Keşfedilmeyi bekleyen 10 muhteşem ada

muratekinay
İçindekiler

Eğer Paris, Roma, Barselona’yı daha önce gördüyseniz veya Bali ve Maldivler gibi lüks tatil köyleriyle çevrili turistik adalar ilginizi çekmiyorsa dünyanın farklı bölgelerinde yer alan fazla keşfedilmemiş adalardan biri tam tam size göre. Gelin, doğasıyla, son derece renkli canlı yaşamıyla ve sıcakkanlı insanlarıyla ziyaretçilerini ağırlayan adalara doğru yolculuğa çıkalım.

Lampedusa Adası

İtalya’ya bağlı Lampedusa, aynı zamanda dünyanın en güzel plajlarından birine de sahip olmasıyla ünlü. Adaya ilk kez gelenlerin başını döndüren Rabbit Beach’de kıyıdan metrelerce uzaklıkta bile benzersiz bir maviliğe tanık olabilirsiniz. Lampedusa Adası’na ulaşım içinse önce İtalya’da bağlı bir diğer ada olan Scilya’ya gelmeli ve buradan feribotlarla adaya geçmelisiniz. Lampedusa’ya ayrıca havayolu ile de ulaşmak mümkün. Lampedusa'ya çıkış kapısı Sicilya'ya en uygun uçuşları karşılaştırmak için tıklayın. 

Flores Adası

Neredeyse her bir köşesi çiçeklerle çevrili bu muhteşem adada tatil yapmak daha çok büyük bir bahçede dolaşmak gibi. Portekiz’e bağlı ada, Atlas Okyanusu’nun ortasında bulunan konumuyla ziyaretçileri cezbediyor. Adaya ulaşım genellikle Portekiz üzerinden sağlanıyor ve fazla ziyaretçisi olmaması nedeniyle seferler de çok sık değil. Ancak yine de göz alıcı bir doğanın kalbinde tatil için burası dünyanın en ideal yerlerinden biri.

Gili Adaları

Endonezya’ya bağlı adalar topluluklarından olan Gili Adası aynı zamanda yeryüzünün saklı cennetlerinden biri. Adalarda konaklama genellikle bungalov tarzı odalarda sağlanıyor. Üstelik adaların çevresinde sadece suyun üstü değil, altı da bir o kadar renkli ve heyecan verici. Burada dalış yaparak çok sayıda tropik canlı türünü görebilirsiniz.

 

Ilha Grande

Brezilya’nın en güzel adalarından biri olan Ilha Grande, önceki yıllarda suçluların ve cüzzam hastalarının karantina alındığı bir yerken günümüzde yemyeşil bir doğada tatil yapmak isteyenleri çekiyor. Adanın çok iyi korunmuş doğası ve koyları burayı tüm gezegenin en dikkat çekici yerlerinden brii haline getiriyor.

Isle Royale

Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı Isle Royale dünya üzerinde kimsenin yaşamadığı ender alanlardan biri. Adayı genellikle macera tutkunları tatil için tercih ediyor ve ulaşım olanakları da genel olarak sınırlı. Ancak buraya gelirseniz huzuru bulacağınıza emin olabilirsiniz çünkü etrafta kimse yok.

Kanguru Adası

Adından da anlaşılacağı gibi Avustralya’ya bağlı bir ada olan Kanguru Adası’nın en ünlü sakinleri ise yine sevimli kangurular. Yaklaşık 5.000 kişinin yaşadığı adanın kıyılarında bulunan koylar ve plajlar denize girip güneşlenmek isteyenleri buraya getiriyor. Bu arada, tatilin tadını çıkarırken kangurularla tanışıp arkadaş olmak da hiç fena bir fikir değil.

Küçük Mısır Adası

Little Corn Island adıyla bilnen bu ada o kadar küçük ki neredeyse tamamını bir saat içinde dolaşmak mümkün. Adanın bir diğer özelliği ise üzerinde herhangi bir motorlu taşıtın bulunmaması. Bu sayede Nikaragua’ya bağlı bu adada tatil yaparken tek duyacağınız şeyin kuş sesleri ve kıyıya vuran dalgalar olacağından şüpheniz olmasın.

Lopez Adası

Amerika Birleşik Devletleri^nin açıklarında bulunan bu ada bağlı olduğu ülkenin büyük şehirlerinin aksine kalabalık ve karmaşadan uzakta, doğayla başbaşa kalabileceğiniz ender rotalardan biri. Ada tatil için sıklıkla tercih edilen bir yer olmadığından turistik tesisler de çok gelişmiş değil. Ancak her şeyden uzaklaşmak ve kafa dinlemek için belki de dünya üzerinde en doğru noktalar arasında.

Miyako Adası

Ada ülkesi Japonya’ya bağlı bir diğer ada olan Miyako’da sahiller ve kumsallar ziyaretçilere muhteşem bir görsel şölen sunuyor. Ancak buranın iklimi diğer seçeneklere kıyasla bitaz daha serin. Bununla birlikte bambaşka bir kültürü deneyimemek ve klasik rotalardan uzaklaşak için dünyanın en ideal yerleirnden biri.

Stewart Adası

Dünyanın öbür ucunda sayılabilecek Stewart Adası, Yeni Zelanda’ya bağlı adalardan biri. Aynı zamanda çok sayıda canlı türünün de doğal yaşam alanı olan bu adanın en ilgi çekici sakinleri ise penguenler. Adada dolaşırken her an sevimli penguenlerden biri ile karşılaşabilir, hatta kıyıda birlikte yüzebilirsiniz. Adanın 500 kişiden az nüfusu sayesinde burada geçireceğiniz sürede kalabalıktan uzaklşmak da neredeyse garanti.

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar