Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme


setenay.gokdag
Setenay Gökdağ
1 Haziran 2020 | 71017
Koronavirüs salgını nedeniyle neredeyse her gün yeni tedbirler açıklanıyor. Seyahatlerle ilgili alınan tedbirlerin son durumunu bu başlık altında özetliyoruz. Yazımızın içeriği günlük olarak değişiyor, o nedenle planlarınızdan hemen önce en güncel versiyonu ve aşağıdaki kaynakları yeniden kontrol etmenizi öneririz.

Seyahat kısıtlamaları ile ilgili önemli linkler

IATA Seyahat Limitleri Listesi(İngilizce)

15 İldeki Seyahat Kısıtlaması 31 Mayıs Saat 24.00 İtibariyle Sonlandırılacak

"HES Kodu nedir? Nasıl alınır?" yazısı

Havalimanlarının yeni dönem için aldığı önlemler

Uçak Biletleri

1 Haziran'dan sonra seyahat etmek için uçak biletleri Enuygun.com'da

1 Haziran 2020 sonrası başlayacak yurt içi ve yurt dışı uçuşların biletlerini enuygun.com üzerinden satın alabilirsiniz.

Tüm İptal ve İade Talepleri için önemli güncelleme, 25.03.2020

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliğiyle, yolculara biletlerini cezasız açığa alma ve yolcunun istediği bir tarih için bilette değişiklik yapma hakkı verildi. Açığa alınan ve kullanılmayan biletler için, uçuş yasakları kaldırılmasının ardından 2 ay sonra iade talep etme hakkı bulunuyor.

Hava yolları şu an için iptal/iade taleplerini ise ya karşılamıyor ya da ücret kurallarına bağlı olarak cezalı işleme izin veriyorlar.

Açığa alma ve değişiklik işlemleriniz için Enuygun Çağrı Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Yurt içi uçuşlarda durum 

- Pegasus, SunExpress, AnadoluJet ve Türk Hava Yolları 1 Haziran 2020 tarihine kadar yurt içi uçuşlarını durdurdu.

- Enuygun.com olarak, hava yollarının açıklamalarına göre hareket edebiliyoruz. Bu yüzden ileri tarihli uçuşlarınız için hava yolu açıklamalarını beklemeniz gerekiyor.

- Cezasız iade veya cezasız diğer işlemleri yalnızca hava yolu onayı ile gerçekleştirebildiğimizi bilmenizi isteriz.

- Uçuş tarihinizde, bahsettiğimiz istisnai durumlar gerçekleşmediği sürece, orijinal bilet kuralları kapsamında iptal/iade/değişiklik işlemleri yapılabiliyor. 

- Hava yolları kuralları çerçevesinde işlem yapabildiğimiz için biletinizin iptal/iade/değişiklik durumlarına açık olması gerekiyor. Olmaması halinde işlem uygulayamadığımızı ve konuyla ilgili talep oluşturamadığımızı üzülerek belirtiyoruz.

- İlgili uçuşlarınız için aşağıda bulunan linklerden hava yollarının bilgilendirme metinlerine ulaşabilir, iptal/iade/değişiklik durumlarıyla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Pegasus - Sun Express - Türk Hava Yolları - Onur Air

Yurt dışı uçuşlarda durum 

- Türkiye çıkış ve varışlı tüm yurt dışı uçuşlar 5 Haziran 2020 tarihine kadar iptal edildi.

-SunExpress 10 Haziran 2020, Pegasus 15 Haziran 2020, Türk Hava Yolları ve AnadoluJet 10 Haziran 2020 tarihleri sonrası yapılacak uçuşlara için bilet satışına izin veriyor.

- Bu tarihe kadar olan uçuşlarınızla ilgili, hava yolunuzun uyguladığı politikaları aşağıdaki linklerden de görebilirsiniz.

Pegasus - Sun Express - Türk Hava Yolları - Onur Air

Yurt dışından gelecek yolculara yönelik yeni uygulamalar

Bakanlık tarafından, yurt dışından ülkeye giriş yapan Türk vatandaşları ile ilgili çeşitli önlemler alınmıştı. Kurtarma uçuşları ile ülkeye gelen yolcular 14 gün boyunca KYK yurtlarında karantina altına alınarak misafir edildi. 18 Mayıs 2020 tarihinde alınan kararlar neticesinde bu tarihten itibaren ülkemize planlı uçuşlar ile gelecek olan yolcular için yeni uygulamalar başlatılıyor.

- Öncelikle havalimanlarında, belirlenen alanlarda muayeneler yapılacak ve muayeneden geçen yolcuların iletişim bilgileri HSYS Sınır Geçiş Bölümü’nde kayıt altına alınacak.

 - Muayene esnasında semptomların görüldüğü veya şüphelenildiği yolcular havalimanlarında izolasyon altına alınıp 112 ile en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilecekler.

- Herhangi bir semptom rastlanamayan yolculara onam formu imzalatılacak. Bu yolcular kendi imkanları ile evlerine ulaşıp yine kendi imkanlarıyla evlerinde 14 günlük izolasyonda kalmaları gerekiyor. Bu süreçte aile hekimleri tarafında kontrol edilecekler.

- Belirtilen tarihten önce planlanan uçuşlarla ülkeye gelmiş ve KYK yurdunda konaklayan vatandaşlar, 14 günlük süreyi doldurmalarına bakılmadan PCR taramasından geçecekler. Analizlerinin sonucu pozitif çıkanlar hastanelere, negatif çıkanlar ise evlerine sevk edilecekler. Evlere sevk edilen vatandaşların onam formlarını imzalamaları ve ikinci bir 14 günlük ev izolasyonuna girmeleri gerekiyor.

Önemli Not:

Yurt içi ve yurt dışı uçuşlarınızın iptal durumlarını hava yollarının internet sitelerinden kontrol edebilirsiniz. 

Bugün ve yarın gerçekleşecek uçuşların kontrolünü bu linkten sağlayabilirsiniz.

Otobüs Biletleri

Otobüs Biletleri için Güncel Bilgiler, 28.05.2020 

15 il için uygulanan giriş-çıkış yasağı kapsamının süresi 31 Mayıs 2020 tarihinde saat 00.00'da sona erecek. 

0-18 yaş arası ve 65 yaş üstü vatandaşlar dışındaki tüm yaş gruplarının şehirler arası seyahatlerinde HES kodu almaları tek şart. 0-18 yaş arası vatandaşlar yanlarında aileleri veya velileri varsa şehir içi ve şehirler arasında seyahat edebilecekler. 65 yaş üstü vatandaşların ise Seyahat İzin Belgesi alması gerekiyor.

İçişleri Bakanlığının genelgesine göre, 65 yaş üstü vatandaşların iller arası otobüs seferleri ancak valilik izni ile yapılabiliyor. Kapsam dahilindeki yolcuların izin talepleri e-Devlet sistemi üzerinde yer alan İçişleri Bakanlığı menüsündeki E-Başvuru üzerinden alınıyor.

Seyahatlerinizle ilgili sorularınız ve bölgenizdeki uygulamalar hakkında Alo 199 hattından son bilgileri alabilirsiniz.

Bu konuda ayrıntılı bilgiye aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

15 İldeki Seyahat Kısıtlaması 31 Mayıs Saat 24.00 İtibariyle Sonlandırılacak

"HES Kodu nedir? Nasıl alınır?" yazısı

setenay.gokdag
Setenay Gökdağ
267 Yazı
Antalya doğumlu İstanbul ikametli metin yazarı-editör. Okumak, yazmak ve gezmek en büyük üç hobisi. Yarı zamanlı olarak kamp ve doğa yürüyüşü ile meşgul.