İçinden nehir geçen en güzel 5 Avrupa şehri

muratekinay
İçindekiler

Nehirler ilk bakışta sadece bir yerden bir yere akan su birikintileri gibi görünse de aynı zamanda üzerinden geçtikleri şehir ve ülkelerin tarihi, doğal ve kültürel varlıklarıyla ilgili birçok ipucu veriyor. Paris, Londra, Budapeşte ve Roma başta olmak üzerinden nehir geçen en güzel Avrupa şehirlerine doğru bol manzaralı bir yolculuğa hazır mısınız?

Budapeşte – Tuna Nehri

Geçmiş çağlarda Budin ve Peşte olarak iki farklı şehir olan Budapeşte, Avrupa’nın birçok bölgesini dolaşan Tuna Nehri’nin belki de en güzel durağı. Nehir geçmişte olduğu gibi günümüzde de şehri sosyal ve kültürel anlamda ikiye ayırıyor denebilir. Budapeşte’de Tuna Nehri’nin manzarasını izlerken tarihi sarayları, kiliseleri ve müzeleri gezebilir, ünlü Macar gulaşının tadına bakabilirsiniz. Şehirde yapılacaklar, gezilecek önemli yerler ve Budapeşte ile ilgili diğer birçok detay Budapeşte şehir rehberinizde. Şehre en uygun uçak bileti fırsatlarına göz atmak isterseniz de hemen tıklayın.

Floransa – Arno Nehri

İtalya’nın müze şehri olarak anılan Floransa’yı ortadan ikiye bölen Arno Nehri çok uzun zamandır şehrin yaşam kaynağı olarak akışını sürdürüyor. Nehrin üzerinde ünlü Ponte Vecchio olmak üzere çok sayıda köprü var. Bu köprülerden geçerken nehrin manzarasına karşı fotoğraf çektirebilir ve Floransa anılarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz. Peki, şehirde başka neler yapılmalı, hangi eserler görülmeli veya nelerin tadına bakılmalı? Tüm bu soruların yanıtı ve daha fazlası için Floransa şehir rehberimize göz atmayı unutmayın.

Paris – Sen Nehri

Aynı zamanda dünyanın en romantik başkentlerinden biri olarak adından söz ettiren Paris ise tam anlamıyla Sen Nehri’nden hayat bulan bir şehir. Paris’te en önemli saraylar, katedraller ve diğer yapılar nehrin çevresinde inşa edilmiş. Bu sayede Sen Nehri üzerinden gezinen teknelerden birine bindiğinizde şehrin neredeyse tamamını nehirden görebilirsiniz. Paris’in dünyaca ünlü sembolü Eyfel Kulesi’ne çıktığınızda ise nehri bu kez bambaşka bir açıdan izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz. Dünyanın ilk metropollerinden biri olan Paris ünü dünyaya yayılan Fransız lezzetlerini denemek için de doğru yer. Şehirde tadılabilecek bu lezzetler Paris’te ne yenir ne içilir galerimizde.

Roma – Tiber Nehri

İtalya’nın başkenti Roma da içinden geçen ünlü şehirlerden. Roma’da Tiber ve Antiane nehirlerinin manzarası özellikle akşam güneşin batışına yakın saatlerde tam anlamıyla karşı konulmaz. Eğer şehre ılık geçen bahar aylarında veya sıcak yaz günlerinde geldiyseniz, nehir manzaralı restoranların birinin bahçesinde içeceğinizi yudumlayabilirsiniz. Roma’da Kolezyum, Vatikan Müzesi, Aşk Çeşmesi ve daha birçok görülecek yer de var. Şehirde görülebilecek yerlerin listesine Roma’da gezilecek yerler galerimizde göz atın veya isterseniz doğrudan Roma uçak biletlerini karşılaştırın.

Dresden – Elbe Nehri

‘’Elbe’nin Floransa’sı’’ adını alacak kadar nehirle bütünleşen bu şehir aynı zamanda tarihi yapıları ile de İtalya’nın müze şehriyle kıyaslanacak kadar iddialı bir yer. Barok tarzda inşa edilen yapıları, Avrupa'nın en zengin koleksiyonlarından bazılarını görebileceğiniz müzeleri ve Alman mutfağının leziz yemeklerini sunan restoranlarıyla Dresden sadece bir hafta sonu için bile olsa görülmeye değer. Buraya kadar gelirseniz, şehrin biraz dışında bulunan ve tüm kıtanın en etkileyici su saraylarından bir olan Moritzburg şehrin çevresinde keşfedilebilecek harika yerlerden bir diğeri Şehre uçarak tüm bu yerler ve daha fazlasını görmek için hemen tıklayın ve Dresden uçak biletlerine göz atın.

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar