Mutlaka izlemen gereken EN iyi 30 motivasyon filmi

nihanbayram

Hayatta bazen motivasyonumuzun düşük olduğu dönemler olabiliyor. Hatta bu dönemlerde çoğunlukla umutsuzluğa kapılabiliyor ve yapmamız gereken işe devam etme enerjisini kendimizde bulamayabiliyoruz. Böyle anlarda tek yapmak istediğin koltuğuna ya da yatağına uzanıp film izlemekse doğru yerdesin. Sadece film izleyerek aradığın motivasyonu kazanabileceğini söylesek ne dersin? Kulağa harika bir fikir gibi geliyorsa, işte senin için sinema tarihinin en iyi 30 motivasyon filmi.

İçindekiler

1- Forrest Gump

IMDb Puanı: 8.8/10

Süre: 2 saat 22 dakika

Yapım Yılı: 1994

Motivasyon filmlerinin olmazsa olmazı Forrest Gump’a geldi sıra. Tom Hanks’in Forrest Gump’a hayat verdiği film aynı isimli kitaptan esinlenerek çekilmiş. Öğrenme zorluğuyla boğuşan Forrest Gump, fiziksel açıdan çok yetenekli biri. Film Forrest’ın oturduğu bankta hayat hikayesini anlatmasıyla başlıyor ve doğumu olan 1944 ile 1982 yılları arasındaki önemli tarihi olayları konu ediyor.

Forrest, yaşamı boyunca elinde olmadan tamamen tesadüfi bir şekilde Elvis Presley, Kennedy ve Nixon gibi tarihi önemi olan kişilerle tanışıyor ve Vietnam Savaşı’na katılıyor. Hayatında yaşadığı tüm olayların içinde kendini bilinçsiz bir şekilde bulan Forrest, Amerika tarihi için önem taşıyan Watergate Skandalı’nın ortaya çıkmasına ve John Lennon’ın “Imagine” şarkısını yazmasına da sebep olan kişi olarak resmediliyor. Tüm bu yaşadığı olaylar esnasında tanıştığı Jenny adlı kıza aşık olarak hayatında aşkı da tadıyor. Forrest Gump’ın en can alıcı kısmı ise Forrest’ın bir gün geçmişi arkada bırakmak için koşmaya karar vermesi ve 3 yıl, 2 ay, 14 gün, 16 saat boyunca 22 bin kilometre boyunca koşmaya başlaması. Forrest’ın koşusu filmde kurgu karakterlere ilham olduğu gibi filmi izleyen bizleri de motive ediyor.

trde tek

2- Whiplash

IMDb Puanı: 8.5/10

Süre: 1 saat 46 dakika

Yapım Yılı: 2014

Motivasyon filmleri listemizin en gıcık edici olabilen filmine geldi sıra. Whiplash, kötü yorumlar ve negatiflik karşısında hırs yapıp motive olanlar için harika bir film ama insan Terence Fletcher’a sinir olmadan da duramıyor.

Küçük yaşlarda bateri çalmaya kendini adayan Andrew Neiman, New York’un en iyi müzik okulu olan Shaffer Konservatuarı’na giriyor. 19 yaşında olmasına rağmen hayallerindeki gibi bir baterist olmak için kararlı olan Andrew, durmaksızın prova yapıyor. Okulun en sert öğretmeni olan Terence Fletcher, onu grubuna alıyor. Grup, Whiplash adlı eseri çalarken Andrew tempoyu tutturamayınca Fletcher’ın sert mizacını deneyimliyor. Andrew, Fletcher onu tüm sınıfın önünde küçük düşürdükten sonra kendini tamamen provalara adıyor ve Whiplash’i ezbere çalacak seviyeye geliyor. Ancak Fletcher’ın negatif yorumlarıyla hırs yapan Andrew, kendini bu hırsa çok kaptırınca işler değişiyor. Filmi izlerken kendini bir işe adayıp o işte başarılı olmak için hırslanmaya niyetleniyorsun gerçekten.

3- Can Dostum (Intouchables)

IMDb Puanı: 8.5 /10

Süre: 1 saat 52 dakika

Yapım Yılı: 2011

Bir Fransız filmiyle devam etmek istiyorum. Gerçek bir hikayeden uyarlanan Can Dostum, yamaç paraşütü yaparken başına gelen kaza sonrası boynundan aşağısı felç olan bir adam ve yardımcısının hikayesini anlatıyor.

Zengin bir iş adamı olan Philippe’in kazası sonrasında hayata küsüyor. Hapishaneden yeni çıkan ve işsiz olan Driss, Philippe’in bakıcısı olmak için görüşmeye giriyor ve Philippe onu işe almaya karar veriyor. Normalde yan yana gelmesi tahmin edilemeyecek olan ikilinin hayatı, bu kararla birlikte değişiyor. Driss pozitif enerjisiyle Philippe’in hayat enerjisini yükseltiyor ve ona tekrar yaşadığını hissettiriyor. Filmi izlediğin zaman, hayatının zorlu ve karanlık olduğunu düşündüğün bir dönemine denk gelirse film bittikten sonra kendini daha iyi hissedeceksin ve tünelin ucundaki ışığı göreceksin.

4- 3 Aptal (3 Idiots)

IMDb Puanı: 8.4/10

Süre: 2 saat 50 dakika

Yapım Yılı: 2009

Aamir Khan’ın yer aldığı tüm filmler, izleyicilere motivasyon aşılayacak filmler aslında. Hindistan’da çok fazla izlenen ve dünya çapında da geniş bir kitleye ulaşan 3 Aptal da bu motivasyon filmlerinin en başarılısı diyebiliriz.

Hindistan’daki en iyi mühendislik okulunda öğrenci olan Rancho Chhanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi aynı odada kalıyorlar. Üçünün de bu okula geliş hikayesi birbirinden farklı. Raju fakirlikle boğuşan ailesini bu durumdan kurtarmak isterken, Farhan ailesi istediği için bu bölümü okuyor. Rancho da makinelere büyük bir ilgi duyduğu için mühendis olmayı amaçlıyor. Bu üçlü ve Profesör Viju arasında olanlar Hindistan’ın eğitim sistemini sert bir şekilde eleştiriyor. Filmi izlerken üçlünün dostluğu gibi bir arkadaşlığa sahip olmak istiyor insan.

5- Cesur Yürek (Braveheart)

IMDb Puanı: 8.3 /10

Süre: 2 saat 58 dakika

Yapım Yılı: 1995

10 dalda Oscar adayı olan film 5 dalda ödülleri toplayarak kısa süre içerisinde bir fenomene dönüştü. Cesur Yürek, İskoçya’nın bağımsızlık savaşına öncülük etmiş William Wallace’ın hikayesini konu alan yarı tarihi bir film.

İskoçya işgal edildiği sıralarda babası ve ağabeyi öldürülen William Wallace uzun bir aradan sonra İskoçya’ya geri dönüyor. Sorun yaşamak istemediği için sakin bir hayat süren Wallace’ın çocukluk aşkı Muron İngiliz askerleri tarafından öldürülünce işler değişiyor. Kasabalıların yardımıyla İngiliz garnizonunu yenerek sevdiği kadını öldüren askeri öldürünce İskoçlar, İngilizlere karşı ayaklanmak için aradıkları motivasyonu buluyorlar. Böylece Wallace, İskoçların bağımsızlık savaşının lideri haline geliyor. Film boyunca Wallace’ın cesurluğu seni de hayatında almak istediğin kararlar konusunda daha cesur olmaya itecek.

6- Can Dostum (Good Will Hunting)

IMDb Puanı: 8.3/10

Süre: 2 saat 6 dakika

Yapım Yılı: 1997

Robin Williams’a motivasyon filmlerinin baş tacı desem abartmış sayılmam. Matt Damon ile rol aldığı Can Dostum filmi de izleyenler üzerindeki etkisi uzun süren filmlerden. Filmde çok zeki bir genç olan Will Hunting’in serüvenini izliyoruz.

Will, genel ortalamanın üzerinde bir I.Q. seviyesine sahip ve MIT’de temizlikçi olarak çalışıyor. Temizlediği sınıflardan birinin tahtasında gördüğü matematik problemini çözmesiyle hayatında büyük değişiklikler oluyor. Normalde çözülmesi imkansız olarak görülen bu problemi aşırı derecede rahat biçimde çözen Will’i o problemi tahtaya yazan profesör buluyor. Will’in zekasını değerlendirmek isteyen profesörün önce onu öfke sorunu yüzünden aldığı hapis cezasından kurtarması gerekiyor. Profesör, Will’in bu sorundan kurtulabilmesi için bir psikoloğa gitmesini şart koşuyor. İşte bu noktada devreye Robin Williams’ın canlandırdığı terapist giriyor. Will’i motive ederek neredeyse baştan yaratmasına yardımcı olan terapistin sözleri senin de ihtiyaç duyduğun motivasyon olabilir.

7- Amelie

IMDb Puanı: 8.3/10

Süre: 2 saat 2 dakika

Yapım Yılı: 2001

Doktor babası tarafından kalp hastalığı teşhisi konulan Amelie kısıtlama ve kontrollerle geçen çocukluğunu renklendirmek için kendine eşsiz bir hayal dünyası kurar. Bu dünyada iyilik, sevgi ve küçük şeylerle gelen mutluluklar hakim. Çevresindeki insanların hayatlarına yaptığı dokunuşlarla kendi iç huzurunu yakalayan romantik bir karakterin rüzgarına kapılacaksın. Bu çocuksu ve hayat dolu kadının aşkla tanışmasına şahitlik ederken bir yandan da Yann Tiersen'in büyülü ezgileriyle gerçek hayatın sıradanlığından kopup yaşam motivasyonunu toplayacaksın. Filmi izlerken yalnızca hayat enerjini toplamakla kalmıyor ilk uçakla atlayıp Paris'e gitme hissine kapılıyorsun.

8- Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)

IMDb Puanı: 8.2/10

Süre: 2 saat 15 dakika

Yapım Yılı: 2001

Matematik probleminden bahsettikten sonra Nobel ödüllü matematikçi John Nash’in hayat hikayesini anlatan Akıl Oyunları’nı da anlatmam gerekir. Film, Russel Crowe’un canlandırdığı John Nash’in öğrencilik yıllarında oyun kuramı üzerine elde ettiği başarılar ve yaşadıkları üzerine kurulu.

Princeton Üniversitesi’nde burslu okuyan John Nash, güçlü zekasını her derste gösteren ama insan ilişkilerinde başarılı olamayan bir öğrenci. Okul yıllarında inanılması güç olan bir teoriyi kanıtlama aşamasına gelip matematik çevresinde dehasıyla anılıyor. Ancak Nash öğrencilik hayatı boyunca hayaller görüyor ve mezuniyetinden sonra zaman içerisinde paranoid şizofreni sorunuyla baş etmek zorunda kalıyor. Başlarda kendisi hastalığının farkına tam olarak varamıyor ancak çocuğuna zarar verecek seviyeye geldiğinde karısı duruma müdahale ediyor. Bir noktada kendi sorununu fark ediyor ve aklını kullanarak bu hastalıkla savaşmaya başlıyor. Hastalıkla gösterdiği mücadele onu bilime daha da yönlendiriyor ve çalışmaları Nobel Ekonomi Ödülü’yle tanınıyor. Bu kadar zorlu bir hastalıkla baş eden bir matematikçinin dehası senin de hayata farklı bir açıdan bakıp kendi kendini motive etmeni kolaylaştırabilir.

9- Yukarı Bak (Up)

IMDb Puanı: 8.2 /10

Süre: 1 saat 36 dakika

Yapım Yılı: 2009

Ben animasyon filmi izlemeyi çok seviyorum ve bu listeye bir animasyon filmi koymasam olmazdı. Duygusal olduğu kadar motive edici olan Yukarı Bak, motivasyon filmlerine yakışır diye düşündüm.

Ana karakterimiz Carl Fredericksen ile küçük bir çocukken tanışıyoruz. Ünlü kaşif Charles F. Muntz hayranı olan Carl, Muntz’ın Cennet Şelaleri’nde devasa bir kuşla ilgili olarak yaşadığı olaya üzülünce bir gün bu şelalelere gideceğine yemin ediyor. Carl’ın Muntz hayranı ve Cennet Şelalesi manzaralı bir evde yaşama hayali kuran Ellie ile tanışmasından yaşlanana kadar izlediğimiz filmde çift dünyayı gezmek için yılmadan para biriktirmeye devam ediyor. Ne yazık ki Carl, hayallerini gerçekleştiremeden önce Ellie’yi kaybediyor. Carl ise ona verdiği macera sözünü tek başına gerçekleştirmek için yollara düşüyor. Yukarı Bak, seni yer yer gülümsetip yer yer üzecek ama film bitince sen de kendi kurduğun hayalleri gerçekleştirmek için o ilk adımı atacaksın.

10- Milyonluk Bebek (Million Dollar Baby)

IMDb Puanı: 8.1 /10

Süre: 2 saat 12 dakika

Yapım Yılı: 2004

En İyi Film ödülü başta olmak üzere 4 tane Oscar ödülü alan Milyonluk Bebek, bir kadın boksörün hikayesini anlatıyor.

Clint Eastwood’un canlandırdığı Frankie Dunn, hayatını boksörler yetiştirmeye adamış bir eğitmen ve her zaman en önem verdiği kural, “Her şeyin ötesinde daima kendini koru!” İşine ve öğrencilerine bağlı olan Dunn, kişisel hayatında kızından ayrı kaldığı için insanlarla çok yakınlaşmayı tercih etmiyor. Yaşı boksa başlamak için büyük olan Maggie Fitzgerald ondan ders almak için salonuna geldiğinde Dunn daha önce kadınları çalıştırmadığı için onunla çalışmayı kabul etmiyor. Maggie ise hayatta kendine koyduğu amaçtan vazgeçmeyi kabullenmiyor ve hırsıyla Dunn’ı etkiliyor ve onu çalıştırmaya ikna ediyor. Özellikle hayatında bir şeyler için geç kaldığını düşünenler bu filmden sonra bu düşüncelerinden vazgeçip bazı kararlar alacaklar.

11- Rocky

IMDb Puanı: 8.1/10

Süre: 2 saat

Yapım Yılı: 1976

8 filmlik efsanevi Rocky serisinin ilk filmi var sırada. Sylvester Stallone, Rocky’yi canlandırmanın yanında filmin senaryosunu da kendisi yazmış aynı zamanda. Film, sıradan bir hayatı olan amatör boksör Rocky Balboa’nın keşfedilmesini anlatıyor.

1975’te yenilmez boksör olarak tanınan dünya şampiyonu Apollo Creed’in Amerika’nın kuruluşu için planladığı büyük maçtaki rakibi sakatlanıyor. Rakibi sakatlanınca Creed, daha önce hiç tanınmamış amatör ve yerel boksörle yarışmak istediğini söylediğinde Rocky’nin hayatını değiştirecek şansı ona sunuyor. Küçük bir şehirde yaşayan Rocky, tam da Creed’in istediği gibi şehrin yerel kulüplerinden birinde boks yapan tanınmamış bir amatör. Antrenörü Mickey ve sevdiği kadın Adrian’ın destekleriyle maça hazırlanan Rocky hazırlanma sürecinde ona yardım ederler. Yenilmez Creed ile maçına hazırlanan Rocky’nin motivasyonu seni de çok etkileyecek emin ol. Zaten efsane film müziği Eye of the Tiger’ı duydukça motive olmamak elde değil ki.

12- Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society)

IMDb Puanı: 8.1/10

Süre: 2 saat 8 dakika

Yapım Yılı: 1989

Motivasyon filmi denilince akla ilk olarak Ölü Ozanlar Derneği gelir. Sinema tarihinin en iyi ve en çok izlenen filmlerinden biri olan Ölü Ozanlar Derneği, Robin Williams’ın hayat verdiği John Keating adlı edebiyat öğretmeninin disipliniyle ünlü erkek okulu Welton Akademi’ye atanmasıyla başlıyor. 

John Keating, bu disiplinli okulda baskı altında var olma savaşı veren öğrencileri şiir ve edebiyatın farklı bir yönüyle tanıştırıyor ve onlara özgürlüğü anlatıp hayata farklı bir bakış açısıyla bakmalarını öğretiyor. Ancak Keating’in ders anlatım şekli, Welton Akademi’nin eğitim felsefesiyle çelişiyor. Keating’in farklı ders işleyişi nedeniyle okul yönetimi onu okuldan ayrılmaya zorluyor. Öğrencilerin bu duruma tepkisi ve öğretmenlerini savunması ise okul müdürünü ve yönetimi oldukça zora sokuyor. Film 1950’li yıllarda geçse de günümüzde geçerliliğini yitirmiyor. İzlerken senin de motive olacağına ve hayatında bazı değişiklikler yapma kararı alacağına eminim.

13- Sıkıysa Yakala (Catch Me If You Can)

IMDb Puanı: 8.1/10

Süre: 2 saat 21 dakika

Yapım Yılı: 2002

Steven Spielberg’ün yönetmen koltuğunda oturduğu Sıkıysa Yakala, Leonardo di Caprio ve Tom Hanks’in hayat verdiği karakterlerle keyifli vakit geçireceksin.

Frank Abagnale Jr, mutlu bir ailenin çocuğu olarak 15 yaşına kadar yaşamını sürdürüyor. Ancak babası bir sahtekarlık yüzünden tüm mal varlığını kaybediyor ve aile daha küçük bir eve taşınıyor. Annesi ve babası boşanma kararı alınca Frank evden kaçıyor. 19 yaşında yasadışı işler yapmaya başlıyor ve Pan American World hava yolu şirketinin pilotu gibi davranarak yaklaşık 3 milyon dolar elde ediyor. Sonrasında Georgia’da doktor ve Louisiana’da savcı olarak birçok insanı kandırıp çek sahtekarlığı yapıyor. FBI ise bu adamı yakalamak için durmaksızın uğraşıyor. Filmi izlerken yapmak istediğin şeyler için zekice yollar bulabileceğini fark edeceksin.

14- Kelebek ve Dalgıç (The Diving Bell and Butterfly)

IMDb Puanı: 8.0 /10

Süre: 1 saat 52 dakika

Yapım Yılı: 2007

Elle dergisi editörü olan Jean-Dominique Bauby’nin gerçek hayat hikayesini anlatan filmi çoğunlukla Bauby’nin bakış açısından izliyoruz.

Jean-Dominique Bauby, Locked-in adı verilen bir felç hastalığına yakalanıyor ve hiçbir uzvunu kıpırdatamıyor. Konuşamayan Bauby, nefes almak için yardıma ihtiyaç duyuyor. Tek oynatabildiği yer ise sol göz kapağı. Bu sayede evet ve hayır şeklinde cevap verebileceği sorularla çevresiyle iletişim kurabiliyor. Bir konuşma terapisti ona yardımcı oluyor ve Bauby filme ilham olan kitabı yazabiliyor. Film, Bauby’nin bakış açısından çekildiği için sorulara cevap vermek göz kırptığında perde de kısa süreli olarak kararıyor. Film, hayattaki zorlukların azimli insanlar için engel teşkil etmediğini görmek ve motive olmak için iyi bir seçenek.

15- Zoraki Kral (The King’s Speech)

IMDb Puanı: 8.0 /10

Süre: 1 saat 58 dakika

Yapım Yılı: 2010

12 dalda Oscar’a aday olan Zoraki Kral, En İyi Film ve En İyi Yönetmen de dahil 4 dalda Oscar kazandı. Film, İngiliz Kraliyet ailesinden VI. George’un kekemeliğini anlatıyor.

V. George öldükten sonra taht sırası Edward’a geçiyor ama Edward, Amerikalı Wallis Simpson ile evlenmek için taht hakkını kardeşi Frederick Arthur George’a devrediyor. Ancak VI. George olarak tahta geçen kralın önünde bir engel bulunuyor. Kekemelik sorunuyla boğuşan George, halka hitap etmekte pek başarılı olamıyor ve bu sorunu yenmek için çabalıyor. Avustralyalı konuşma terapisti ile kral arasında geçen çalışmaları izlerken hayatındaki sorunları yenmek için aradığın motivasyonu bulacaksın.

16- Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness)

IMDb Puanı: 8.0/10

Süre: 1 saat 57 dakika

Yapım Yılı: 2006

Will Smith ve oğlu Jaden Smith’i birlikte izlediğimiz Umudunu Kaybetme, Chris Gardner’ın anılarını anlattığı aynı adla kitaptan uyarlanmış bir film. Ana karakterimiz Chris Gardner, kariyeriyle ilgili bazı problemleri olsa ve maddi zorluklarla uğraşsa da iyi bir baba ve eş olan bir adam. Her ne kadar Chris iyi bir aile babası olsa da eşi zor giden bu hayata dayanamayacağı için ondan ayrılma kararı alıyor ve oğulları Christopher’ı da babası ile bırakıyor. Hayatta daha kötü ne olabilir ki diye düşündüğümüz o esnada ev sahibi Chris ve oğlunu evden atıyor.

Sokakta yaşayıp tuvalet temizliği yaparak para kazanmaya çalışan Chris’i ayakta tutan tek şey oğlunun sevgisi. Tüm bu mücadeleyi kolay kılan şeyin sevgi olduğunu anlatan filmi izlerken biraz ağlayabilirsin. Gerçek bir hayata dayandığı için film insanı normalden daha fazla etkileyebiliyor. Ancak filmi bitirdiğinde hayatındaki koşulsuz sevginin seni ileriye taşıyan motivasyon kaynağı olması gerektiğini göreceksin.

17- Külkedisi Adam (Cinderella Man)

IMDb Puanı: 8.0 /10

Süre: 2 saat 24 dakika

Yapım Yılı: 2005

Rocky’nin ardından bir diğer boksör filmiyle motivasyon filmleri listemize devam edeyim. Cinderella Man lakabı ile tanınan dünyaca ünlü boksör James J. Braddock’un gerçek öyküsünü anlatıyor film.

1930’lu yıllarda tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik sıkıntılarından etkilenen ve varlıklarının tamamını kaybeden Braddock, ailesine bakabilmek için tutkuyla yaptığı boksu bırakarak her işi yapmaya gönüllü oluyor. Hayaline bağlı kalmaya devam eden Braddock, eski menajeri tarafından arandığında hayatının dönüm noktası olacak haberi alıyor. Dünya şampiyonu olan Max Baer ile tek bir maç yapmak için ringe çıkıyor ve Braddock’un hayatı değişiyor. Hayatındaki zorluklara rağmen yoksullara yardım etmesi ve başarıları nedeniyle Cinderella Man olarak anılan bu boksörün hayat hikayesini izledikten sonra sen de zorluklara rağmen başarıya ulaşmak için çabalayacaksın.

18- Enigma (The Imitation Game)

IMDb Puanı: 8.0 /10

Süre: 1 saat 54 dakika

Yapım Yılı: 2014

Enigma, bilgisayar biliminin kurucusu olarak tanınan Alan Turing’in hikayesini konu alıyor.

II. Dünya Savaşı esnasında Almanların kullandığı şifreleme sistemi olan Enigma’yı kimse çözmeyi başaramıyor ve bu nedenle de birçok cephede İngiltere ve müttefikleri büyük zarara uğruyor. İngiliz istihbaratı ne kadar çabalasa da bu şifrelemeyi bir türlü anlamlandıramıyor. İngiliz hükümeti, ülkenin en zeki insanlarını ve kriptoloji üzerine uzmanlaşmış kişileri bir araya toplayıp bu şifrelemeyi kırması için bir ekip oluşturuyor. Bu ekipte başarılarıyla tanınan ve kendi çalışma yönteminden vazgeçmeyen Alan Turing de var ve Turing’in ekibe katılması savaşın gidişatını değiştiriyor. Filmde Turing’in durmak bilmeden çalışmasını izlerken sen de çalışmak için aradığın motivasyonun içinde olduğunu fark edeceksin.

19- Milyoner (Slumdog Millionaire)

IMDb Puanı: 8.0/10

Süre: 2 saat

Yapım Yılı: 2008

Hindistan’ın yoksul banliyölerden birinde yaşayan Jamal adında hayallerinin peşinden koşan ve fırsatları kollayan bir gencin zengin olma öyküsünü konu alıyor. Hindistan’ın ünlü bilgi yarışmalarından birine katılarak tüm soruları yanıtlayıp milyoner olur. Fakat polis bu soruları nereden ve nasıl bildiğini sorgulamak için Jamal’ı göz altına alır. Halbuki Jamal yaşamı boyunca edindiği deneyimlerden yola çıkarak milyoner olmaya hak kazanır. Bu filmi izlerken zorlu şartlar altında bile bardağa dolu tarafından bakabilen bir karakteri izlemek seni motive edecek diyebilirim.

20- Büyük Açık (The Big Short)

IMDb Puanı: 7.8/10

Süre: 2 saat 10 dakika

Yapım Yılı: 2015

Brad Pitt, Christian Bale, Ryan Gosling ve Steve Carell gibi güçlü isimlerin oluşturduğu kadrosuyla ilgi çeken Büyük Açık, aynı adlı kitaptan filme uyarlanmış. Film, 2007-2010 yılları arasında gerçekleşen finansal krizi anlatıyor.

Karakterlerimiz bankacılık sektöründe çalışmıyor olsalar da dünya ekonomisi konusunda bilgi sahibi insanlar. Sektör dışında olan bu 4 kişi, 2000’li yıllarda yaşanan ve büyük etkileri olan ekonomik krizi önceden tahmin ediyorlar. Ancak bankalar, hükümet ve medya bu krizi kabullenemiyor. Bu durumda oluşan büyük açık, sadece cesur bir şekilde risk alabilecek kişilerin işine yaracak. Bu riski alabilenler ya tamamen her şeylerini kaybedecek ya da akıl almaz ücretler kazanacaklar. Modern bankacılığı anlatan filmi izlerken sen de risk alacak kadar cesur hissedeceksin.

21- Gizli Sayılar (Hidden Figures)

IMDb Puanı: 7.8 /10

Süre: 2 saat 7 dakika

Yapım Yılı: 2016

Sıra benim en sevdiğim ve her izlediğimde motive olduğum Gizli Sayılar filmine geldi. Gizli Sayılar, NASA’nın Dünya yörüngesine ilk insanı gönderen olmak için çaba gösterdiği uzay yarışında çalışan Afro-Amerikan matematikçi kadınların gerçek hikayesini anlatıyor.

Afro-Amerikan kökenli Katherine G. Johnson, Dorothy Vaughan ve Mary Jackson’ın anlatılmayan hikayesini izlemeye etnik kökenleri nedeniyle yaşadıkları ayrımcılıkları görerek başlıyoruz. Siyahi olmaları nedeniyle ayrımcılığa uğrayan bu 3 bilim insanı, kadın oldukları için de görmezden geliniyorlar. Ancak bu kadınlar zekalarını kullanarak NASA’nın en önemli operasyonunda kritik roller oynuyorlar. Dünya yörüngesine giden ilk Amerikalı astronot John Glenn, bu kadınlar sayesinde başarıyla görevini tamamlıyor. Filmin başında ayrımcılığa uğrayan kadınların durumu birçok kadının empati kurabileceği bir durum bunu biliyoruz. Bu kadınların zekalarını kullanarak saygınlıklarını kendileri kazanmaları, kadın olmaları nedeniyle ikinci plana atılan tüm kadınlara motivasyon kaynağı olmalı ve kadınların gerçek gücünü herkese göstermeliyiz.

22- Her Şeyin Teorisi (The Theory of Everything)

IMDb Puanı: 7.7 /10

Süre: 2 saat 3 dakika

Yapım Yılı: 2014

Modern bilim tarihine büyük katkıları olan İngiliz fizikçi Stephen Hawking’in 60’lı yıllardaki hayatını anlatan Her Şeyin Teorisi’nde Hawking’i Eddie Redmayne canlandırıyor.

Stephen Hawking Cambridge Üniversitesi’nde öğrenci olduğu yıllarda zekası ve başarılarıyla dikkat çekiyor. 1965 ve 1991 yılları arasında evliliğini sürdüreceği Jane Wilde ile de öğrencilik yıllarında tanışıyor. Hawking’in hayatı 21 yaşında ALS hastalığı teşhisi konulunca tamamen farklı bir boyuta taşınıyor. Ne kadar zorlayıcı bir yolculuk olsa da Jane Wilde ile evlenip çocuk yapmaya karar veriyorlar. Ancak Hawking’in hastalığı yıllar içinde daha zor bir hal alıyor ve ilişkileri zorlayıcı bir noktaya sürükleniyor. ALS gibi bir hastalığa rağmen büyük başarılara imza atan Hawking’in hayatı, küçük şeylerden demotive olmamamızı bize en iyi şekilde gösteriyor.

23- Sosyal Ağ (The Social Network)

IMDb Puanı: 7.7/10

Süre: 2 saat

Yapım Yılı: 2010

Steve Jobs’un hikayesi kadar motive edici bir diğer hikaye ise Mark Zuckerberg’in hikayesi. Hepimizin hayatında yer eden Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’ü ve arkadaşlarını anlatan Sosyal Ağ filminde Zuckerberg’ü Jesse Eisenberg canlandırıyor.

Harvard Üniversitesi’nde okuyan Zuckerberg, kız arkadaşından ayrıldıktan sonra sarhoş oluyor ve üniversite ağına sızarak kampüsteki tüm kızları bir veri tabanında birleştiriyor. Ortaya çıkan uygulamayla okuldaki öğrenciler, kadın öğrencilerin fotoğraflarını oylayıp hangisinin daha güzel olduğunu seçebiliyor. Zuckerberg’ün Facemash adını verdiği site okulda hızla yayılıyor ama gizlilik kurallarını ihlal etmesi nedeniyle üniversiteden tepki görüyor. Bunun karşısında bu site, sadece Harvard Üniversite öğrencilerinin kullanabildiği Facebook’a dönüşüyor ve sonrasında diğer üniversitelerin kullanımına açılıyor. Popülaritesinin Silikon Vadisi’ne ulaşmasıyla büyük bir fenomen haline dönüşüyor. Tabii her şey bu kadar kolay olmuyor Facebook’un arkasındaki gerçekler ve Zuckerberg’ün yaşadıkları filmde detaylıca anlatılıyor. Bu kadar büyük bir başarıya ulaşan Facebook’u kurma hikayesiyle Mark Zuckerberg, seni de aklındaki o fikri hayata geçirmen için motive edecek.

24- 303

IMDb Puanı: 7.5/10

Süre: 2 saat 25 dakika

Yapım Yılı: 2018

Karavanıyla Almanya’dan yola çıkan Jule ve bir benzin istasyonunda tanıştığı Jan’ın insanın içini ısıtan ilişkisine eşlik ettiğimiz 303 çok katmanlı bir yolculuk filmi. Her ne kadar ilk bakışta romantik bir aşk filmi gibi gelse de diyalogların hakim olduğu film boyunca kapitalizmden insan doğası ve ilişkilerine kadar pek çok konuda insanın ufkunu açan konuşmalara şahit oluyoruz. Her türlü yapaylık ve filtreden arınmış diyaloglarla Jan ve Jule’nin zihin yapısını kavrarken genel anlamda olaylara kadın ve erkek yaklaşımının ne denli farklı olduğuna da tanıklık ediyoruz. Sen de motivasyonunu uzaklara gitmekte, ufak bir yolculukta kafanı dinlemekte bulanlardansan 303 hem hayatı sorgulamana hem de motivasyonunu kazanmanda etkili olacak bir film.

25- Katwe Kraliçesi (Queen of Katwe)

IMDb Puanı: 7.4/10

Süre: 2 saat 4 dakika

Yapım Yılı: 2016

Uganda’da zorlu şartlar altında yetişen satranç şampiyonu Phiona Mutesi’nin hayat hikayesini konu alan biyografik bir yapım. Etkileyici bir başarı ve azim öyküsü olmasının yanı sıra sinematografik açıdan da içini ısıtacak bir film. Phiona’nın köy okulundaki idealist öğretmeni sayesinde satrançla tanışıp başarıdan başarıya koştuğunu görünce sen de hayatındaki çoğu pürüzü biraz gayret ve motivasyonla aşabileceğini hatırlayacaksın.

26- Tehlikeli Yürüyüş (The Walk)

IMDb Puanı: 7.3 /10

Süre: 2 saat 3 dakika

Yapım Yılı: 2015

Tehlikeli Yürüyüş, Fransız ip cambazı Philippe Petit ve gerçek hikayesini konu alıyor.

Philippe Petit, 1974 yılında Dünya Ticaret Merkezi’nin ikiz kulelerinin arasındaki boşlukta ipte yürümek kadar tehlike bir deneme yapmaya karar veriyor. O dönemde henüz inşası tamamlanmamış olan kulelere tüm engellere ve risklere rağmen gizlice girerek denemeler yapıyor. Akıl hocası Papa Rudy, ona tüm bu çalışmalar esnasında yardım ediyor. Çevresindeki tüm insanlar onu, bu işin ne kadar zor ve tehlikeli olduğuna ikna etmeye çalışsa da Philippe vazgeçmiyor ve bu hayalini gerçekleştiriyor. Tüm dünyanın ilgisini de çekmeyi başarıyor tabii. Philippe ip üstünde yürürken televizyon başında gerilmemek elde değil ama her ne kadar tehlikeli olsa da Philippe’in asla vazgeçmemesi seni de motive edecek.

27- Tatlı Bela (Erin Brockovich)

IMDb Puanı: 7.3 /10

Süre: 2 saat 11 dakika

Yapım Yılı: 2000

Aktivist olan ve Pacific Gas Elektrik Şirketi’ne karşı açtığı davayla tanına Erin Brockovich’in hayat hikayesini konu alan filmin adı Türkçe’ye Tatlı Bela olarak çevrilmiş. Julia Roberts’ı başrolde rolünde izlediğimiz film, Roberts’a En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandırdı.

Erin Brockovich, parasız ve umudunu kaybetmiş bir kadın. Suçsuz olduğu halde kendini bir araba kazasının ortasında bulan Erin’in hayatı çok kötü bir yere gidiyor. Hukuk eğitimi olmamasına rağmen davadaki avukatını onun hukuk bürosunda çalışmak için ikna ediyor. Dosyaları düzenlerken bazı tıbbi kayıtlara denk gelince insan sağlığını tehdit eden bir durumu keşfediyor. Kirli suyun insanların hastalanmasına sebep oluşunun halktan saklandığını fark edince bu şirkete karşı dava açılıyor. Bir halk kahramanı olarak kabul edilen Erin’in hikayesi seni de ne olursa olsun mücadeleye devam etmen için motive edecek.

28- Kurucu (The Founder)

IMDb Puanı: 7.2 /10

Süre: 1 saat 55 dakika

Yapım Yılı: 2016

Fast food denince akla ilk gelen zincirlerden biri olan McDonald’s kurucusunun hikayesini izlemeye var mısın? Ray Kroc’un milkshake makinesi satmaktan dünyanın en çok tanınan restoran zincirini kurmasına kadar ki yolculuğunu anlatan film bittikten sonra aradığın motivasyonu bulacaksın.

Ray Kroc, hayatındakilerle yetinmeyen bir adam olarak karşımıza çıkıyor. Yaptıklarıyla yetinmeyişi Kroc’u California’ya kadar götürüyor ve orada çok popüler olan McDonald’s ile karşılaşıyor. McDonald’s’ın kurucusu olan kardeşlerle tanışıp restoran mutfağını gezince aklına harika bir fikir geliyor. McDonald kardeşleri bir yemeye çıkarıyor ve restoranı bir zincir haline getirme fikrini anlatıyor. Hırsı, inadı ve ikna gücüyle kardeşi ikna eden Ray, bir noktadan sonra kazançlar konusunda kardeşlerle anlaşamıyor. Bu noktada hemen kendine yeni bir firma kurarak başka yatırımcılar buluyor ve McDonald kardeşlerin izni olmadan restoranlar açmaya başlıyor. Sonrasında ise McDonald kardeşlerin hissesini satın alıp şirketin adını McDonald’s Corporation olarak değiştiriyor.

29- Steve Jobs

IMDb Puanı: 7.2/10

Süre: 2 saat 2 dakika

Yapım Yılı: 2015

Apple’ın kurucusu Steve Jobs’un hayatını izlemek, birçok açıdan motive edici olabilir. Walter Isaacson’ın kitabından uyarlanan filmde Jobs’u Michael Fassbender oynuyor.

20. yüzyılın en zeki isimlerinden olan Steve Jobs’un hayatı, filmde 3 bölümde anlatılıyor. İlk bölümde Jobs’un Apple Macintosh’un 1984 yılındaki yapımının öncesindeki hayatını izliyoruz. İkinci bölümde Macintosh’un başarısız oluşunun Jobs’u yönlendirdiği hayat anlatılıyor. NeXT’i kuran Jobs’un attığı her adımı planlı atışı ve başarısızlıklarını bile bir şekilde başarıya dönüştürüşünü görmek, seni başarısızlıklarını tekrar düşünmeye yönlendirebilir. Son bölümde ise iMac’in tanıtımına hazırlanan Jobs’un kızı Lisa ile olan ilişkisini de detaylı bir şekilde izliyoruz. Jobs kadar büyük başarılara ulaşan birinin hikayesi seni de harekete geçirebilir.

30- Ye, Dua et, Sev (Eat, Pray, Love)

IMDb Puanı: 5.8/10

Süre: 2 saat 13 dakika

Yapım Yılı: 2010

Julia Roberts’ın başrolde yer aldığı Ye, Dua et, Sev Amerikalı yazar Elizabeth Gilbert’ın aynı adlı romanından beyazperdeye uyarlanmış. Ayrılıkla sonuçlanan başarısız bir evliliğin ardından hem kafasını dinlemek hem de içsel bir yolculuğa çıkmak için yollara düşen bir kadını konu alıyor. Mesleğini, aşka bakışını ve genel hatlarıyla yaşamı boyunca yaptığı tercihleri sorgulayan Elizabeth karakterinde kendinden bir şeyler görmen kaçınılmaz. Hayat amacını keşfetme derdine giren genç bir kadının yolculuğunu izlerken sen de yeni kültürlere yelken açma isteğine kapılacak ve kendini yeniden motive olmuş hissedeceksin. Film yazarın kendi gerçek anılarından esinle ortaya çıktığı için ayrıca merak uyandırıyor.

 


nihanbayram
Nihan Bayram
512 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar