Kaç çeşit kredi bulunur? Ne tür kredi çekebilirsiniz, işte yanıtı:

Kredi Türleri Üç Gruba Ayrılabilir:

Kredi Türleri  Üç Gruba Ayrılabilir:


Banka kredileri bireysel krediler, kurumsal krediler ve ticari krediler olmak üzere üçe ayrılır. Bireysel yani kişisel olarak adlandırılan kredi türleri ise üç gruba ayrılabilir. İhtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi olarak 3 tip kredi kullanılabilir.

İhtiyaç Kredisi:

İhtiyaç Kredisi:

Bireysel kredilerin bir dalı olan ihtiyaç kredisinde birey evlilik, nakit ihtiyacı, kredi kartı borcu kapatma, tadilat, evini yenileme, okul masrafları gibi pek çok ihtiyaca yönelik kredi kullanılabilir. Bunun için genelde bankalar en yüksek 50 bin TL ve 60 aya kadar vadeli kredi seçeneği sunar. Ancak vade aralığının 36 aya kadar düşürülmesi gündemde.

Konut Kredisi:

Konut Kredisi:

Bireysel krediler başlığı altında yer alan bir başka kredi türü de konut kredisidir. Konut kredisinde ihtiyaç kredisine göre ön önemli farklılığı yüzde 25 peşinat şartıdır. Örneğin 150 bin TL bir ev satın alacaksanız 37.500 TL’sini yaklaşık 40.000 TL’sini peşin olarak verip kalanı kredi olarak çekebilirsiniz. Ancak konut kredisinde 120 hatta 180, 240 ay vadeye kadar kredi kullanılabilir. Bu da uzun vadeli olduğu için kredi tutarı yüksek olsa da ödeme güçlüğünü ortadan kaldırır. Satın alacağınız evin üzerine banka tarafından ipotek konur borcu bittikten sonra ise ipotek kaldırılır ve evin tapusunu üzerinize alabilirsiniz.

Taşıt kredisi:

Taşıt kredisi:

Bireysel krediler içerisindeki kredi türlerinden biri de taşıt kredisidir. İster sıfır ister ikinci el araçlarda kredi kullanılabilir. Bunda da aynı konut kredisinde olduğu gibi banka araca ipotek koyar borcunuz bittikten sonra ipotek kaldırılır. Taşıt kredisi çekmek için de bir miktar peşinat ister. Yeni yasada bu oranlarda artış bekleniyor.

Ticari krediler

Ticari krediler

İşletmelere daha doğrusu küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik kredilerdir. Bankalar bu kredileri KOBİ kredileri olarak da adlandırır. Bu kredi türünde işletmeler firmalarının yatırım finansmanı, işletme sermayesi ve nakit ihtiyacı gibi ihtiyaçlarına yönelik kredi kullanımı yapar. Faiz oranlarını banka belirler.

Kurumsal krediler:

Kurumsal krediler:

Büyük kuruluşlara yönelik kredilerdir. Büyük ölçekli projelere verilir. Faiz oranları ödeme koşulları da projeye göre değişkenlik gösterir.


nihanbayram
Nihan Bayram
397 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN