İçindekiler

Kendinize ait olan ya da satın almak istediğiniz ev, arsa gibi taşınmazları internet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen bu sistemle tapu bilgilerinizi girerek taşınmazınızın yerini öğrenmek çok kolay. Bu sorgulamada ayrıca parselin uydu fotoğrafı ile çakışık görüntüsü de ekrana geliyor.

MEGSİS sistemi nasıl çalışır?

MEGSİS adı verilen tapu sorgulama sistemi nasıl çalışır? www.parselsorgu@tkgm.gov.tr adresinden ‘Parsel sorgulama’ linkini tıklayarak taşınmazın il, ilçe, mahalle/köy, ada ve parsel bilgilerini girerek sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama sonrasında taşınmazınızın bir de uydu fotoğrafı ekrana geliyor. Dilerseniz e-devlet üzerinden de tapuyla ilgili ayrıntılı sorgulamalar yapabilirsiniz.

E-Devlet üzerinden tapu nasıl sorgulanır?

E-Devlet şifrenizle www.turkiye.gov.tr adresine girdiğinizde arama butonuna tapu yazdığınızda sayfa sizi tapu sorgulama ekranına yönlendiriyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü adresine giriyorsunuz, orada kimlik numaranıza ait kayıtlı tapu bilgileri geliyor. Üzerini tıkladığınızda arsa ya da ev uydu fotoğrafı görüntüsü de geliyor. Ben kontrolümü yaptım, arsa ve ev kayıtlı ne varsa görebiliyorsunuz. Üstelik üzerini tıkladığınızda bina ya da arsayla ilgili tüm bilgiler de var. Metrekaresinden hisse durumuna hatta fotoğrafına kadar. Hatta devremülkünüz varsa onu bile görebiliyorsunuz. Taşınmazla ilgili hisse ipotek vs. tüm sorgulamaları da yapabilirsiniz.

Dilediğin zaman dilediğin yerden sorgula

Bir yer satın almak istediğinizde de yine internet üzerinden o taşınmazın durumunu sorgulatabilmek alım satım işlemlerini oldukça kolaylaştıan bir durum. Parseli görmeden de tapu alanını, niteliğini ve pafta bilgisini görerek bilgi sahibi olabilmek satın almak isteyen kişi açısından çok faydalı. Son yıllarda arsa satışlarına da ilginin arttığını düşünürsek, bu sistem sayesinden gidip görmeden bile ucuz arsa bulanlar sorgulamalarını daha kolay yapabilirler.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2051 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar