• Anasayfa
  • Bilgi
  • Kapadokya'da tatil yapmak için çok geçerli 7 neden

Kapadokya'da tatil yapmak için çok geçerli 7 neden

muratekinay

Tarihi bundan tam 60 milyon yıl öncesine kadar uzanan ve peribacası olarak anılan doğal taş oluşumlarıyla hem ülkemizden hem de çok uzak coğrafyalardan gelen gezginleri hayran bırakan bir yer düşünün... Pers dilinde kelime karşılığı 'Güzel Atlar Ülkesi' anlamına gelen Kapadokya sadece Nevşehir ve çevresi olarak bilinse de aslında Niğde, Kırşehir, Kayseri ve Aksaray'ı içine alan daha geniş bir bölgeyi kapsıyor. Daha önce görmediyseniz veya son tatilinizin üzerinden uzun bir zaman geçtiyse, ilk fırsatta bavulları alıp Kapadokya'ya doğru yola çıkmak sayılabilecek için en az 7 nedeniniz var.

İçindekiler

1- Gündoğumunu gökyüzünden izleyin

Kapadokya, ülkemizde ve dünyada eşsiz gündoğumu manzaralarıyla ünlü yerlerden biri. Peribacalarının üzeriden yavaş yavaş doğan güneşin meydana getirdiği manzzaraları gördüğünüzde insanların neden dünyanın ta öbür ucundan buraya kadar geldiğini daha iyi anlayabilirsiniz. Balon turuna çıkmak, aynı zamanda Kapadokya'da güne başlamak için en iyi seçeneklerden biri. Henüz güneş yeryüzünü aydınlatmaya başlamadan hazırlanan balonların karanlığın içindeki görüntüsü tam anlamıyla baştan çıkarıcı. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte göğe yükselen balonlardan aşağı baktığınızda Kapadokya'ya aşık olacak ve ilk fırsatta buraya tekrar gelmek isteyeceksiniz. Ürgüp, Avanos ve Göreme gibi yerlerden meydana gelen Kapadokya'ya ulaşmak için Nevşehir'e uçabilirsiniz. Şehre en uygun seferler Nevşehir uçak bileti sayfamızda.

Mavi gökyüzü

Uçak Bileti

2- Dev bir açıkhava müzesinde dolaşın

Kapadokya'nın en can alıcı taş oluşumlarından bazılarını görmek için rotanızı Göreme Açıkhava Müzesi'ne çevirebilirsiniz. Burası tüm bölgenin küçük bir özeti gibi. Akşam saatlerinde ise kızıl rengiyle büyüleyen Güvercinlik Vadisi ve çevresi Kapadokya'da görülebilecek diğer yerlerden. Daha sonra bölgede turunuza Göreme ve Avanos yakınlarında bulunan Paşabağ Rahipler Vadisi ile devam edebilirsiniz. Tüm bunların dışında peribacalarından birinin içine oyulan El Nazar Kilisesi de bölgede kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında sayılıyor. Kapadokya'da birçok yeri dolaşmak için bölgeye düzenlenen turlardan birine katılabilirsiniz ancak burayı tam istediğiniz gibi gezmek ve beğendiğiniz yerlerde diledğiniz kadar mola vermek için en iyi seçenek araç kiralamak.

Göreme açık hava müzesi

3- Benzersiz taş odalarda uyuyun

Kapadokya'da bulunan taş oluşumlar sadece uzaktan izlemek için değil, içinde yaşamak ve konaklamak için de kullanılıyor. Bölgede gezerken göreceğiniz kayalara oyulan evler ve oteller bunun en büyük kanıtı. Kapadokya'nın taş odalarının özelliği turistlere sadece otantik bir ortam sunması değil. Bu odalar aynı zamanda benzersiz bir yalıtım sistemine sahip. Örneğin kış aylarının en soğuk günlerinde veya yazın kavurucu sıcaklarında buralarda hiç rahatsız olmadan kalabilirsiniz. 'Cave^olarak anılan mağara tarzı otellerden birinde kalarak eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Eğer bütçenize uygun kalacak bir yer arıyorsanız, Kapadokya'da çok daha uygun fiyatlı tesislerin bulunduğunu da hatırlatalım. Hatta Kapadokya balayı otelleri o kadar iyi ki, bölge yeni evlilerin sıklıkla tercih ettiği yerlerden.

kapadokya evleri

4- Yerin altındaki dünyayı keşfedin

Kapadokya'da tıpkı yerin üstü gibi altı da son derece zengin. Derinkuyu başta olmak üzere bölgede 50'den fazla yerlatı şehri var. Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde birer saklanma ve yaşam alanı olarak kullanılan bu şehirleri görerek bölgenin tarihinin ne denli eskilere gittiğine bir kez daha tanıklık edebilirsiniz. Toplamda 8 kattan meydana gelen Derinkuyu dünyanın en eski hastanesini görmek için de doğru adres.

derinkuyu

5- Taşları farklı şekillere benzetin

Bölgede yapılabilecek en keyifli aktivetelerden bir diğeri peribacalarının şekillerini bir şeylere benzetmek. Bunun için en ideal noktalardan olan Devrent Vadisi'nde deveye benzetilen ünlü kayayı görebilir ve diğer oluşumların daha çok neye benzediğine kendiniz karar verebilirsiniz. Hayal gücünüzü zorlamaya hazırsanız, Kapadokya da bunun için fazlasıyla hazır. Bölgeye ulaşmak için genellikle Nevşehir Havalimanı kullanılsa da Kayseri'ye uçarak buradan araç kiralamayı da tercih edebilirsniz. Şehre indikten sonra yaklaşık 2 saat içinde Kapadokya'da olabilirsiniz. Lezzetli pastırma ve mantıların şehri Kayseri'ye uçmak için hemen tıklayın ve şehre uçuşları karşılaştırın. Bu tür yerlere ilgi duyuyorsanız, dünyadan kayaların içine oyulan diğer harika yerleri de keşfetmek için tıklayın.

devrent

6- Ihlara Vadisi'nde doğa ve tarihe yolculuğa çıkın

Dünyanın en büyük iki kanyonundan biri olarak bilinen Ihlara Vadisi'ni görmeden Kapadokya'dan ayrılmayın. İçinde Hıristiyanlığın ilk yıllarından kalan eski kiliselere ev sahipliği yapan vadi Melendiz Çayı ve volkanik patlamaların aşındırması sonucunda bugünkü şeklini almış bir yer. 14 kilometre boyunca uzanan vadide Hıristiyanlığın dünyaya ilk yayıldığı yıllarda inşa edilen kiliseleri gezerek çayın çevresinde yürüyebilirsiniz.

ıhlara vadisi

7- Avanos'ta saç koleksinonunu görün

Bölgenin çanak ve çömlek yapımı ile ünlü beldesi Avanos dünyanın en ilginç koleksiyonlarnlarından biriyle biliniyor. Chez Galip'in atölyesine gelenler saçlarından küçük bir tutam bırakıyor ve bu sayede bu ilginç koleksiyn her geçen gün biraz daha büyüyor. Atölye bölgenin en iyi gösterilerinden biri olan çömlek yapımını izlemek için de harika bir yer. Buradan çıktıktan sonra özellikle bazı mevsimlerde killi toprak nedeniyle rengi kızıla dönen Kızılırmak kıyısında gezinebilir ve ünlü Kapadokya şaraplarının yapımında kullanılan üzümlerin yetiştiği bağları görebilirsiniz Dünyanın en eski yerleşim bölgelerinden olan Avanos'un yakınlarında bulunan Çavuşin Köyü ve Vaftizci Yahya Kilisesi de bölgede gezginleirn mutlaka görmesi gereken yerlerden sadece birkaçı.

saç müzesi


muratekinay
Murat Ekinay
456 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar