• Anasayfa
  • Bilgi
  • Havacılık ve uçaklarla ilgili heyecan dolu filmler

Havacılık ve uçaklarla ilgili heyecan dolu filmler

nihanbayram

Bizi birçok seyahatimizle buluşturan, kimimizin binerken heyecanlanıp gerildiği kimimizin de binme sıklığından dolayı ev rahatlığında hissettiği uçaklar, genel anlamda iyi bir film materyali diyebiliriz. Uçak kaçırma olsun, yaşanan kazalar olsun, özellikle aksiyon filmleri için biçilmiş bir kaftan niteliğinde. Uçakları konu alan ilk filmin 1911’de çekilmiş olması da bunu kanıtlıyor. Tabii savaş uçaklarının getirdiği konu bolluğunu da unutmamak lazım. Özellikle II. Dünya Savaşı filmlerinde hikâye direkt olarak uçakların üzerine kurulmasa bile uçaklarla ilgili bir yan hikâye görüyoruz. Bu listede de sinema tarihinin havacılık sektörü üzerine kurulu filmlerini sıraladım. Şimdiye kadar bunlardan birini mutlaka izlemişsindir. Bu yazıyı okuduktan sonra izlemediklerini de listene ekleyeceğine eminim.

İçindekiler

Top Gun

Top Gun

Yapım yılı: 1986

Süre: 100 dakika

Kaçırma ya da kaza içermeyen bir filmle başlamak istedim. Top Gun, kaza ya da kaçırmaların aksine Miramar Hava Donanma Üssü’nde onur ödülünü almak için birbirleriyle kıyasıya rekabet içinde olan pilotları anlatıyor. Filmin ana karakteri Pete Mitchell’i 24 yaşında ve daha oyunculuk kariyerinin başlarında olan Tom Cruise oynuyor. Film boyunca gerek gözlüğü ve ceketi gerek tavırları olsun, izleyenleri kendine hayran bırakıyor. Zaten vizyona girdiği dönemde de gişe rekorlarını kırıyor. Hatta taktığı gözlük aşırı seviliyor ve birçok insan bu gözlükten takmaya başlıyor. Filmi ilk çıktığı zaman izleyip şu an filmin orijinal müziği “Take My Breath Away”i duyanların gözlerinde hemen bir damla yaş beliriyor. Belirtmeden geçmeyeyim,Aslında 2020 yılında Top Gun: Maverick filmi ile Tom Cruise’u tekrar aynı rolde izleyecektik fakat filmin vizyon tarihi 2022 yılına alındı.

trde tek banner2

Uçak Bileti

Sıkıysa Yakala (Catch Me If You Can)

Catch me if you can

Yapım yılı: 2002

Süre: 141 dakika

Uçakta yaşanan aksiyonlar üzerine kurulu filmlere geçmeden önce Leonardo Di Caprio ve Tom Hanks’in oynadığı Sıkıysa Yakala’dan da bahsedelim. FBI ajanlarını peşinden koşturan Frank Abagnale Jr’ın hikayesini anlatan film, aslında gerçek bir hayat öyküsüne dayanıyor. Filmi izlemediysen bu filmin uçaklarla ne alakası var diye düşünebilirsin. Eğer öyleyse hemen mısırını patlatıp bu filmi izlemeye başla. İzleyenler zaten dolandırıcı Frank’in FBI ajanlarını kandırabilmek için 3 yıl boyunca PANAM Hava Yolları’nda çalışan bir pilot kılığına girdiğini biliyor. Birçok ülkeye ücretsiz uçuyor bu sayede. Zaten şu an hepimizin aklında Frank’in pilot üniformasıyla hostesleri koluna taktığı fotoğraf belirdi bile.

Göklerin Hâkimi (The Aviator)

Aviator

Yapım yılı: 2004

Süre: 169 dakika

Madem Leonardo Di Caprio dedik, yine onun oynadığı bir filmle devam edelim. Sıkıysa Yakala’da olduğu gibi bu filmde de bir biyografi izliyoruz. Di Caprio, milyoner Howard Hughes’u oynuyor. Hughes havacılık ve film yapımcılığıyla takıntı seviyesinde ilgili bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki Hughes, I. Dünya Savaşı esnasında kullanılan savaş uçakları ile ilgili daha önce hiç çekilmemiş bir film çekmek için kollarını sıvıyor. Tabii bu film projesinin yanında karakterimizin aşk hayatı ve psikolojik rahatsızlıklarını da izliyoruz. Filmin başarısı, BAFTA ve Altın Küre’de En İyi Film ile ödüllendiriliyor. Oscar’da 11 adaylığın 5’inden ödülle dönüyor.

Terminal

Terminal

Yapım yılı: 2004

Süre: 128 dakika

Aslında Terminal, pek de uçaklarla alakalı bir film değil. Hatta türünün politik komedi-drama olduğunu söyleyebiliriz. Filmin tamamı JFK Havalimanı’nda geçiyor. Viktor Navorski adlı bir yolcu uçaktan iniyor ama pasaportu geçersiz olduğu için Amerika’ya giriş izni alamaz ve ülkesi Krakozhia’ya geri dönmek zorunda kalır. Ne yazık ki şansı asla yaver gitmez. Ülkesinde sivil savaş çıktığını ve ABD tarafından resmi bir ülke olarak tanınmadığının haberini havalimanındaki televizyondan öğrenir. Yani ne Amerika’ya girebilir ne de ülkesine geri dönebilir. İşte tüm bunlar yüzünden havalimanında yaşamaya başlar. Keyifli bir film izlemek istersen mutlaka listende bu film olsun. Hem JFK Havalimanı’nı merak ediyorsan detaylı bir şekilde görebilirsin.

Uçuş (Flight)

Flight

Yapım yılı: 2012

Süre: 139 dakika

Kazalı felaketli bir filme geldi sıra. Uçuş esnasında kazaya sebebiyet veren bir felaket yaşanır. Pilot Whip ise tüm olumsuzluklara ve felakete rağmen çok başarılı bir şekilde uçağı indirir. Yolcular ve mürettebat ölümden kurtulur, uçak çok az bir hasar alır. Pilotumuz adeta bir kahramanlık hikayesine imza atıyor derken kaza sonrasında hastanede uyanır ve kanında alkol tespit edildiğini öğrenir. O noktadan sonra pilot Whip uçağı kullanırken alkollü olmadığını kanıtlamaya çalışır. Bu esnada da biz izleyiciler de yaşanan olayın perde arkasını keşfediyoruz. Filmi izledikten sonra insan “Ya bindiğim uçağın pilotu alkollüyse?” diye sorgulamadan edemiyor.

Uçuş Planı (Flight Plan)

Flight plan

Yapım yılı: 2005

Süre: 98 dakika

Bu filmde bir uçak kazası ya da uçak kaçırılması izlemiyoruz ama ilginç bir hikayeyle karşı karşıya olduğumuz kesin. Kyle Pratt, eşini Berlin’de kaybettikten sonra kızıyla birlikte New York’a gitmek için uçağa biner. Yolculuk esnasında uyuyakalır ama uyandığında kızını yanında bulamaz. Tabii bu sırada biz izleyenler Kyle’ın yerinde olduğumuzu düşünüp gerim gerim geriliriz. İşin kötü yanı, hostesler Kyle’a yanında uçuşun başından beri bir çocuk olmadığını söylerler. Hatta kadına aklını yitirmiş biriymiş gibi davranırlar. Filmin sonuna kadar hop oturup hop kalkıp Kyle’ın bütün bu olanların gerçek yüzünü keşfetmesini izleriz. Bir daha kimse uçakta kimse yanında çocuğu varken uyuyakalmayacak bu filmden sonra.

Non-Stop

Non-stop

Yapım yılı: 2014

Süre: 110 dakika

Yine heyecan, yine aksiyon dolu bir filmle devam edeyim. Hava Kuvvetleri’nden emekli olan Bill Marks’a uçak yolculuğu esnasında bir mesaj gelir. Mesajı gönderen kişi hesabına 150.000 milyon dolar yatırılmasını yoksa 20 dakikada bir yolculardan birini öldüreceğini söyler. Bill de 200 kişinin hayatını kurtarmak için zamanla yarışır. Böyle bir durumda Bill’in kahraman ilan edilmesi gerek değil mi ama ne yazık ki insanlar panik içinde oldukları için tüm bu yaşananlardan dolayı Bill’i sorumlu tutarlar. Filmi izlerken o kadar geriliyorsun ki gözünü kırpmadan diken üstünde izliyorsun tüm filmi neredeyse.

Sully

Sully

Yapım yılı: 2016

Süre: 96 dakika

Tom Hanks’in oynadığı Clint Eastwood’un yönettiği Sully, otobiyografik bir romandan uyarlanan gerçek bir hikâyeyi anlatıyor. 15 Ocak 2009’da US Airways’in uçağı kalkışını gerçekleştirdikten sonra motorlarına kuşların girmesiyle korkunç bir felaket yaşandı. Pilotumuz Chesley Sullenberger, acil iniş yapmak zorunda kalır ama havalimanına geri dönmek imkansızdır. Pilot Sully, tüm olumsuzluklara rağmen uçağı Hudson Nehri’ne indirmeyi başarır. Böyle bir felakette hayatta kalması mümkün olmayan 150 yolcu ve 5 mürettebat, bu olaydan sağ kurtulur. Havacılık tarihine geçen bu olayla ilgili belgeseller de var. Filmi izledikten sonra olayı bir de hayatta kalan yolculardan dinlemek istersen bu belgeselleri de izlemeni öneririm.

Uçuş 93 (United 93)

Uçuş 93

Yapım yılı: 2006

Süre: 111 dakika

Eğer 11 Eylül olayları hakkında çekilen belgesellere ve filmlere ilgiliysen bu filme bayılacaksın. 11 Eylül 2001’de United Airlines şirketinin 93 sefer sayılı uçağı kaçırıldı. Filmde de uçağın içinde yaşananlar anlatılıyor. Amerika ve dünya tarihindeki en büyük saldırının bir parçası olmuş olan insanların hissettiklerini anlamak için güzel bir yapım. Hele bir de yolcuların böyle bir büyük olayı bindikleri uçakta fark edip karar almak zorunda kalmaları da insanı gerçekten düşündürüyor. Zaten film tam bir belgesel havasında ilerliyor. Özellikle tanınmış oyuncular değil de gerçek pilot ve hostesler rol aldığı için daha da gerçekçi bir hal alıyor. 11 Eylül olaylarına canlı canlı şahit olup televizyonda izlediysen bu filmden etkileneceğine eminim.

Aklı Havada (Up in the air)

Up in the air

Yapım yılı: 2009

Süre: 109 dakika

Mil programlarına hepimiz aşinayız. Uçak biletimizi mil puanlarımızla almak güzel bir his sonuçta. Peki kendine hiç mil puanlarınla ilgili bir hedef koydun mu? Eğer bu soruya cevabın hayırsa Aklı Havada’yı izledikten sonra fikrin değişebilir. George Clooney’nin oynadığı Ryan Bingham işi gereği sürekli uçar ve havalimanlarına, otelde yaşamaya ve bir valize tüm hayatını sığdırmaya oldukça alışık biri. Hayatındaki en önemli amaç ise 10 milyon uçuş miline ulaşmak. Bu amacına çok az kalmışken bir gün Ryan’ın müdürü, seyahat etmesine izin vermemekle tehdit eder. Ee bu hayata fazlasıyla alışmış olan Ryan, yerleşik hayata geçmenin ne demek olduğunu düşünmek ve plan yapmak zorunda kalır. Tüm hayatının yolculukla geçtiğini ve yerleşik bir hayatının olmadığını düşünsene. Aslında kulağa hoş geliyor ama filmi izledikten sonra fikrin değişebilir.

Gece Uçuşu (Red Eye)

Red Eye

Yapım yılı: 2005

Süre: 86 dakika

Gece Uçuşu’nun fragmanını izlediğinde bir romantik komedi filmi izleyeceğini düşünebilirsin. Zaten filmin ilk dakikaları da bu hissiyatı veriyor ama sonra Jackson Rippner’ın suikastçı olduğunun ortaya çıkmasıyla devreye giren gerilim müzikleri sayesinde filmin tüm seyri değişiyor. Uçak yolculuklarından hiç hazzetmeyen Lisa Reisert, yanında oturan Jackson’ın bu yüzünü fark edince işler iyice karışır. Lisa kurtulmanın bir yolunu bulmak ya da suikastçı ile iş birliği yapmak arasında bir seçimle karşı karşıya kalır. Bu filmi izledikten sonra uçakta yanına her oturanın kişiliğini incelemeye başlayabilirsin.

Kızıl Baron (Der Rote Baron)

Kızıl Baron

Yapım yılı: 2008

Süre: 129 dakika

Havacılık ve uçaklarla ilgili filmleri sıralarken I. Dünya Savaşı’nda 80’den fazla düşman uçağı düşüren Manfred von Richthofen’in hayatını anlatan Kızıl Baron filminden bahsetmemek olur mu? 2008 yılında vizyona giren Kızıl Baron, efsaneleşmiş bir figürün biyografisini beyazperdeye taşımış yapımlardan biri. Başta Alman süvari birliklerinde görev almış Richthofen sonra iki kişi kapasiteli uçaklarda yön buluculuk görevi üstlenmiş ve pilot olmasıyla birlikte de hayatını kaybedene dek 80’den fazla uçak düşürmüş. Düşüreceği uçaklara saldırmadan önce onları düelloya davet edip, adil bir çatışmadan sonra düşürmesi Richthofen’in saygı duyulan bir düşman olarak kabul görmesini beraberinde getirmiş. Can sıkıntısından uçağını kırmızıya boyaması da onun Kızıl Baron lakabını almasında etkili olmuş. Her ne kadar çok eleştirilen bir film olsa da Alman yapımı eser bir efsanenin hayatını keşfetmek ve I. Dünya Savaşı’nın ortamını görmek için izlenmeli.

Con Air

Con Air

Yapım yılı: 1997

Süre: 115 dakika

Sıradaki film önerim aksiyon filmi izlemeye bayılanlar için! 1997 yılında vizyona giren film azılı suçluların daha güvenli bir hapishaneye sevk edilmesi sırasında uçakta yaşananları anlatıyor. 1saat 55 dakikalık yapım gerilim/aksiyon filmlerini sevenlerin çok hoşuna gidecek. Birbirinden ünlü kişileri kadrosunda buluşturan Con Air’de en azılı suçlu rolünü John Malkovich oynuyor ve filmde olaylar Malkovich’in karakteri Syrus’un uçağı ele geçirmesiyle gelişiyor. Uçaktaki suçlulardan Nicolas Cage’in canlandırdığı Cameron karakterininse tahliye etmiş olması ve ailesine kavuşmayı hayal ederken kendini bir karmaşanın içerisinde bulması karşısındaki davranışları filmi izlemeyi keyifli bir deneyime dönüştürüyor.

Pearl Harbor

Pearl Harbor

Yapım yılı: 2001 

Süre: 183 dakika

Listemizin sıradaki havacılıkla ilgili filmi de çok eleştirilmiş eserlerden biri. Başrollerinde Ben Affleck, Kate Beckinsale ve Josh Hartnett’ın yer aldığı yapım isminden de anlaşılacağı gibi Japonların 7 Aralık 1941 tarihinde Pasifik Filosu ve Pearl Harbor üslerine karşı düzenlediği sürpriz saldırıyı anlatıyor. Aslında film hayattaki en önemli hedefi uçmak olan iki arkadaşın yaşadıklarını ekrana taşıyor. Affleck ve Hartnett’ın hayat verdiği yakın arkadaşların Hava Kuvvetleri’ne başvurmasıyla birlikte pilotluk maceraları başlıyor ve Hartnett’ın canlandığı karakterin görev yerinin Pearl Harbor olarak değişmesiyle film saldırıyla ilgili bir filme dönüşüyor. Bugüne dek çekilen filmler içerisinde en çok patlama olan yapımlardan biri olmasıyla dikkat çeken Pearl Harbor’u havacılıkla ilgili savaş filmlerini izlemeyi seviyorsan listene eklemeni öneririm. Bu arada eklemeden geçmeyeyim. Yapım her ne kadar savaş filmi olsa da aslında bir hayli romantik.

Flight of The Phoenix

Flight Of The Phoenix

Yapım yılı: 2004

Süre: 113 dakika

Sıradaki film önerimin büyük bir çoğunluğu havada geçmiyor ama inan bana kesinlikle uçaklarla ilgili bir film. Gobi Çölü’ne düşen bir uçaktaki yolcuların başından geçenleri anlatan film, yolcular arasından birinin çölde ölmekten kurtulmak için uçağın parçalarıyla yeni bir uçak yapmalarını teklif etmesi üzerine tamamen uçaklarla ilgili bir yapıma dönüşüyor. Öneriyi yapan kişinin uçak mühendisi olduğunu söylemesinin yolcularda oluşturduğu umut, çölden kurtulmak için gösterilen çaba ve oyunculukların başarısıyla Flight of The Phoenix izlediğin en farklı havacılık filmlerinden biri olacak. Oyunculuklardan bahsetmişken yapımda Hugh Laurie, Giovanni  Ribisi ve Dennis Quaid gibi ünlü isimlerin olduğunu da eklemek isterim.

Anadolu Kartalları

Anadolu Kartalları

Yapım yılı: 2011

Süre: 86 dakika

Listemi bitirmeden biraz da Türk yapımlarından bahsetmek istiyorum. 2011 yılında vizyona giren Anadolu Kartalları, Türk Hava Kuvvetleri’nin 100. Yılını anmak adına çekilmiş bir film aslında. Harbiyeli 5 gencin uçma hayallerini gerçekleştirmek için aldıkları eğitimi izliyoruz filmde. Bu 5 genç aynı zamanda birbirleriyle çok yakın arkadaş ve aralarında yaşanan duygusal olaylar da filmde büyük bir yer kaplıyor. Hepsinin hayatının gidişatını değiştirecek Uluslararası Anadolu Kartalı Tatbikatı, filmin en heyecanlı sahneleri.

Hürkuş: Göklerdeki Kahraman

Hürkuş

Yapım yılı: 2018

Süre: 113 dakika

Hepimiz Vecihi’yi Gülen Gözler’de tanıdık ve çok sevdik. Ayşen Gruda’nın Vecihi deyişi, filmden bahsederken hepimizin aklına gelir. Bu filmde karaktere verilen bu isimle ülkemiz için önemli bir figürü anmak istemişler. Tabii biz küçükken bu filmi izlediğimizde bunu tam olarak anlayamamış olabiliriz. Gülen Gözler’den yıllar yıllar sonra 2018’de Hürkuş: Göklerdeki Kahraman filmiyle I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nda düşman uçağını düşüren ilk Türk pilot Vecihi Hürkuş’u tanıyoruz. Film, bu kadar önemli bir pilotun hayatını derinlemesine anlatmakta yetersiz kaldığı için eleştirilse de izlenmeye değer.

Bonus: Into the Night

Into the Night

Yapım yılı: 2020

Sıradaki önerimin neden bonus olduğunu merak ediyor olabilirsin. Çünkü Into the Night bir film değil, bir dizi. Güneşin zararlı etkilerinden kaçmaya çalışan bir adamın karanlıkta kalmak için sürekli batıya gitmesini konu eden dizi Netflix orijinal yapımlarından biri. Dizide yaşanan bir kozmik olay nedeniyle Güneş’in herkesi öldürmesi başroldeki adamın gün doğmadan batı yönüne gitmek için bir gece uçağını kaçırmasına neden oluyor. Sonrasında yaşananlarsa diziyi hem Netflix’in iddialı yapımlarından birine hem de uçaklarla ilgili görülesi bir yapıma dönüştürüyor. Filmin oyuncuları arasında daha önce Temmuz’da filminde izlediğimiz Mehmet Kurtuluş da oynuyor. Eğer sevdiğin bir oyuncuysa şans vermeni öneririm. Kıvanç Tatlıtuğ'un da kısa bir rolü var. Aklında bulunsun. 

Havacılıkla ilgili film listemiz bitti. Peki seyahat filmi önerilerimizi keşfetmek ister misin? Netflix'te izleyebileceğin en keyifli seyahat filmleri yazımızdan favori yol filmlerimizi keşfedebilirsin.


nihanbayram
Nihan Bayram
469 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar