İstanbul'daki tarihi yerler | Mutlaka görmen gereken 15 yer

busraguzeller
İçindekiler

İstanbul ne özel bir şehir değil mi? Dört bir yanı güzelliklerle ve tarihi değeri yüksek yapılarla dolu şehirlerin ülkemizdeki en önemli örneklerinden biri şüphesiz ki İstanbul. Tabii bu durumda kentin geçmişte Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorluklarına başkentlik yapmasının da etkisi var. Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapması İstanbul’un farklı kültürlerden izlerle dolu bir şehre dönüşmesini sağlamış en önemli etkenlerden.

Bugün hazırladığım içerikte bu özel şehrin önde gelen tarihi yerlerinden bahsedeceğim. Eğer kısa sürecek bir İstanbul seyahati planladıysan yer verdiğim tüm yerlere gitmeni öneririm. Çünkü bu yerler sayesinde İstanbul’un kendine has ambiyansının, geçmişinin, eşsiz tarihinin izlerini doyasıya görebilirsin. Hazırsan listemize senin de tahmin edebileceğin gibi Ayasofya Camisi ile başlayalım. Sonrasında da diğer önerilerimle İstanbul’u daha da yakından tanıyalım.

1-Ayasofya Camisi

İstanbul denince akla gelen ilk tarihi yapı tabii ki de geçmişte kilise ve müze olarak da kullanılan Ayasofya Camisi. 537 yılında açılan ve Bizanslı mimarlar İsidoros ve Anthemios tarafından yapılan caminin en önemli özelliklerinden biri aynı yerde 3 kez inşa edilmiş bir yapı olması.

Bir kilise olarak hizmet veren ve İstanbul’un Fethi’nden sonra camiye çevrilen yapı, Bakanlar Kurulu kararı ile 1935-2020 yılları arasında müze olarak hizmet vermiş olsa da 2020 yılında tekrar camiye çevrildi. Bugün İstanbul’un en önemli sembollerinden biri olarak kabul gören Ayasofya Camisi, Bizans İmparatorluğu’nu yansıtan detaylarla bezeli olmasıyla da öne çıkıyor.

Tavanında kullanılan eşsiz işçilik, Osmanlı mermer sanatının en özel örnekleri, bahçesinde yer alan türbeler ve ihtişamlı yapısı Ayasofya’nın neden bu listede ilk sırada yer aldığını gözler önüne seren etmenlerden yalnızca birkaçı. İsmi Kutsal Bilgelik anlamına gelen bu eşsiz camide bulunan 40 büyük pencere, 107 sütun ve 361 adet kapı seni bekleyen eserin ne kadar büyük bir yapı olduğunu hayal etmene yardımcı olabilir.

Sen de İstanbul seyahatinde tarihi yapıları gezmek istiyorsan şehrin geçmişten bugüne ev sahipliği yaptığı kültürlerden izlere Ayasofya Camisi’nde rastlayabilirsin.

Yapıya Marmaray ve tramvay ile gidebilirsin. T1 Tramvayı’nda Sultanahmet Durağı’nda inip 3 dakika yürümen, Marmaray’da ise Sirkeci Durağı’nda inip 10 dakika yürümen yeterli olacak.

Konum Linki

2-Topkapı Sarayı

İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılardan bir diğeri de Sarayburnu’nda konumlanmış Topkapı Sarayı. 400 yıl boyunca devletin idari merkezi olmuş Topkapı Sarayı, Osmanlı padişahlarının da yaşadığı bir yer olmasıyla öne çıkıyor. Hatta elde edilen verilere göre sarayda bazı dönemlerde 4.000 kişinin yaşadığı da söyleniyor.

Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478’de yaptırılmış saray, Dolmabahçe Sarayı yaptırılana dek bir fiil kullanılmış. Sonradan saray halkının Dolmabahçe ve Yıldız gibi saraylara yerleşmesiyle boşaltılmış. Padişahlar sarayı terk etse dahi hizmetliler sarayda yaşamaya devam etmiş. Bu sayede Topkapı Sarayı önemini hiç yitirmemiş. Kuruluşunda yaklaşık 700.000 m²'lik alan kaplayan saray, bugün 80.000 m²’lik bir alana sahip.

Sarayın en öne çıkan noktası içinde Hz. Muhammed’in hırkası, ayak izleri ve sakalı, Hz.Musa’nın asası gibi önemli eşyaların bulunduğu Kutsal Emanetler Dairesi. İmparatorlukla ilgili izlere rastlamak ve İstanbul’un Osmanlı İmparatorluğu açısından ne kadar önemli olduğunu keşfetmek için Topkapı Sarayı gidebileceğin en iyi rotalardan.

Topkapı Sarayı Kombine Bilet I (Topkapı Sarayı + Aya İrini) yerli misafirler için 80 TL, indirimli 20 TL ve turistler için 200 TL. Diğer bilet çeşidi (Topkapı Sarayı +Aya İrini + Harem) ise yerli misafirler için 110 TL, indirimli 30 TL ve turistler için 285 TL. Saraya Marmaray ile gidebilirsin. Sirkeci Durağı’ndan 15 dakikalık bir yürüyüşle bu tarihi yapıya ulaşabilirsin.

Konum Linki

3-Kapalı Çarşı

Dünyadaki ilk alışveriş merkezlerinden biri olan Kapalı Çarşı, İstanbul’un en ikonik yapılarından biri. Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan semtlerinin kesişim noktasında yer alan Kapalı Çarşı, 4.000 dükkanı ve yaklaşık 25.000 çalışanıyla adeta farklı bir dünya. Bazı zamanlarda günlük 500.000 kişiyi ağırlayan bu çarşı, İstanbul gezinde mutlaka görmen gereken yerlerden.

Kapalı Çarşı’ya gelmişken yalnızca burada gezerek şehrin ruhunu deneyimlemek bir seçenekken başka bir seçeneğin daha var. O da buradaki dükkanlardan yiyecek, kıyafet ya da mücevher alışverişleri yapmak. Böylelikle İstanbul seyahatinden kendin için birkaç anıyı da yanında götürebilirsin. Yalnızca burada gezerek şehrin esnaf kültürü hakkında fikir sahibi olman da mümkün.

Çarşıya Marmaray, Tramvay ve Metro ile ulaşabilirsin. Marmaray’da Sirkeci Durağı’nda inip 15 dakika kadar, Tramvay’da Kapalı Çarşı Durağı’nda inip 1 dakika kadar ve M2 Metrosu’nun Vezneciler Durağı’nda inip 10 dakika yürümen yeterli olacak.  

Konum Linki

4-Mısır Çarşısı

Kapalı Çarşı’dan bahsetmişken değinmem gereken bir diğer tarihi mekan da tabii ki Mısır Çarşısı. Genelde Kapalı Çarşı ile karıştırılan Mısır Çarşısı aslında Eminönü’nde konumlanmış bir yer. Çiçek tohumları, baharat seçenekleri, kuruyemişler, bitkiler ve şarküteri Mısır Çarşısı’nda satılan en önemli ürün kategorileri.

Yeni Cami’nin arkasında ve Çiçek Pazarı’nın hemen yanında bulunan bu çarşı pazar günleri de açık olmasıyla öne çıkıyor. Geçmişte yerinde başka bir çarşının olduğu rivayet edilen Mısır Çarşısı 1660 yılında baş mimar Kazım Ağa’ya yaptırılmış. İki büyük yangın tehlikesi atlatmış çarşı bugünkü görünümüne son olarak 1940-1943 tarihleri arasında geçirdiği restorasyonla kavuşmuş.

Eğer alternatif tıpa ilgin varsa Mısır Çarşısı’nda çok keyifli vakit geçireceğine eminim. Eğer alternatif tıp ile özel bir ilgin yoksa dahi bu çarşı seni tarihi atmosferiyle kendisine çekecek.

Çarşıya Marmaray ile gitmek istersen Sirkeci İstasyonu’ndan 8 dakika yürümen, vapurla gideceksen Eminönü İskelesi’nden 5 dakika yürümen yeterli.

Konum Linki

5-Süleymaniye Camisi

Fatih ilçesinde konumlanmış cami, Süleymaniye Külliyesi’nin bir parçası. İstanbul’un 7 tepesinden 3.sünde bulunan cami Boğaziçi ve Haliç’e bakıyor. Mimar Sinan’ın kalfalık eserim olarak nitelendirdiği cami, yapımının çok uzamasıyla da tarihte özel bir yere sahip. Çünkü caminin yapımının çok uzun bir sürece yayılması dönemin padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ı kızdırmış ve sonrasında cami 2 aylık kısa bir sürede tamamlanmış.

Mimar Sinan her ne kadar camiyi kalfalık eseri olarak nitelendirse de caminin akustik özellikleri aslında bugünün ses mühendislerine ilham verecek kadar başarılı. Yapıda ses kubbede toplanıp camiye yayılmıyor. Ses, cemaatin bulunduğu kısma da belli bir tonda aktarılabilecek özellikte. Oluşturulan bu başarılı teknoloji sayesinde camide ek bir teknolojiye ihtiyaç duyulmamış. 138 adet penceresi sayesinde içerisi oldukça aydınlık olan bu cami de İstanbul’daki tarihi yerler listemde kendine yer bulması gereken yapılardan biriydi.

Sen de şehre gelmişken ünü yaşadığı toprakların sınırlarını aşmış başarılı bir mimarın en önemli eserlerinden birini gezerek tarihte bir yolculuğa çıkmak istersen Süleymaniye Camisi’ne de gitmelisin.

Camiye tramvay ile gitmek istersen Kabataş-Bağcılar hattında Laleli Durağı’nda inip 15 dakika yürümen, otobüsle gitmek istersen 48T hatlı otobüse binmen yeterli.

Konum Linki

6-Kız Kulesi

Sıradaki önerim hakkındaki efsanelerle ilgili çoğu kişinin fikir sahibi olduğu bir tarihi mekan yani Kız Kulesi. Salacak açıklarında yer alan Kız Kulesi hakkında bugüne dek çok sayıda rivayet ortaya atılmış ve yapı efsanelere konu olmuş. Üsküdar’da Bizans Dönemi’nden kalan tek eser olmasıyla öne çıkan yapı, M.Ö. 24. Yıla kadar eski bir tarihe sahip. Geçmişte Yunan döneminde bir mezara ev sahipliği yapmış yer, bugüne dek gümrük istasyonu, karantina odası gibi farklı işlevlerde kullanılmış olsa da asıl görevi hep gemilere yol göstermek olmuş. 2000 yılında restore edilen Kız Kulesi’nin içine bir de restoran eklenmiş ve bu sayede yapının turistik değeri artmış.

İstanbul’a kadar geldiysen mutlaka bu güzel mekana da uğramalı hatta saatleri ayarlayabilirsen kahvaltını Kız Kulesi’nde yapmalısın. Yapıya varmak için Salacak’tan 09.15-18.30 arasında vapura binebilirsin. Yapıya giriş ücreti yetişkinler için 40 TL iken öğrenciler içinse 20 TL.

Konum Linki

7-Dolmabahçe Sarayı

Atatürk’ün yaşama gözlerini yumduğu yapı olması nedeniyle hatırlarda üzücü bir yere sahip olan Dolmabahçe Sarayı, 250.000 m²lik bir alan üzerine kurulmuş bir Osmanlı sarayı. Neobarok mimari tarzdaki yapı İstanbul’daki tarihi yerler dendiğinde akla ilk gelen yerlerden. Yaklaşık 400 yıl öncesine kadar sarayın yapılmış olduğu yer bir bataklık olsa da zamanla bataklığın doldurulması ve yerine padişahların eğleneceği yapıların yapılması bugünkü Dolmabahçe Sarayı’nın yapımına zemin hazırlamış.

İstanbul Boğazı’nın Avrupa Yakası’nda 600 metre boyunca uzanan saray, farklı üslupların bir arada kullanılmasıyla oluşturulmuş bir yapı olmasıyla öne çıkar. Saray, Garabet Amira Balyan ve oğlu Nigoğos Balyan tarafından 1843-1855 yılları arasında inşa edilmiş.

1927-1938 yılları arasında Atatürk tarafından da kullanılan bu ihtişamlı yapı, 1984 yılından beri müze konseptinde bir saray olarak kullanılıyor. Süslemelerinin görkemi, içerisindeki benzersiz tabloları ve eşsiz atmosferiyle bu saray İstanbul gezinde görmen gereken yerlerden biri. Selamlık + Harem + Milli Saraylar Resim Müzesi’ni gezmek için alabileceğin biletin fiyatı 80 TL, indirimli hali 20 TL ve turistler içinse 200 TL.

Saraya vapurla gideceksen Kabataş İskelesi’nde inip 3 dakika yürümeli, otobüsle gideceksen Kabataş Durağı’nda inip 6 dakika yürümelisin.

Konum Linki

8-Yerebatan Sarnıcı

100 bin ton su depolama kapasitesine sahip sarnıç, sarayın su ihtiyacının karşılanması amacıyla Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından yaptırılmış bir yapı. Küçük bir girişi olan sarnıç aslında yaklaşık 10.000 metrekarelik bir alana sahip. Sarnıcın bulunduğu konumda geçmişte bir bazilikanın yer alıyor olması yapının Bazilika Sarnıcı ismiyle adlandırılmasını da beraberinde getirmiş.

Dan Brown’un çok satan kitabı Cehennem’e de konu olmuş Yerebatan Sarnıcı, sütun ormanı görünümünde ve mekanın tavanı tuğla örülü. Hem kendine has atmosferi, hem loş görünümü hem de şehrin en yoğun bölgelerinden birinde olmasına rağmen ruhu dinginleştiren bir özellikte olması Yerebatan Sarnıcı’nı İstanbul’daki tarihi yerler listemin yıldızlarından birine dönüştürüyor.

Sarnıca gitmek isteyen yerli misafirler 15 TL, turistler ise 30 TL ödeyerek bu tarihi mekanı gezebilir.

Yerebatan Sarnıcı’na Marmaray Sirkeci Durağı’ndan yürüyerek 10 dakikada ya da T1 Tramvayı’nın Sultanahmet Durağı’ndan yürüyerek 4 dakikada varabilirsin.

Konum Linki

9- Beylerbeyi Sarayı

İstanbul her yanı saraylarla dolu bir şehir olduğu için listemde başka bir saraya daha yer vermem çok normal. Sıradaki saray önerim Beylerbeyi sahilde tüm ihtişamıyla yıllara meydan okuyan Beylerbeyi Sarayı. 1861-1865 yılları arasında Sultan Abdülaziz tarafından Sarkis Balyan’a yaptırılmış bu saray 2. Konstantinos’un diktirdiği büyük haçtan dolayı İstavroz Bahçeleri adıyla anılan korulukta inşa edilmiş. 24 oda, 1 hamam ve 1 banyodan oluşan saray, ahşap oymacılığının ve altınla yapılmış işlemeciliğin en iyi şekilde kullanıldığı yapılardan biri.

Asıl sarayın yazlık saray olarak da adlandırıldığı Beylerbeyi Sarayı aslında bir saray kompleksi ve içinde Mermer Köşk, Sarı Köşk, Ahır Köşk ve iki küçük deniz köşkü de yer alıyor. Sarayın aynı zamanda konuk evi olarak kullanılması da yapının bugüne dek dünya sahnesinden önemli kişileri ağırlamasını beraberinde getirmiş. Bu nedenle Beylerbeyi Sarayı’nı gezmek sana Osmanlı Devleti’nin ihtişamlı yıllarının izlerini görme fırsatı verecek.

Sarayı gezmek isteyen yerli turistler 30 TL, öğrencilerse 10 TL ödemeli. Turistler için tam bilet fiyatı 60 TL iken öğrenci bileti fiyatı ise 20 TL. Saraya Beylerbeyi Sarayı Durağı’ndan geçen otobüslere binip 5 dakika yürüyerek varabilirsin.

Konum Linki

10-Galata Kulesi

Hakkında birçok efsane olan bir diğer tarihi yapı da tabii ki Galata Kulesi. Özellikle “Galata Kulesi’ne çıktığın kişi ile evlenirsin” efsanesi henüz yeni sevgili olmuş kişiler için oldukça cezbedici. Adını bulunduğu semtten alan kule, günümüzde müze olarak kullanılan bir yapı ve İstanbul’un sembolik yapılarından da biri. Bizans İmparatoru Anastasius tarafından 528 yılında inşa ettirilen yapı, bugüne dek fener kulesi, barınak ve yangın gözetleme kulesi olarak farklı alanlarda kullanılmış.

Eşsiz İstanbul manzarasını izlemek ve tarihten izlere yansımak için ideal bir seçenek olan Galata Kulesi, aynı zamanda Hezarfen Ahmed Çelebi’nin rüzgarlı bir havada kendisine kanat takıp uçmak için atladığı yapı olarak da hatırlarda yer etmiş. Alt kısmı Ceneviz, üst kısmı Osmanlı mimarisinden izler taşıyan Galata Kulesi, bugüne dek çok sayıda yangın geçirmiş olsa da hala şehir için önemini koruyor. Sen de İstanbul’a gelmişken şehrin manzarasını doyasıya izlemek için Galata Kulesi’ne gidebilirsin.

Kuleye gitmek için M2 Metrosu’nu tercih edip Şişhane Durağı’ndan yaklaşık 5 dakika yürüyebilirsin. Ya da vapur seçeneğini tercih edip Karaköy İskelesi’nden yaklaşık 15 dakika yürüyebilirsin. Kuleye giriş ücreti 100 TL.

Konum Linki

11-Sultan Ahmet Camisi

Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Sedefkar Mehmed Ağa’nın mimarı olduğu Sultan Ahmet Camisi de hem şehirdeki en ikonik yapılardan hem de tarihi açıdan çok kıymetli. Geçmişte bir külliyenin parçası olan cami, külliyedeki her yapı bugüne dek ulaşamadığı için günümüzde bağımsız bir yapı olarak kabul görüyor. Camide en çok kullanılan renk mavi olduğu için yapı “Blue Mosque” adıyla da biliniyor. Büyük kubbede, yarım kubbelerde ve caminin içinde mavi renkteki İznik çinilerine rastlamak mümkün. Ayasofya’nın müze olarak kullanıldığı dönemde Sultan Ahmet Camisi, İstanbul’un ana camisi olarak kabul görmüş.

Mutlaka görmen gereken İstanbul’daki tarihi yapılar dendiğinde akla gelen Sultan Ahmet Camisi’nin en önemli özelliklerinden bir diğeri de caminin tam kapasite dolu olduğu zamanlarda bile herkesin imamı duyabileceği şekilde tasarlanmış olması.

Girişin ücretsiz olduğu camiye gitmek için T1 Tramvay Hattı’nın Sultanahmet Durağı’nda inip 3 dakika yürüyebilir ya da Marmaray’ın Sirkeci Durağı’ndan 15 dakika yürüyebilirsin.

Konum Linki

12-Fener Rum Erkek Lisesi

İstanbul’da faaliyet gösteren 3 Rum eğitim kurumundan biri olmasıyla öne çıkan Fener Rum Erkek Kilisesi, İstanbul’daki tarihi yapılar arasında en ihtişamlı olanlardan birisi. Fethin ardından Fatih Sultan Mehmet’in Ortodoksların kendi dillerinde eğitim alabileceğini ve ibadetlerini dilediklerince yapabileceklerini ilan eden fermanından sonra bu yapı, şehre dönen Bizanslılar tarafından inşa edildi. Kırmızı tuğlalarıyla dikkat çeken yapıda kullanılan tuğlalar ve granitler Fransa’dan getirilmiş.

Sancaklar Yokuşu’nda konumlanmış eğitim kurumu, ülkemizde başlanan ilk müzecilik faaliyetlerinden beri İKSV’nin bünyesinde birçok sanat etkinliğine ev sahipliği yapar bir konumda. Yapı ile ilgili bir diğer bilgi de heybetinden dolayı çoğu kişi tarafından “Avrupa’nın beşinci en büyük kalesi” olarak bilinmesi. 

Yapıya Fener Durağı’ndan geçen otobüslere binerek gitmen mümkün. Durakta indikten sonra 5 dakika yürümen gerekli. Ya da Haliç Hattı’na binip Fener Durağı’nda inebilir ve 7 dakika yürüyebilirsin.

Konum Linki

13-Yıldız Sarayı

Listemizin 13. maddesinde de bizleri şaşırtıcı olmayan bir şekilde yine bir saray bekliyor. Osmanlı Devleti’nde II. Abdülhamit Dönemi’nde ana saray olarak kullanılan Yıldız Sarayı, aslında Mihrişah Sultan için yaptırılmış bir yapı. Dolmabahçe Sarayı gibi tek bir yapıdan ziyade koruluk içine yerleştirilmiş sarayların, köşklerin ve parkların birleşimi olan Yıldız Sarayı, döneminin en ünlü eserlerinden biri.

Zamanında devletin yönetim merkezlerinden biri olarak öne çıkmış Yıldız Sarayı, bugün Yıldız Sarayı Müzesi, Yıldız Saray Tiyatrosu ve Sahne Sanatları Müzesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Müzesi’ni içeriyor. Yapının en önemli özelliklerinden biri de Osmanlı Devleti’nden kalma bir saray tiyatrosunu içermesi.

Sen de İstanbul’a kadar gelmişken gezilecek yerler listende mutlaka Yıldız Sarayı’na da yer vermelisin. Sarayın en görülesi yerlerinden Şale Köşkü’nü gezmek için yerli ziyaretçiler 10 TL, turistler ise 20 TL ödemeli. İndirimli bilet ve bahçeye giriş ise 5 TL.

Yıldız Sarayı’na otobüsle gitmek istersen Yahya Efendi Durağı’ndan geçen bir otobüsü tercih etmen yeterli. Sonrasında yaklaşık 15 dakika yürümelisin.

Konum Linki

14-Yedikule Zindanları

Her yanı tarih kokan bir şehirle ilgili bir derleme yaparken şehirde yer alan açık hava müzelerinden birine yer vermemek olmazdı. Yedikule Zindanları, yalnızca İstanbul’un değil tüm Türkiye’nin en eski açık hava müzelerinden biri olma ayrıcalığına sahip. Her ne kadar ismi zindan olsa da yapı aslında Bizans’a misafir gelen kralları ve yabancı saray mensuplarını karşılamak için yapılmış. Aslında 4 kule, Bizans İmparatoru Theodosius ve oğulları tarafından inşa ettirilmiş olsa da fethin ardından Fatih Sultan Mehmet’in 3 kule daha ekletmesiyle 7 kule tamamlanmış.

Zindanlarda yer alan kulelerin ismi ise şöyle: Genç Osman Kulesi, Cephanelik Kulesi, III. Ahmed Kulesi, Hazine Kulesi, Zindan Kulesi, Top Kulesi ve Bayrak Kulesi… Bir açık hava müzesinde gezmek de istersen Yedikule Zindanları’nı da mutlaka görmeni öneririm.

Girişi ücretsiz olan Yedikule Zindanları Fatih ilçesinde konumlanmış bir tarihi yapı. Marmaray Kazlıçeşme İstasyonu’ndan yaklaşık 10 dakika yürüyerek yapıya varabilirsin.

Konum Linki

15- Adile Sultan Kasrı

Geldik, hazırladığım bu listedeki son önerime. Bahsedeceğim yapının bir filme de mekan olmuş özel bir yapı olmasını istedim ve 15 numaraya Hababam Sınıfı ile ünlenmiş Adile Sultan Kasrı’nı koydum. Üsküdar ilçesinde konumlanmış bu kasır Validebağ Korusu’nda yer alıyor. Dikdörtgen plana sahip yapıya iki taraftaki merdivenler aracılığıyla giriş yapılıyor. Günümüzde bir öğretmen evi olarak kullanılan Adile Sultan Kasrı’nın Hababam Sınıfı’nın çekildiği odası ise “Hababam Sınıfı Müzesi” olarak ziyaret edilebiliyor. Bu yapının mimarı da tıpkı Dolmabahçe Sarayı’nda olduğu gibi Nigoğos Amira Balyan.

Adile Sultan Kasrı’na giriş ücretsiz olsa da Hababam Sınıfı Müzesi’ne giriş için 5 TL ödemen gerekiyor. Kasra M5 Metrosu’nun Altunizade Durağı’nda inerek gidebilirsin. Sonrasında yaklaşık 15 dakika yürümen gerekiyor.

Konum Linki

Benim önerilerim şimdilik bu kadar. Sen kısa bir İstanbul seyahatindense uzun bir seyahat planlyıorsan gezebileceğin tüm yerleri İstanbul'da mutlaka gezmen gereken 80 yer yazımızdan keşfedebilirsin. Tarih kokan bir şehrin farklı medeniyetlerden izlerle dolu sokaklarında yürümek için tek ihtiyacın bir İstanbul uçak bileti

İstanbul'da gezilecek yerler, mutlaka görülmesi gereken 80 yer

busraguzeller
Büşra Güzeller
100 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun olan yazar, yazı yazma tutkusunu oldukça erken keşfetti. Ortaokul yıllarından beri farklı türlerde yazılar kaleme aldı ve üniversiteden mezun olduktan sonra ajanslarda metin yazarı ve içerik editörü olarak rol aldı. Uzun süre çalıştığı bir ajansta seyahat alanında yazmaktan çok keyif aldığını keşfetti ve en keyif aldığı alanda daha çok üretmek için Enuygun ekibine katıldı. Büşra yazı yazmayı, köpeğiyle vakit geçirmeyi, okumayı ve yol filmlerini izlemeyi çok seviyor.
Uzman Yazarlar