Paranız varsa artık Schengen vizesi almak artık zor değil. İspanya’nın 160 bin Euro’ya ev alan Avrupa Birliği dışındaki vatandaşlarına oturma izni vermesinin ardından, Yunanistan da 300 bin Euro’nun üzerinde gayrimenkul alana 5 yıllık oturma izni vereceğini açıkladı.

Ekonomik krizle boğuşan Avrupa Birliği ülkeleri bir nebze rahatlamak için farklı yollar deniyor. Daha önce vize ve oturma müsaadesi konusunda çok tutucu olan ülkeler bile, parayı veren düdüğü çalar misali her türlü olanağı sunmaya hazır olduklarını açıkladılar.

İçindekiler

İspanya 160 bin Euro ve üzeri ev alana veriyor

İlk olarak İspanya’da hükümet 160 bin Euro ve üzerinde gayrimenkul satın alanlara İspanya’da oturma izni vereceğini açıkladı. İspanya’da 2 milyondan fazla satılık konut var ve bu konut stokunun azaltılması hedefleniyor. Hem ülkeye sıcak para girişi olacak hem de gelen zengin kitle harcama ya da yatırım yaparak ülke ekonomisini canlandıracak. İspanya’nın hedef kitlesi arasında zengin Çin ve Rus vatandaşları bulunuyor.

 

Uçak Bileti

Yunanistan’ın şartı 300 bin Euro

İspanya’nın benzer bir uygulamasını da Yunanistan yapmayı planlıyor. Yunanistan hükümeti de 300 bin Euro ve üzerinde ev satın alan yabancılara 5 yıllık oturma izni verecek. Ve yine bu oturma izinleri her beş yılda bir tazelenecek. Yunanistan’ın hedef kitlesinde ise zengin Rus ve Türkler var.

Hedefte zengin Çin, Rus ve Türk vatandaşları var

Yunanistan Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı tasarıya göre Türk sahillerinin karşısındaki Ege adaları, Batı Trakya ve Arnavutluk sınırı gibi bölgelerde 300 bin Euro’nun üzerinde gayrimenkul satın alınması halinde 5 yıllık oturma izni verilmesi planlanıyor. Özellikle adalarda zengin Türklerin ev satın aldığı haberlerini yakında duyarız.

Schengen vizesi konusunda her türlü zorluğu çıkaran ülkeler birbiri ardına kolaylıklar yapmaya başladı. Yakında tüm Türk vatandaşları için bu vize sorunun dert olmaktan çıkmasını temenni ederiz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN