Otel yıldızları neye göre belirleniyor?

muratekinay

Tatil için kalacak bir otel ararken ilk baktığımız şeylerden biri de tesislerin yıldız sayıları. İçinde bulunan hizmetlerden otelin konforuna kadar aslında birçok konuda ipucu veren otel yıldızları neye göre belirleniyor biliyor musunuz?

İçindekiler

1 yıldızlı otellerde en az neler olmalı?

Tahmin edebileceğiniz gibi otellerin yıldız sayılarını belirleyen en önemli faktör müşterilerine sağladığı hizmetler. Örneğin 1 yıldızlı otellerde en az bir kahvaltı salonu, lobi veya benzeri alanların bulunması gerekiyor. Ayrıca otelin en az 10 odalı olması ve odalarda dışarı ile doğrudan iletişime geçilebilecek telefonların bulunması bekleniyor.

otel yemek odası

Uçak Bileti

2 ve 3 yıldızlı oteller hangi hizmetleri sunmalı?

Konaklama tesisi müşterileri için 1 yıldızlı otellerden daha fazla hizmet sunuyorsa, 2 veya 3 yıldız kategorisine dahil edilebiliyor. İki yıldızlı bir otelde bir yıldızlı tesislere ek olarak genel alanlarda klima ve odalarda içecek ve saç kurutma makinesi gibi hizmetler de bulunmalı. Bir otelin üç yıldız kategorosinde kabul edilebilmesi içinse tesiste yüzme havuzu, odalarda televizyon ve otel genelinde çamaşır yıkama gibi servislerin müşterilere sağlanması bekleniyor.

 2yıldızlı otel

 

4 yıldızlı otellerde durum ne?

Bir otelin 4 yıldız kategorisinde kabul edilebilmesi için tüm bu hizmetlerin dışnda idari personelin konusunda eğitimli ve en az 5 yıl deneyimli olması, en az 100 kişi kapasiteli kapalı bir salonu bulunması ve Türk mutfağı ile farklı mutfaklardan örnekler sunan restoranlara sahip olması gerekiyor. Açık veya kapalı yüzme havuzu gibi standarların bir kısmını sağlaması da 4 yıldızlı otellerden beklenen hizmetler arasında. Tabii bu standarlar ülkemiz için geçerli ve yurt dışında bu konuda farklı standartlar uygulanabiliyor.

hotel havuz

Peki, ya 5 yıldızlı oteller?

Aslında hemen her tesisin amacı 5 yıldıza sahip olmak. Çünkü 5 yıldızlı oteller müşterilerine bir konaklama tesisinin sunabileceği en iyi hizmetleri sağlar ve her bir oda için daha yüksek fiyatlar talep edebilirler. Bu nedenle 5 yıldızlı otellerin sağlaması gereken özelliklerin sayısı diğer konaklama tesislerinden çok daha fazla. Örneğin bu otellerin odalarında müşteriler için ayakkabı sileceği, tek kullanımlık terlik, banyolarda resepsiyonla doğrudan bağlantılı telefon ve uydu erişimli televizyon gibi özellikler bulunmalı. Bu otellerde tüm bunların yanında 4 yıldız ve daha alt kategorilerde değerlendirilen diğer tesislerde olması gereken açık ve kapalı yüzme havuzları, farklı restoranlar gibi hizmetler de mutlaka bulunmalı. Bu yaz için tatilinizi planlarken farklı otelleri karşılaştırmak ve rezervasyon yaptırmak isterseniz tıklayın.

5 yıldız otel

7 yıldızlı otellerin farkı ne? 

Dubai'de dev bir yelken şeklinde inşa edilen ünlü Burj Al Arab oteli başta olmak üzere dünyada birçok otel 7 yıldızlı olarak anılsa da aslında dünyada 7 yıldızlı otel yok. Bu otellerin her biri 5 yıldızlı ve müşterilerine 5 yıldızlı otellerden çok daha fazla ve ayrıcalıklı hizmetler sundukları için 7 yıldızlı olarak kabul ediliyorlar. Burj Al Arab ile birlikte dünyada İtalya'nın Milano şehrinde bulunan Town House Galleria Hotel, Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkentinde yer alan Emirates Palace Hotel, İstanbul'da hizmet veren Shangri-La Bosphorus ve Fiji'de bulunan Laucala Island Resort gibi tesisler 7 yıldız kategorisine dahil ediliyor ancak başta da belirttiğimiz gibi bu otellerin 7 yıldızlı olduklarına dair resmi bir belge yok. Sadece standart 5 yıldızlı otellerden çok daha gelişmiş ve ayrıcalıklı hizmetler sunmaları nedeniyle bazı seyahat siteleri ve yazarlar tarafından bu kategoride kabul ediliyorlar.

7 yıldız otel


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN