• Anasayfa
  • Bilgi
  • İğneada’yı keşfe çıkmak için 6 harika neden

İğneada’yı keşfe çıkmak için 6 harika neden

muratekinay

Bir tarafta oksijen dolu yemyeşil bir orman, diğer tarafta Karadeniz’in sonsuz maviliği ve muhteşem manzaralar… İğneada Longoz Ormanları yurdumuzun mutlaka keşfedilmesi gereken olağanüstü doğal güzelliklerinden biri. Üstelik Kırklareli’nin Karadeniz’e açılan doğal bir kapısı gibi olan bu benzersiz coğrafyayı görmek için çok geçerli nedenler var.

İçindekiler

1- Dünyanın sayılı longoz ormanlarından biri

Subasar adıyla da bilinen longoz ormanları İğneada’da görülmesi gereken başlıca doğal güzelliklerden. Suların içinden yükselen ağaçlar öylesine büyük ki bahar aylarında neredeyse yapraklardan gökyüzü görünmez hale geliyor. Ormanda yürürken ara ara durup etrafı seyredebilir ve bu arada kuşların adeta bir konseri andıran seslerini dinleyebilirsiniz.

Uzun Ağaçlar

Uçak Bileti

2- Karadeniz’in serin sularında yüzme keyfi

Kırklareli’nin Karadeniz sahiline açılan kapısı İğneada deniz keyfi yapmak isteyenler için son derece uygun. Yaz aylarında veya havaların sıcak olduğu bir günde buraya gelirseniz ormanın hemen ilerisinde başlayan sahilden denize girebilirsiniz. Upuzun sahilin dilediğiniz noktasında serinlenmek için kendi havlunuzu ve şemsiyenizi getirebilirsiniz. Deniz biraz dalgalı ve soğuk. Sahilde ayrıca tuzlu suyu üzerinizden atmak için kullanabileceğiniz duşlar ve kabinler de var. İğneada’da konaklamak için hem manzaralı he de uygun fiyatlı oteller bulabilirsiniz. Bölgede veya şehir merkezinde kalabileceğiniz tesisleri karşılaştırmak için tıklayın! Geceyi geçirmek için diğer bir seçenekse genellikle evlerini pansiyon olarak işleten İğneada sakinlerden birinin evinde konaklamak. Bu alternatifi değerlendirmek istediğinizde önünde kiralık oda yazan evlerden birinin kapısını çalmanız yeter.

İğneada

3- Doğada kamp macerası

Bölgede konaklamak için en iyi seçeneklerden biri de kamp yapmak. Çadırınızı ve uyku tulumunuzu yanınızda getirerek orman manzaralı alanlarda geceyi geçirmenin tadına varabilirsiniz. Bölgede farklı özelliklere sahip birçok kamp alanı var. Üstelik yerleşimin fazla yoğun olmaması sayesinde İğneada’nın doğası geceleri uzanıp yıldızları seyrederek uykuya dalmak için de harika.

İğneada Orman

4- ATV ve 4x4 araçlarla heyecan dolu dakikalar

Peki, biraz daha heyecan ve adrenalin dolu bir maceraya ne dersiniz? İğneada’nın yemyeşil doğasında veya Karadeniz kıyısında uzanan kumsallarda ATV veya 4x4 tipi araçlarla safariye çıkarak etrafı keşfedebilir veya ata binebilirsiniz.

İğneada Safari

5- Dupnisa Mağarası’nın derinliklerine yolculuk

Neredeyse 3 kilometrelik derinliğe ulaşan Dupnisa Mağarası İğneada’ya yolu düşenlerin mutlaka görmesi gereken mucizevi bir doğal güzellik. Mağaranın sadece küçük bir bölümü aydınlatılmış ve ziyarete açık. İçerisi ise yaz aylarında bile serin olabiliyor. Bu nedenle gelirken kalın giyinmekte yarar var. Mağaraya girmeden önce veya çıktıktan sonra etrafta satılan gözleme ve tostlardan alıp karnınızı doyurabilirsiniz.Yerel lezzetleri seviyorsanız, ülkemizden lezzetli yemekleriyle bilinen bu rotaları da mutlaka görün. 

Dupnisa Mağarası

6- Manyetik yolda şaşırtıcı mola

İğneada ile Pınarhisar arasında bulunan yol da İğneada’ya gelenleri en fazla şaşırtan yerlerden. Araçların vitesi boştayken bile yokuş yukarı çıkması nedeniyle ‘’manyetik yol’’ adıyla bilinen bu bölgeye aracınızla gelirseniz küçük bir deneme yapmayı unutmayın.

Rampa Yol


muratekinay
Murat Ekinay
455 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN