Haziran ayında yurt içinde gidilebilecek yerler

cemdisbudak

Tatil planı yapanların en sevdiği aylar geldi. Yazın başlangıç müjdecisi olan Haziran ayı ile birlikte deniz, kum ve güneş üçlüsünü bir arada görebileceğiniz güzel tatil beldelerini de listelemenin de tam vakti. Yılın bu ayında nereye gidilir sorusuna cevap arayacağımız listeye başlayalım.

İçindekiler

Akdeniz Bölgesi

akdeniz-bolgesi

Deniz tatili yapmayı planlıyorsanız, ülkemizde deniz sularının Haziran ayında bile sıcak olduğu Akdeniz kıyılarını tercih edebilirsiniz. Antalya’da sezon başladı bile. Kemer, Belek, Alanya ve Kaş plajlarında şezlonglarda şimdiden yer kapma yarışları başladı. Müzik festivalleri ve plaj şarkıları istiyorsanız, rotanız Olimpos olsun. Eğer sadece deniz değil de havuz da olsun kalacağınız otelde istiyorsanız. Antalya’da havuzu olan otelleri inceleyebilirsiniz. 

Çocuğunuzla gidiyorsanız veya su kaydırakları da olsun istiyorsanız, bu otellere bakmanızı tavsiye ederim:

Belek aqua parklı oteller

Kemer aqua parklı oteller

Alanya aqua parklı oteller

Uçak Bileti

Ege Bölgesi

ege-bolgesi

Öncelikli olarak Dalyan’da caretta carettaların yumurtalarını bıraktığı İztuzu plajını görmek için Dalyan’a gitmenizi öneriyorum. O bölgede güzel bir tekne turu da yapabilirsiniz. Haziran’da mavi tur denilince akla gelen diğer iki yer ise Bodrum ve Fethiye. Fethiye’de Kelebekler Vadisi, Kleopatra Koyu gibi rotaların olduğu bir mavi tur sizi kendinize getirecektir. Bodrum ise özellikle koyları ve çıkış öyküsü ile diğerlerinden ayrılıyor. Halikarnas Balıkçısı’nın sürgün için geldiği Bodrum’da bir kayık kiralayıp bu sahilleri gezmesiyle mavi tur geleneği başlıyor. Halikarnas’ın yolunda sizler de keyif yapabilirsiniz.

 

Karadeniz Bölgesi

karadeniz-bolgesi

Yaz ayları geldiğinde yaylalara çıkan Karadeniz halkı ile birlikte Ayder, Anzer, Şolma yaylası gibi bölgelere de çok sayıda tur düzenleniyor. Bu yaylaların bazılarında festivaller bile düzenleniyor. Haziran ayında özellikle okulların bittiği hafta olan 3. haftada büyük şenlikler olur.  Doğu Karadeniz turlarının en kalabalık olduğu aylardır.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu

dogu-ve-guneydogu-anadolu

Aslında GAP turu düşünenler için tam olarak yaz başlamadan Mayıs ve Haziran aylarında uygun tatil seçeneklerinin olduğunu Tuğba Hacıbayramoğlu bu sayfadaki yazısında anlatmıştı. Buna ek olarak artık Van Gölü’nün turizme elverişli bir yer olmaya başladığını ekleyebiliriz.

 

Marmara Bölgesi

marmara-bolgesi

Ben özellikle Kumbağa ve Şarköy gibi sahil kasabalarına gitmeyi seviyorum. Kirazların kızardığı Haziran ayında özellikle plajlar çok kalabalık değilken ucuz otellerde güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

İç Anadolu Bölgesi

ic-anadolu-bolgesi

Hemen hemen her fırsatta Kapadokya’yı ne kadar sevdiğimi yazıyorum. Kapadokya’da balon turu, at biniciliği, yürüyüş, manastır gezileri, yer altı şehirleri ziyaretleri, spa otelleri ve benzeri birçok yer var. Haziran ayı da karasal iklimin en az etkisini gösterdiği aylardan, Temmuz ve Ağustos itibari ile sıcaklık dayanılmaz hal alabilir. Haziran’da gezmek için elverişli bir hava var.


cemdisbudak
Cem Dişbudak
62 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN