Kıbrıs'ta mutlaka tadına bakmanız gereken 10 lezzet

muratekinay
İçindekiler

Doğu Akdeniz'in en güzel tatil rotalarından Kıbrıs tarihi şehirleri, doğal güzellikleri ve kumsallarıyla olduğu kadar adaya has lezzetleriyle de meşhur. İster tatil isterseniz iş için günün birinde Kıbrıs'a yolunuz düşerse bu dayanılmaz tatları mutlaka deneyin.

1- Hellim peyniri

Kıbrıs'ta yeme içme denince neredeyse herkesin aklına ilk gelen şey hellim peyniri. Bugün Kıbrıs dışında da birçok yerde hellim bulmak mümkün ancak birçok ziyaretçiye göre halen en iyileri Kıbrıs'ta yapılıyor. Sabah kahvaltısında kızartılmış hellimle güne başlayabilir veya öğle ve akşam yemeklerinde hellimli salataları ve diğer tatları afiyetle midenize indirebilirsiniz.

2- Şeftali kebabı

Kıbrıs kebap konusunda Adana ve Gaziantep kadar ünlü sayılmaz. Ancak adaya özgü lezzetlerden şeftali kebabını bir kez denedikten sonra burayı da listeye almak isteyeceksiniz. Keçi veya koyun etinden yapılan kebabın asıl adı Şef Ali kebabı ama zamanla bu isim şeftali kebabı olarak yerleşmiş. Fırında pişirilen ve genellikle evlerde yapılan kebabı adada birçok yerde tadabilirsiniz. Şeftali kebabını yerinde denemek isteyenler, hemen tıklayın ve Kıbrıs uçak biletlerini karşılaştırın.

3- Hellimli

Adada hellim peyniri ile yapılmayan şey neredeyse yok gibi. Hellimli ise bu lezzetler arasında ilk sıralarda geliyor. Bir tür kek olan hellimli genellikle çay veya kahvenin yanında sunuluyor. Tadı da tabii ki son derece leziz.

4- Kolokas

Kıbrıs'ta özellikle kış aylarında en sevilen geleneksel tatlardan biri olan kolokas yemeği adada yetişen aynı adlı bitkiden yapılıyor. Kuzu etiyle birlikte servis edilen yemek farklı ve geleneksel tatlar arasında iyi örneklerden biri.

5- Börülce

Et yemeklerine alternatif olabilecek en sağlıklı Kıbrıs tatlarından biri ise börülce. Salata, yemek veya meze... Nasıl isterseniz ona uygun börülceli bir tarif bulabilirsiniz.

6- Hellim böreği

Hellim peynirini farklı lezzetlerle birleştirme konusunda son derece başarılı olan Kıbrıs mutfağından bir diğer örnek ise hellim böreği. Peki, nedir bu hellim böreği? Yufkanın arasına yerleştirilen hellim peyniri pişiriliyor ve daha sonra üzerine bal sürülerek yeniyor. Hellimli lezzetlerin rotası Kıbrıs'ta gezerken görebileceğiniz önemli yerlere göz atmak isterseniz tıklayın.

7- Bigla

Adaya özgü bir sos olan biglanın içinde yumurta, turşu ve baharatlar kullanılıyor. Genellikle etli yemeklerle ve sandviçlere sürülerek yeniyor.

8- Magarına bulli 

Tavuklu makarnayı seviyorsanız, Kıbrıs'a has bu makarna türünü de muhtemelen seveceksiniz. İçinde tavuk ve hellim peyniri gibi malzemeler bulunan makarna salçalı da olabiliyor.

9- Pilavuna

Genellikle sabah kahvaltılarında servis edilen pilavuna da Kıbrıs'ta çok sevilen hamurlu bir lezzet. Hellim veya lor peyniri bulunan pilavunanın tadı başta biraz değişik gelebilir.

 

10- Pirohu

Kıbrıs tarzı mantı olarak bilinen pirohunun içinde kıyma yerine patates veya peynir kullanılıyor. Tadı ise klasik mantıyla hiç zorlanmadan yarışacak kadar iyi.

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar