Dünyada bazı ülkeler silahlı kuvvetlerinin gücü ve etkisi ile övünürken bazılarında tek bir asker bile bulunmuyor. Genellikle adalardan oluşan bu devletler hangileri ve güvenliklerini nasıl sağlıyorlar dersiniz?

Andorra

Andorra

Avrupa'nın en küçük ülkelerinden biri olan Andorra, Fransa ile İspanya'nın arasında yer alıyor. Ülkenin güvenliği de gerekli durumlarda bu iki sınır komşusu tarafından sağlanıyor. Andorra aynı zamanda ''vergi cenneti'' olarak bilinen ülkelerden biri ve bu yönüyle de çok sayıda ziyaretçi çekiyor.

Uçak Bileti

Palau

Palau

Bembeyaz kumları ve mercan mavisi denizi ile dünyanın en güzel adalarından bazılarına ev sahipliği yapan Palau'da da herhangi bir ordu gücü yok. Bunun yerine ülkenin güvenliği az sayıda polisten oluşan güvenlik güçleri tarafından sağlanıyor.

Haiti

Haiti

Karayip Denizi'inde yer alan bu uzak ada ülkesi de son dönemlerde genellikle karışıklıklarla birlikte anılmasına karşın ordu bulundurmuyor. Ülkede yer alan polis gücü hem ülke içinde hem de dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı sorumlu.

İzlanda

İzlanda

Bir diğer ada ülkesi olan İzlanda'da da resmi bir ordu söz konusu değil. Bununla birlikte ülke Birleşik Krallık ve NATO ile yaptığı güvenlik anlaşması ile kendini güvenceye alıyor. İzlanda'da ayrıca ordu dışında farklı güvenlik birimleri de var.

Kosta Rika

Kosta Rika

Güney Yarımküre'nin en güzel ülkelerinden biri olarak anılan Kosta Rika'da muhteşem yeşil alanlar ve tarihi yapılar arasında gezinirken herhangi bir askeri görevli görme ihtimaliniz yok. Çünkü ülkede 1949 yılından bugüne askeri güç bulundurulması yasaklanmış durumda.

Lihtenştayn

Lihtenştayn

Avrupa'nın yüzölçümü olarak en küçük ülkelerinden biri olan Lihtenştayn'da ordunun bulunmama nedeni masraflarının çok yüksek olması. Ülkede ordunun varlığına 1868 yılında son verilmiş. O yıldan itibaren ülkenin güvenliği İsviçre tarafından sağlanıyor.

Monako

Monako

Güvenliği bir başka ülke tarafından sağlanan ülkelerden biri de Monako. Fransa'nın Akdeniz sahilinde yer alan bu küçük ülkenin korunmasından yine Fransa sorumlu.

Panama

Panama

Ülkemizde adını daha çok Survivor yarışmalarından duyduğumuz Panama'da da ordu gücüne gerek görülmüyor. Ülkede güvenlik polis ve sahil güvenlik ekipleri tarafından sağlanıyor.

Mauritius

Mauritius

Ülkeye has tropikal lezzetleri ve mavinin her tonunu görebileceğiniz denizi ile bilinen Mauritius'ta uzun yıllardır düzenli bir ordu yok. Güvenlik gerekli durumlarda Hindistan'ın güvencesi altında.

Vatikan

Vatikan

Dünyanın en küçük ülkesi Vatikan'da geleneksel olarak Papa'yı koruyan İsviçreli muhafızlar dışında ordu gücü bulunmuyor. Ülke, İtalya'nın başkenti Roma'nın sınırları içinde olduğundan doğrudan İtalya tarafından korunuyor.


nihanbayram
Nihan Bayram
397 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN