• Anasayfa
  • Bilgi
  • İstanbul Havalimanı’nın hayatımızda değiştireceği 6 şey

İstanbul Havalimanı’nın hayatımızda değiştireceği 6 şey

nihanbayram

Yeni havalimanı uzun zamandır gündemden düşmeyen bir konu biliyorsun. Hem büyüklüğü ve kapasitesi hem de ertelenen taşınmasıyla herkesin merak ettiği bir yere dönüştü. Neyse ki tarih kesinleşti ve herkes heyecanla taşınmayı bekliyor. 6 Nisan’da Türk Hava Yolları, 7 Nisan’da da global havayolları tamamen İstanbul Havalimanı’na taşınmış olacak. Bu tarihlerden sonraki tüm uçuşlar da yeni havalimanından gerçekleşecek.

Hakkında birçok haber çıkan, herkesin farklı bir yorum yaptığı İstanbul Havalimanı ülkemizde ekonomi başta olmak üzere birçok şeyi etkileyecek. Tabii dolayısıyla bizim hayatlarımızı da değiştirecek. Gelin hep beraber İstanbul Havalimanı’nın değiştireceği 6 şeye bakalım.

İçindekiler

Ekonomi

Ekonomi başta olmak üzere dedik o zaman ekonomiyle başlayalım. 76.5 milyon metrekarelik bir alana yayılan İstanbul Havalimanı’ndan yaklaşık 350 destinasyona uçuşlar düzenlenecek. Böylece yıllık yolcu trafiği de iki katına çıkacak.

İstanbul’un lokasyonu nedeniyle dünyanın birçok yerine seyahat edenlerin yeni havalimanına gelecek ve buradan transit geçişler yapacak. Yani İstanbul Havalimanı bir “hub” konumunda. Yolcu kapasitesi ve aktarma yapacak insanlar sayesinde İstanbul Havalimanı, Türkiye ekonomisine büyük katkılar sağlayacak.

İstanbul Havalimanı

Uçak Bileti

Kapasite

Atatürk Havalimanı’nda 3 tane pist vardı ve bu durum yoğun zamanlarda trafiklere, rötarlara ve yolcular için uzun süren beklemelere yol açıyordu. İstanbul Havalimanı’ndaysa toplam 6 pist olacak. Pist sayısını 2 katına çıkararak kalabalık ve yoğunluk engellenecek. 16 tane taksi yolu ve 500 uçak park kapasitesi de İstanbul Havalimanı’nda her şeyin daha kolay işlemesini sağlayacak.

Yeni havalimanına ayrıca özel tüneller inşa edildi. Bu tüneller sayesinde pistlerde araç ya da yaya kalabalığının işleyişi engellemesinin önüne geçilecek. Yani İstanbul Havalimanı’nda rötar yapan uçağımızı beklemeyeceğiz. Hatta rötar yaptı mı yapmadı mı diye düşünmeyeceğiz.

İstanbul Havalimanı

Otopark

İstanbul Havalimanı’nda pist ve yolcu kapasitesi arttığı gibi otopark kapasitesi de arttı. Toplam 40.000 araç kapasitesi olan açık ve kapalı otoparkların kullanımı 7 Nisan’a kadar ücretsizdi. İGA ücretsiz otopark hizmetini 15 Nisan’a kadar sunma kararı aldı. Taşınmadan sonra havalimanında ilk uçuşları gerçekleşecek yolcular, gönül rahatlığıyla şahsi araçlarını kullanarak yeni havalimanına gidebilirler.

Peki otopark ücretli olduğunda nasıl fiyatlarla karşılaşacağız? İstanbul Havalimanı’nın otopark ücretleri İstanbul’un diğer iki havalimanıyla karşılaştırıldığında pahalı. İlk açıldığında İstanbul Havalimanı’nda otomobiller için 1 saatlik otopark ücreti 19,75 TL idi. Bir günlük fiyat ise 60 TL’ydi. Ancak 2019’un başında 1 saatlik ücret 21 TL, bir günlük ücretse 63 TL’ye yükseldi.

İstanbul Havalimanı

Ulaşım

Gelelim havalimanına ulaşıma. Herkesin aklında havalimanın çok uzak olduğu düşüncesi var. Arnavutköy ilçesinin sınırlarında bulunan İstanbul Havalimanı Tayakadın yolu üzerinde. Avcılar’dan 53, Taksim’den 40, Maslak’tan 35 km; Kadıköy’den 52, Üsküdar’dan 47, Pendik’tense 73 km uzaklıkta bulunan havalimanına IETT ve HAVAİST otobüsleriyle ulaşım sağlanıyor.

Otobüslerin detaylı saatleri ve güzergahları için ulaşım yazımızın linkini buraya bırakıyorum. Yurt içi uçuşlarda 1 saat, yurt dışı uçuşlarda ise 2 saat önceden havaalanında olmak gerektiğinden dolayı erken gitmemiz gerekecek. İstanbul Havalimanı’na ulaşım da uzun süreceğinden uçuşumuzdan en az 3 saat önce yola çıkmak en doğrusu olacak. Bakalım zamanla bunu rutine dönüştürebilecek miyiz?

istanbulhavalimanıulasim

Güvenlik

Biliyoruz ki havalimanlarında güvenlik konusunda hiçbir pürüz olmaması gerekli. İstanbul Havalimanı’nda bu konu çok detaylı bir şekilde ele alınmış. Fiziksel güvenliğe olduğu kadar siber güvenliğe de fazlasıyla önem verilmiş. Havalimanına büyük bir güvenlik yönetim merkezi kurulmuş ve bünyesinde siber güvenlik operasyonları için de bir merkez bulunuyor.

Birçok farklı izleme ekipmanlarıyla izlenecek havalimanında yolcu analizi de yapılacak ve bu Türkiye’de bir olacak. 8 farklı analitik kamerayla yapılması planlanan analizde yolcuların en ufak hareketleri gözetim altında olacak. Yani İstanbul Havalimanı’na gittiğimizde güvenlik konusunda aklımızda en ufak bir soru işareti olmayacak.

İstanbul Havalimanı

Teknoloji

İstanbul Havalimanı, günümüzün gereksinimlerine uygun olarak en dijital şekilde hazırlandı. Yapay zeka, nesnelerin interneti, sanal gerçeklik gibi teknolojik gelişmelerin hepsi yeni havalimanına yolcu deneyimini artırmak için entegre edildi. Check-in aşamasından uçağın hareket anına kadar her işlemin arkasında teknolojik bir kolaylık var.

Parmak iziyle pasaport geçişi, otoparklarda navigasyon sistemleri, bagaj yolcu eşleştirmeleriyle her şey bizlerin işini kolaylaştırmak ve hızlandırmak için çalışacak. Ayrıca İstanbul Havalimanı’nın bir de mobil uygulaması var. Uygulama, evden çıktığımız andan itibaren uçağımıza kadar bize yol gösterip uçağımızla ilgili tüm bilgileri bizlere anlık olarak aktarıyor.

İstanbul havalimanı

6-7 Nisan’da gerçekleşecek taşınmadan sonra İstanbul Havalimanı tamamen hayatlarımıza girmiş olacak. Türkiye için birçok şeyi değiştirecek havalimanını bizim hayatlarımızı da etkileyecek. Seyahat edeyim, ederken de yeni havalimanını deneyimleyeyim dersen uçak biletini buradan alabilirsin.


nihanbayram
Nihan Bayram
397 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN