Dört mevsimin yaşandığı ülkemiz, kış tatili dendiğinde de öne çıkan bir coğrafya. Doğuda, batıda hatta güneyde kayak tatili için ya da keyifli bir kış seyahati için değerlendirebileceğin çok sayıda seçenek var.

Bugün hazırladığım içerikte kış tatilin için tercih edebileceğin birbirinden keyifli rotaları derledim. Eğer ki bundan böyle “Kışın tatil başkadır!” diye düşünenlerden olmak istiyorsan bahsettiğim destinasyonlardan birine şans verebilirsin.

İçindekiler

1-Uludağ-Bursa

uludağ

Ülkemizin ünü sınırlarımızı aşan kayak merkezi Uludağ, kış tatilin için tercih edebileceğin en güzel yerlerden. Bursa şehir merkezine 35 kilometrelik bir mesafede konumlanmış Uludağ, Türkiye’nin en büyük kayak merkezi olma ayrıcalığına sahip. Aralık ortasından mart ortasına kadar kayak yapmaya elverişli pistleriyle öne çıkan Uludağ’da 30’u aşkın konaklama tesisi bulunuyor.

Alp ve Kuzey disiplinlerine uygun şekilde kayak yapmanın mümkün olduğu Uludağ’da 31 pist, 13 teleski, 1 gondola ve 10 telesiyej var. Sen de keyifli bir kış tatili için rotanı Bursa’ya çevirebilirsin.

Önemli not: Uludağ otelleri her yıl henüz sonbahar gelmeden doluyor. Eğer ki Uludağ’a gitmek istiyorsan rezervasyonunu en geç yaz mevsiminde yaptırmalısın.

Uçak Bileti

2-Kartepe- Kocaeli

Kartepe

İstanbulluların kış mevsimindeki favori hafta sonu rotası Kartepe, kayak tutkunlarını da tatmin edecek yeterlilikte bir destinasyon. Kasım ortası ve nisan ayı aralığında kayak yapmaya elverişli bölgede toplam pist uzunluğu 42 kilometre. 14 doğal piste sahip Kartepe’de aynı zamanda 3 adet telesiyej ve 2 tane de teleski var.

Kar seviyesinin sezonda 1,5 metre ila 3 metre arasında değiştiği rotada, henüz kaymayı bilmeyen kişiler için çok kolay seviyesinde bir kayak pisti var. Kayak iddialı olduğun konulardan biriyse bölgedeki çok zor seviyesindeki iki pistten birini tercih etmen mümkün.

Çok sayıda lüks otelin bulunduğu Kartepe, keyifli bir kış tatili için ihtiyacın olan tüm etmenleri bir arada bulabileceğin yerlerden.

3-Kapadokya-Nevşehir

Kapadokya Kış

Bazı rotalar bazı mevsimlerle özdeşleştiriliyor ve söz konusu rotanın diğer mevsimlerde de ne kadar güzel olduğu gözden kaçırılıyor. Bahar mevsimleriyle özdeşleşmiş Kapadokya, aslında kış mevsiminde de çok güzel olan yerlerden biri. Çünkü rota, kış mevsiminde mistik atmosferi sayesinde ziyaretçilerine kendilerini bir masalın baş kahramanlarıymış gibi hissettirecek güçte.

Kapadokya’da kışın balon turlarına katılarak beyaza bürünmüş Nevşehir’in güzelliğini izleyebilirsin. Bu mevsimde şarap tadım etkinliklerine katılmak ya da safari turlarıyla bölgeyi keşfetmek de son derece keyifli.

Kışın Kapadokya’ya gitmenin bir diğer olumlu yanı da bölgedeki konaklama birimlerinin bu mevsimde daha uygun fiyatlı olması.

4-Yedigöller-Bolu

Yedigöller

Kapadokya gibi bahar aylarıyla özdeşleşmiş rotalardan bir diğeri de Yedigöller. Kamp yapmayı seven kişilerin sıklıkla tercih ettiği doğal güzelliklerle dolu bu bölge, aslında beyazlara büründüğünde de çok eşsiz manzaralar sunuyor.

Kış mevsiminde gidersen uygun fiyatlı ve şömineli dağ evlerinde kalmayı tercih edebileceğin Yedigöller’de, göl manzaralarının tadını çıkarabilirsin. Eğer ki karda yürümeyi seven biriysen Yedigöller’de uzun yürüyüşler yapabilir, soğuk havanın tadına varabilirsin.

5-Safranbolu-Karabük

Safranbolu

Kültür gezilerini kafanda sıcak havalarla eşleştirdiysen Safranbolu’yu henüz kışın görmemişsin demektir. Korunmuş yapısıyla ve Osmanlı kültürünü yansıtan ambiyansıyla zaten çok güzel olan Safranbolu, kışın kar yağdığında da hayran bırakan rotalardan. Hem kültürel anlamda tatmin edici bir gezi için hem de geçmişte inşa edilmiş konaklarda kalmak için rotanı Safranbolu’ya çevirebilirsin.

6-Ilgaz-Kastamonu

Ilgaz Kayak Merkezi

Kastamonu ve Çankırı sınırları arasındaki bölgede yer alan Ilgaz Dağı, özellikle bu iki şehirde yaşayan kayak severler tarafından sıklıkla tercih edilen bir yer. Oysaki güvenli kayak pisti sayesinde kayak yapmaya yeni başlayanlar için ideal bir destinasyon olan Ilgaz, senin de kış tatili için tercih edebileceğin alternatiflerden.

 Ilgaz Dağı Milli Parkı içerisinde konumlanmış kayak merkezi, ülkemizdeki diğer kayak merkezlerine göre daha uygun fiyatlı olduğu için de öne çıkan bir yer.

7-Kaz Dağları-Balıkesir

Kazdağları

Ülkemizin her mevsim güzel destinasyonlarından biri olan Kaz Dağları, kışın da farklı deneyimlerle ve manzaralarla dolu. Kar yağışının en çok yakıştığı yerlerden Kaz Dağları’nda kış mevsiminin tadını çıkarırken dünyada Alplerden sonraki en temiz oksijeni ciğerlerine çekebilirsin.

Eğer kışın Kaz Dağları’na gidersen bol bol temiz hava almaktan başka yapabileceğin şeyler de var. Bölge yakınlarındaki antik kentleri gezebilir, Kaz Dağı Milli Parkı’nda yürüyüş yapabilir ve bölgeye özgü yöresel tatlardan deneyimleyebilirsin.

8-Şirince-İzmir

sirince

Ülkemizde yaz turizmi dendiğinde öne çıkan İzmir’de kışın görülebilecek keyifli bir rota da var. Yüksekte kalan konumu sayesinde kışın şehrin diğer ilçelerine göre daha soğuk olan Şirince, bu dönemde son derece sakin oluyor. Zaten şarabıyla ünlü olan ilçede kışın sıcak şarap içmek o kadar keyifli oluyor ki, kesinlikle denemelisin.

Kar manzaralarını fotoğraflayabileceğin, lezzetli köy ürünlerini tadabileceğin, bol bol yürüyerek ilçenin her köşesini keşfedebileceğin bir Şirince seyahati için tek ihtiyacın bir İzmir uçak bileti.

9-Saklıkent-Antalya

Saklıkent

Antalya’da kış tatili dendiğinde Saklıkent’i henüz bilmeyen kişiler son derece şaşırıyor. Oysaki şehirde 120 gün kayak yapmaya uygun bir kayak merkezi var. Şehir merkezine 35 kilometre uzaklıktaki Saklıkent Kayak Merkezi özellikle mart ayındaki “Önce kayak yap, sonra denize atla!” mottosu ile öne çıkıyor.

4 kayak pisti ve 1 kızak pisti ile hizmet veren Saklıkent Kayak Merkezi’nde konaklamak için dağ evlerini tercih edebilirsin. Hem amatörler hem de profesyoneller için uygun pistleri bulunan Saklıkent Kayak Merkezi’nde farklı bir kış tatili seni bekliyor.

10-Gazlıgöl-Afyon

Kaplıca

Kış mevsimi termal tatil için de ideal zamanlardan. Afyon’un Gazlıgöl ilçesi ise kış tatilin için tercih edebileceğin termal turizm ile öne çıkan bir ilçe. Burada çok sayıda termal otel var. Söz konusu tesisler arasından sana en uygun olan bir tanesini seçerek dışarıda kar yağarken kaplıca suları sayesinde dertlerine şifa bulabilirsin.

11-Pamukkale-Denizli

Pamukkale

Ege bölgesinde kış tatilin için tercih edebileceğin alternatif rotalardan bir diğeri de yılın her mevsiminde ziyaret edilebilen Pamukkale. Dağlar denize dik olduğu için kış mevsimlerinde son derece rüzgarlı olan rotada yılın her mevsimi 36° sıcaklıkta olan Antik Havuz’da yüzebilirsin. Eğer Pamukkale’ye gidersen serin bir havada Pamukkale Travertenleri’ni, Hierapolis Antik Kenti ve Antik Havuz’u ve Amfi Tiyatro’yu görmelisin.

12-Davraz-Isparta

Davraz Kayak Merkezi

Şehirde yaşayan kişiler tarafından Akdeniz’in İncisi ismiyle anılan Davraz Kayak Merkezi, şehir merkezinden 26 kilometre uzaklıktaki bir konumda. Antalya’ya yakın olmasıyla da öne çıkan Davraz, geniş otoparkı, modern pistleri ve günlük kullanım için ayrılmış alanlarıyla beğeni kazanan bir kayak merkezi.

Eğer ki daha sakin bir kayak deneyimi yaşamak istersen nispeten diğer merkezlere göre daha az kalabalık olan Davraz Kayak Merkezi’ni tercih edebilirsin. Şehre yolun düşerse gitmişken Isparta Etnografya Halı ve Kilim Müzesi’ni, Tarihi Ayazma Mesireliği’ni ve Sagalassos Antik Kenti’ni görmeni öneririm.

13- Abant-Bolu

Abant Kış

Bazen dışarıdaki dondurucu soğuğa rağmen bir manzara görürüz ve içimizin ısındığını hissederiz ya… İşte Abant tam da bu tatta manzaralarla dolu bir yer. Abant Gölü ve çevresindeki oteller, her mevsim sakin bir tatil yapmak isteyen kişilerin tercihlerinden olsa da buradaki doğa kış mevsiminde o kadar güzel görünüyor ki. Eğer kışın Abant’a gidersen bölgeyle ilgili planlarını artık hep bu mevsime denk getireceğine eminim.

Kışın Abant’a gidersen yapman gereken manzarayı izleyerek bol bol dinlenmenin yanı sıra kesinlikle yol kenarındaki satıcıların hazırladığı sucuk ekmeklerden yemek olmalı. Dışarıda dondurucu bir soğuk varken o lezzetli sucukları tatmak gerçekten çok keyifli oluyor.

14-Erciyes-Kayseri

Erciyes Kayak Merkezi

Ülkemizdeki en popüler kayak merkezlerinden biri de şüphesiz Erciyes Kayak Merkezi. Toplamda 41 pisti bulunan kayak merkezinden ilk kayak deneyimini yaşayacak çocuklardan profesyonel kayakçılara herkesi tatmin edebilecek bir piste sahip. Pist uzunluğunun 112 kilometre olduğu Erciyes Kayak Merkezi’nde ulusal ve uluslararası önemli müsabakalar da düzenleniyor.

Hem dağ hem şehir otellerinde kalarak unutulmaz bir kış tatili yaşayabileceğin Erciyes için sana gereken tek şey Kayseri uçak bileti.

15-Ayder Yaylası-Rize

Ayder Yaylası Kış

Yazın serinlemek için yaylaya çıkmak çok popülerken kışın ise yaylalar manzarayı doyasıya seyretmek ve biraz macera yaşamak için ideal seçenekler. Ayder Yaylası’na kışın gidersen dağ evlerinde kalarak kışın keyfini doyasıya çıkarabilirsin. Dilersen yaylaya en yakın olan merkez Çamlıhemşin’e giderek buradaki yöresel lezzetler sunan mekanlarda köy kahvaltısı yapabilirsin. Tabii yayladaki evlerde nostaljik birkaç gün geçirmenin yanı sıra buraya kadar gelmişken ülkemizin en güzel şehirlerinden Rize’yi de keşfedebilirsin.

Rize Kalesi, Palovit Yaylası ve Kaçkar Dağları Milli Parkı, şehirde kışın keşfedebileceğin yerler.

16-Sarıkamış-Kars

Sarıkamış

Ülkemizin en doğusundaki kayak merkezi Sarıkamış, aralık başından mart ortasına kadar kayak yapabileceğin bir yer. 25 kilometre uzunluğunda 5 etaplı bir piste sahip Sarıkamış’ta Alpler’de görülen “Kristal Kar” isimli özel bir kar çeşidi var. Çam ormanları içerisinde yer alan ve ormanların rüzgarı azaltıcı etki yapması sayesinde rüzgardan korunarak kayak yapma fırsatı sunan Sarıkamış kış tatilin için en iyi alternatiflerden.

Hem diğer kayak merkezlerine göre daha sakin olan hem de doğayla iç içe bir konumda yer alan Sarıkamış’ta unutulmaz bir kış tatili seni bekliyor.

17- Jahorina Dağı-Saraybosna

Jahorina

Ülkemizdeki alternatif kış rotalarından sonra sıra yurt dışındaki rotalara geldi. Saraybosna’da konumlanmış Jahorina Dağı hem kayak için ideal bir destinasyon hem de vizesiz gidebileceğin rotalardan biri. Kayak mevsiminin aralık ayında başlayıp mart ayının sonuna dek sürdüğü Jahorina Dağı, otelleriyle de ünlü. Buradaki otellerden sana en uygun olan bir tanesini seçebilir hem kayak yapma keyfini yaşayabilir hem de farklı bir ülkenin atmosferinin tadını çıkarabilirsin.

18-Mavrovo-Makedonya

Mavrovo

Sıradaki önerim de hem yurt dışından hem de vizesiz gidebileceğin özel bir alternatif.  Mavrovo, Makedonya’nın en ünlü kayak merkezi ve Mavrovo Gölü sayesinde manzarası da gerçekten eşsiz. Eğer buraya gidersen kayak yapmanın yanı sıra Mavrovo ve Galiçnik köylerini gezerek Balkanlar’daki Osmanlı izlerini de görebilirsin. Başkent Üsküp’e 1,5 saat uzaklıktaki Mavrovo hem kayak yapabileceğin hem de kültürel anlamda çok şey öğrenebileceğin dolu dolu bir rota.

19-Lapland-Finlandiya

laponya

Lapland ya da Laponya aslında yalnızca bir kış tatili alternatif rotası değil. Kendilerini masal diyarında hissetmek ve Kuzey Işıkları’nı görmek isteyen her seyahat severin bir gün mutlaka gitmesi gereken destinasyonlardan. 23 Mart-21 Eylül tarihleri arasında Laponya’da gökyüzünün bulutsuz olduğu dönemlerde Kuzey Işıkları’nı görebilirsin. Etrafın bembeyaz olduğu kış mevsiminde bu bölgeye gitmek senin için kesinlikle unutulmaz bir deneyim olacak.

20-Bansko-Bulgaristan

Bansko

Ağaçlarla çevrili yamaçlarda kayak keyfi yapabileceğin Bansko, kış mevsimin için en iyi alternatif rotalardan biri. Ülkenin en iyi kayak merkezi sayılan Bansko, Avrupa’daki en başarılı kış tatili rotalarından biri kabul ediliyor. Kayağın yanı sıra snowboard tutkunları için de ideal bir destinasyon olan Bansko’da sayısı 180’i aşmış gölleri de görebilirsin.

Genelde bu bölgeyi ziyaret eden kişilerin en çok önerdiği aktivite gün boyu kayak yaptıktan sonra Bansko yakınlarındaki kaplıcalardan birinde termal suların şifalarından yararlanmak. Sen de gündüz soğuğun akşamüzeri ise şifalı suların tadını çıkarabilirsin.


busraguzeller
Büşra Güzeller
177 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN