleneksel Sırp kıyafetleri, el sanatları ve yerel unsurların sergilendiği Belgrad Etnografya Müzesi'ne gidebilirsin.

İstanbul-Belgrad arası kaç saat sürer? Yaklaşık 10 saat.

Belgrad'a gitmeye karar verirsen ve aynı anda şehrin tüm noktalarına yakın olmak istersen merkezde konumlanmış Belgrad otelleri arasından seçimini yapabilirsin. 

Otel

6- Budapeşte (Macaristan)

Budapeşte

Macaristan'ın en turistik şehri ve başkenti olan Budapeşte, Tuna nehrinin iki yakasındaki Buda ve Peşte bölümlerinin birleşiminden oluşuyor. Gotik, Barok ve Art Nouveau tarzlarının büyüleyici bir karışımı olan şehir, çarpıcı mimarisiyle her yıl milyonlarca insanı kendine çekiyor.

Budapeşte’nin panoramik manzarasını sana sunacak olan Balıkçı Tabyası'nı keşfedebileceğin gezinde Szechenyi Hamamı gibi şehrin çok sayıdaki termal hamamından birine uğrayarak gezinin bütün yorgunluğunu atabilirsin. Yerel Budapeşte kültürünü daha iyi anlamak için geleneksel Macar yemekleri ve el sanatı ürünleriyle dolu Merkez Pazar Salonu'na gidebilirsin. Budapeşte'yi keşfetmek için tek ihtiyacın Budapeşte otobüs bileti.

İstanbul-Budapeşte arası kaç saat sürer? Yaklaşık 14 saat.

7- Viyana (Avusturya)

Viyana

Barok, Gotik, Art Nouveau tarzlarının bir karışımı olan benzersiz mimarisi ve zengin tarihi ile ünlü Viyana da keşfedilmeye değer şehirlerden biri. Habsburg hanedanının ikametgahı olan devasa Hofburg İmparatorluk Sarayı’nı gezerek keşfetmeye başlayabileceğin Viyana’da UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan eski kent merkezinin büyüleyici sokaklarında unutulmaz yürüyüşlere çıkabilirsin.

Yerel Avusturya kültürünün tadına bakmak için ise Viyana’nın kültürel mirasının önemli bir parçası olan birçok kahvehaneden birinde dinlendirici bir mola verebilirsin.

İstanbul-Viyana'ya otobüsle gitmek kaç saat sürüyor? Yaklaşık 15 saat sürüyor.

Türkiye'den pek çok turistik şehre otobüsle seyahat etmek, yeni yerler keşfetmek ve farklı kültürleri deneyimlemek için en ekonomik ve keyifli alternatiflerden biri. Kendine en uygun destinasyonu seçin ve unutulmaz bir otobüs yolculuğu için hazırlıklara başlayın deriz.


bengisugunaydin
Bengisu Günaydın
142 Yazı
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Eğitim için İngiltere'ye giderek yeni keşiflere yelken açtı. Edebiyat ve seyahati birleştirdiği kariyeri boyunca pek çok roman çevirisi yaptı ve seyahat yazıları üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinde seyahat yazıları yazarak deneyimlerini paylaşıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN