Havalimanında unutulan eşyalar neler ve nerede satılıyor?

nihanbayram

Havalimanlarında her yıl bilgisayar, gözlük, ayakkabı ve parfüm başta olmak üzere birçok eşya unutuluyor veya faturaları bulunmadığı için gümrükte kalıyor. Peki, bu eşyalara daha sonra ne oluyor? Havaalanlarında en çok bulunan eşyalar neler ve nerelerde satılıyor?

Çanta

Çanta

Havalimanında en çok kaybolan ve bulunasn eşyalardan birisi elbette çantalar. İçleri çeşitli eşyalarla dolu olan bu çanta ve bavullar uzun bir süre sahiplerine ulaşamazsa havalimanı yönetimi tarafından açılan ihalae ile satışa sunuluyor.

Bilgisayar

Bilgisayar

Havaalanında unutulan veya gümrüğe takılan eşyalardan bir diğer ise bilgisayar. Her yıl yüzlerce dizüstü bilgisayar buralarda unutuluyor ve sahiplerine tekrar ulaştırılamıyor. Değeri binlerce TL'yi bulan bilgisayarlar yine havalimanı ihalesini kazanan ve her yıl değişen bir başka dükkanda yeni sahipleriyle buluşuyor.

Müzik çalar

Müzik çalar

Yolculuk süresince müzik dinlemek birçoğumuz için vazgeçilmez bir alışkanlık. Tabii müzik dinlediğimiz bu küçük ve değerli cihazları havalimanında unutmak veya kaybetmek de çok kolay. İşte bu aşamada eğer uzun bir süre sahibi bulunamazsa bu değerli cihazlar çok uygun fiyata satışa çıkarılan dükkanda bulunabiliyor.

Gözlük

Gözlük

Özellikle yaz aylarında kullanılan güneş gözlükleri en fazla unutulan eşyaların başında geliyor. Havalimanında kısa bir dinlenme veya yemek molası verdiğimizde masaya bıraktığımız gözlüğü uçağa yetişme telaşıyla bulunduğu yerde bırakabiliyoruz. Bu şekilde bulunan ve sahiplerine tekrar ulaşamayan gözlükler de havalimanı tarafından açılan ihalaeyi kazanan dükkan sahibi tarafından piyasa değerinin çok altına alınıp satılıyor.

Ayakkabı

Ayakkabı

Ayakkabılar genellikle yolculuk sırasında taşınan el çantalarının unutulması ile kayıp bürolarına ulaşıyor ve uzun bir süre sahipleri çıkmazsa, yeni sahibine ulaştırılmak üzere satışa sunuluyor. Yine faturasız veya diğer nedenlerle gümrüğe takılan yeni ayakkabılar da bu şekilde satılıyor. Birçoğu piyasa değernin çok altına satılan ayakkabılar kısa sürede tükeniyor.

Fotoğraf makinesi

Fotoğraf makinesi

Fotoğraf makineleri de unutulan eşyaların en değerlileri arasında. Özelikle profesyonel makinelerin değeri piyasada yüksek tutarlarla karşılık bulurken belki de kısa süre kullanıldıktan sonra unutulan eşyalar bu değerin çok altına alıcı bulabiliyor. Örneğin piyasada 2.000 TL'ye satılan bir makineyi buralardan 200 Tl gibi bir fiyata almak mümkün.

Oyuncaklar

Oyuncaklar

Çocukların vazgeçilmez eşyası oyuncaklar unutulduğunda geri alınmayan veya sahiplerine ulaşılamayan eşyaların önemli bir bölümünü oluşturuyor. Bu oyuncakalr çoğu zaman sahibi artık başka bir şehirde olduğundan tekrar alınmıyor ve ihale ile satılıyor. Gnellikle yeni veya çok az kullanılmış oyuncakların piyasa değeri 50-100 TL arasında değişirken ihaleyi kazanan mağaza sahibi tarafından 10-20 TL gibi tutarlara satılıyor.

nihanbayram
Nihan Bayram
522 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar