Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nun aldığı kararlara göre bir kişinin alabileceği ön ödemeli ya da diğer adıyla faturasız hat sayısında bazı sınırlamalar bulunuyor. Faturalı hatlar ile ilgili yeni uygulamayı hatırlamak isteyenler, Sabit telefon, GSM ve internet faturalarında yeni çağ başlıyor! makalemizi tekrar okuyabilirler. Sınırlamadaki amaç; GSM abonelerinin kimlik ve iletişim bilgilerinin kötü niyetli başka birilerinin eline geçmesi durumunda suç amaçlı kullanımını engelleyebilmek, aslında daha doğru ifade etmek gerekirse bir nebze sınırlayabilmek… Böylesi bir durumda gerçek suçluya ulaşmak zaman aldığından kısıtlamaların işe yarayabileceği düşünülmüş! Zira konu hem kişisel güvenliği hem de kamu güvenliğini ilgilendiriyor.

Karar metninde “Kişilerin bilgisi veya kimlik bilgilerinin rızası olmaksızın kullanılması suretiyle, adlarına çok sayıda ön ödemeli bireysel hat açılması, söz konusu hatların suç amaçlı kullanılması, suçun gerçek failinin tespitini imkânsız hale getirebilmekte ve kamu güvenliğini ilgilendiren olaylarda ilgili iddiaların incelenmesini ve soruşturulmasını olanaksız kılabilmektedir”, açıklaması yer alıyor.

 

İçindekiler

İlgili kurul kararına göre;

  1. Bir kişi adına aynı mobil işletmeci tarafından açılabilecek faturasız hat sayısı;
  • T.C. vatandaşları için en fazla 15 adet,
  • Yabancı uyruklular için ise en fazla 3 adet

ile sınırlandırılıyor.

  1. Yetkili bir bayiden aynı kişi adına bir ay içerisinde en fazla 4 adet faturasız hat tesis edilebiliyor.
  1. Yeni açılan faturasız/ ön ödemeli hatta bir sefer mahsus olmak üzere ücretsiz bilgi mesajı gönderilerek hattın kimin üzerine kayıtlı olduğunun bildirilmesi gerekiyor.
  1. Aboneler kendi isimlerine kayıtlı ve halen aktif olan faturasız hatlarının sayısını öğrenme imkânına sahip durumda. Kurul kararından bizim anladığımız; Türkiye’de üç büyük operatör olduğuna göre, bir kişi ömrü boyunca 45 tane faturasız hat açabiliyor. Yabancı uyruklularda ise bu rakam daha düşük…

Öte yandan ara sıra ismimize kayıtlı başka faturasız hatlarımızın olup olmadığını ya da geçmişte kapattığımızı düşündüğümüz faturasız hatlarımızın kapanıp kapanmadığını kontrol etmekte fayda var.


betulsungurlu
Betül Sungurlu
129 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN