Madrid nasıl bir şehirdir?

betulsungurlu

Madrid, İspanya’nın 1562 yılından beri başkenti ve en büyük şehridir. İspanya Kraliyet Ailesi ve Hükümeti’ne ev sahipliği yapar. 3,5 milyonluk nüfusu ile ayrıca İspanya’nın ekonomik ve endüstriyel merkezi olan Madrid, Avrupa’nın büyük ve modern metropollerinden biridir.

İberya yarımadasının merkezinde yer alan şehir, dağlar ve doğal parklarla çevrilidir. Deniz seviyesinden 646 metre yükseklikte bulunur. İspanya’nın diğer şehirlerine Madrid’den hava, kara ve tren yoluyla ulaşmak mümkündür.

Şehir özellikle kültürel ve eğlence merkezleri ile ilgi çeker. Kraliyet sarayı, Plaza Mayor ile birçok anıt ve heykelin görülebileceği tarihi bir yerleşim olmasının yanı sıra Picasso, Miro, Goya gibi ünlü İspanyol ressamların koleksiyonlarının görülebileceği sanat müzelerine de sahiptir.

Eğlenmek isteyenler için biri Warner Bros parkı olmak üzere iki büyük lunaparka sahiptir. Ayrıca şehirde düzenli olarak uluslararası konserler, geçit törenleri gibi aktiviteler tertip edilir.

Spor sevenler için ise Madrid’e yaklaşık bir saat uzaklıktaki kayak pistleri bulunur. Ayrıca yılın her mevsiminde hizmet veren golf sahaları vardır.

Gece gezmelerini sevenler içinse haftanın her günü faal olan gece klüpleri ve barları ile ünlüdür. Madrid’de akşam yemeği geç yendiği için bazı restoranlar akşamları saat 20.00’den sonra kapılarını açmaya başlar. Madrid'de ne yenilir ne içilir okumak için tıklayınız.

Ayrıca dünyanın moda merkezlerinden biri olan Madrid, kaliteli giyim alışverişi yapmak için ideal yerlerden biridir.

Madrid’de hava sıcaklığı mevsimlere göre oldukça fazla değişiklik gösterir. Kuru ve sıcak yaz aylarında sıcaklık 40 derecelere kadar çıkarken kışın soğukluk 4 derecelere kadar düşebilir.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar