Tatil herkes için deniz ve güneşten ibaret değildir. Bazıları da yeni yerler görmek, yeni yerler keşfetmek, tarihsel bir yolculuk yapmak isteyebilir. Bu tür tatillere kültür turları adı veriliyor. Eğer amacınız gezmek, görmek kültürel zenginliğinize bir şeyler katmaksa, aşağıdaki önerilere göz atın. Gitmediğiniz yerler varsa da şimdiden seyahat planlarına başlayın.

İçindekiler

Likya Turu

Deniz ve kültürün iç içe geçtiği en güzel turların başında geliyor. Zaten bu tur en güzel yazın yapılır. Bol bol tekne turu yapmanız gerekecek. Üstelik Türkiye'nin en güzel koylarını da gezeceksiniz. Kısa ya da uzun Likya Turu seçenekleri var. Ancak turunuza mutlaka Fethiye ve koylarıyla, Kaş, Kalkan, Kale gibi yerleri ekleyin. Fethiye’de iki farklı tekne turu konsepti var. Demre’den de Kalkan, Kale taraflarına özel turlar düzenleniyor. Bir de bu turu yürüyerek yapanlar var. O biraz daha güç ve kuvvet gerektiren bir yolculuk. Yaz aylarında da sıcak nedeniyle Likya yürüyüşünü öneremiyoruz. Fethiye'de otel eçeneği çok. 

likya

 

Pamfilya Turu (Kemer, Alanya, Side, Manavgat)

Eğer Antalya ve çevresini ayrıntılı bir şekilde gezmek istiyorsanız Pamfilya Turu rotası çizmeniz gerekir. Antalya’dan başlayıp Kemer, Kaş, Kalkan, Alanya, Manavgat ve Side gibi ilçelerini gezebileceğiniz bir program yapabilirsiniz. Yolculuğa ya Kaş tarafından başlayacaksınız ya da Alanya tarafından. Gezi boyunca Alanya, Kemer, Kaş ve Kalkan gibi ilçelerde tekne turları da yapabilirsiniz. Tekne turları her bir ilçenin limanlarından merkezlerinden yapılıyor. Akşamları da tekneler genelde müşteri bulup rezervasyon alıyor. Konaklama için Side otellerine göz atabilirsiniz. 

Alanya

Uçak Bileti

Galatya (Ankara, Çorum, Amasya)

Başkent Ankara’yı görmediyseniz, Amasya’nın dillere destan konaklarını, Hattuşaş Harabelerini ve leblebisiyle ünlü Çorum’u merak ediyorsanız, Galatya Turu programı yapabilirsiniz. Yolculuğa Ankara’dan ve de Anıtkabir’den başlayıp Çorum Hattuşaş Harabeleri ve Amasya ile gezinizi sürdürebilirsiniz. Amasya’nın Yeşilırmak kenarındaki konakları, kalesi ve Sağlık Müzesi de görülmeye değer.

Amasya

 

Karadeniz Turu

Karadeniz Turu için sayfalar süren alternatif programlar önerebiliriz. Ancak Trabzon, Rize, Sinop, Samsun, Artvin gibi şehirler Karadeniz Turu’nun olmazsa olmazıdır. Vaktiniz varsa Artvin’den vizesiz Gürcistan’ın Batum şehrine de geçebilirsiniz. Mutlaka Karadeniz yaylalarına çıkmadan, Sümela Manastırını, Sinop Hapishanesi’ni gezmeden turu tamamlamayın. Şimdi Karadeniz turu zamanı başlıklı yazımı okuyup daha ayrıntılı bir program yapabilirsiniz.

Karadeniz

Kapadokya Turu

Kültür turlarının vazgeçilmez adresi Kapadokya dünyaca ünlü bir yer. Ihlara Vadisi, Göreme Açık Hava Müzesi, Peri Bacaları yer altı şehirleri Kapadokya gezisinin önemli durakları. İmkanınız varsa konaklamanızı cave yani mağara otellerinde yapın. Balon turuna katılarak da yolculuğunuzu unutulmaz kılabilirsiniz. Kapadokya otellerine göz atmak için yeter...

Kapadokya

Pamukkale Turu:

Egenin büyülü yeri Pamukkale’de yaz ve kış kültür turu yapılabilecek bir yer. Dünyaca ünlü travertenlerde yürümek, kaplıca sularına girmek harika bir deneyim olacaktır. Yol boyunca Denizli, Şirince, Afyon, Kütahya, Aydın gibi Ege şehirlerini de gezebilirsiniz.

Pamukkale

GAP Turu (Mardin, Urfa, Nemrut, Halfeti)

GAP Turu olarak aslında çok geniş bölgeyi kapsayan turlar yapılıyor. Ancak ben 3-4 günlük bir programla çok yer görmenizi istiyorum. Yolculuğunuza Mardin’e uçarak başlayabilirsiniz. Mardin’in her santiminde ayrı bir tarih var. Ulu Cami, Zinciriye Medresesi, Deyrülzeferan Manastırı, Kırklar Kilisesi, Midyat gibi yerler gezilebilir. Mutlaka taş konaklardan birinde konaklayın. Ertesi gün de Urfa’ya doğru yola çıkın. Şanlıurfa’da Balıklıgöl, Hz. İbrahim Mağarası, Urfa Çarşısı ve Harran Evlerini gezdikten sonra Adıyaman’a doğru yol alabilirsiniz. Nemrut’ta gün doğumu ya da gün batımı manzara tercihlerine göre turlar düzenleniyor. Özel otomobilinizle Nemrut tepesine çıkamazsanız, belli bir noktadan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın araçlarını tercih etmeniz gerekecek. Gün batımı ya da doğumunun harika manzarasını seyrettikten sonraki rotanız Halfeti. Birecik Barajı’nın yapımından sonra su kenarı bir şehre dönüşen Halfeti’de muhteşem manzara eşliğinde konaklama yapabilirsiniz.

Mardin


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN