Konut fiyatları 2022’de düşecek mi?

nihanbayram

Konut sahibi olmayı planlayanlar, ev fiyatlarındaki değişimi yakından takip ediyorlar. 2022 yılında fiyatlar düşecek mi? Konut kredisi faizlerinde kampanya yapılacak mı? Gayrimenkul almak için 2022 yılını bekleyenlerin aklındaki soruları yanıtladık.

İnşaat maliyetleri artıyor

Konut fiyatlarının artışını etkileyen en önemli faktörlerden biri inşaat malzemelerinin fiyatları. İnşaat sektörü bir süredir yapı malzemelerinin yüksek fiyatlarından dolayı zor durumda. Sektör yetkilileri bu zorluğu hafifletmek için çözüm önerileri sunsa da henüz bu öneriler hayata geçmedi. 2022 yılının inşaat malzemelerinin fiyatında hafif de olsa yükseliş görülüyor. Özellikle inşaat demirine talebin artmasıyla birlikte fiyatlar da artıyor. Dolar ile ücretlendirilen inşaat demiri kurdaki dalgalanmalardan etkilendiği için 2022 yılında fiyatlarda değişiklikler olabilir. Çimento fiyatları ise yakıt ve enerji fiyatlarıyla doğru orantılı olduğu için artış gösterebilir. İnşaat sektörü yetkilileri, maliyetlerin düşürülmesi için henüz bir proje yapılmadığının altını çiziyor. 2022 yılında inşaat maliyetleri düşürülürse konut fiyatlarında da düşüş yaşanabilir.

Gayrimenkul yatırımı daha çok kazandırıyor

Gayrimenkul, her zaman diğer yatırım araçlarına göre daha uzun vadeli ve karlı bir yatırım olarak öne çıkıyor. 2021 yılında kiralarda yaşanan artış nedeniyle ev sahipleri yatırımlarının karşılığını aldılar. Gayrimenkul yatırımı yapmayı düşünen ancak henüz bu konuda girişimde bulunmamış kişiler de kiralarda yaşanan bu artışı gördüklerinde ev alma işlemlerini hızlandırdılar. 2022 yılında da gayrimenkul kazandıran bir yatırım aracı olmaya devam edecek. Bu nedenle de konuta talep yüksek olacak. Bu yüksek talebi karşılayacak kadar satılacak konut olmadığında fiyatlar artıyor.

Konut kredisinde faiz indirimi olacak mı?

2020 yılında konut kredisinde faiz indirimi kampanyası yapıldı. Bu faiz indirimiyle yıl içinde konut satışlarında artış yakalandı ve rekor kırıldı. Uygun faiz oranlarından o dönem yararlanamayanlar da yeniden faiz indirimi yapılmasını bekliyor. 2022 yılı için faiz indirimi kampanyası düzenlenmesi ihtimali emlak sektörü yetkilileri tarafından gündeme getirilen bir konu olsa da böyle bir indirimin yapılıp yapılmayacağı henüz belli değil. Şu an en düşük konut kredisi faiz oranları %1,29’dan başlıyor. Bu orana göre 120 ay vadeli 200.000 TL’lik konut kredisinin aylık taksitleri 3.285 TL, toplam geri ödemesi ise 396.121 TL oluyor. 500.000 TL’lik konut kredisi içinse aylık taksitler 8.214 TL, toplam geri ödeme 989.054 TL ediyor.


nihanbayram
Nihan Bayram
402 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN