Kendinize ait olan ya da satın almak istediğiniz ev, arsa gibi taşınmazları artık MEGSİS denilen bir ekrandan internet üzerinden sorgulayabileceksiniz. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen bu sistemle tapu bilgilerinizi girerek taşınmazınızın yerini öğrenebileceksiniz. Yine bu parselin uydu fotoğrafı ile çakışık görüntüsü ekrana gelecek.

MEGSİS sistemi nasıl çalışır

Vatandaşlar internet üzerinden ya da cep telefonundan bu sistemi sorgulayarak taşınmazının durumunu öğrenebilecek. MEGSİS, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından taşınmazların tapu bilgileri ile eşleştirilerek uluslararası harita servisleri aracılığıyla vatandaşı bilgilendirmeye yarayan bir servistir.

 

MEGSİS sistemi nasıl çalışır

www.tkgm.gov.tr adresinden ‘Parsel sorgulama’ linkini tıklayarak taşınmazınızın il, ilçe, mahalle/köy, ada ve parsel bilgilerini girerek sorgulama yapabileceksiniz. Sorgulama sonrasında taşınmazınızın bir de uydu fotoğrafı ekrana gelecek. Yine bu servis e-devlet yani www.turkiye.gov.tr adresinden de sunulan coğrafi servis olacak.

İnternet üzerinden sorgulama

Böylece internet üzerinden evinizde, işinizde hatta cep telefonu üzerinden taşınmazlarınızın durumunu sorgulayabileceksiniz. Bir yer satın almak istediğinizde de yine internet üzerinden o taşınmazın durumunu sorgulatabileceksiniz. Parseli görmeden tapu alanını, niteliğini ve pafta bilgisini görerek bilgi sahibi olabileceksiniz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2239 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.