• Anasayfa
  • Bilgi
  • Hangi ülkelerin mutfakları Türk damak tadına uygundur?

Hangi ülkelerin mutfakları Türk damak tadına uygundur?

tugbahacibayramoglu

Çok geniş bir coğrafyada hüküm sürmüş bir imparatorluk olan Osmanlı İmparatorluğu mutfağıyla da dikkat çeker. Çünkü Türkiye’de pek çok kültürün harmanlandığı bir mutfak kültürü oluşmuştur. Osmanlı İmparatorluğu, Arap, Türk, Rum, Ermeni mutfaklarının karışımıyla çok fazla lezzeti barındıran, hatta bunların bazı yemeklerde karıştığı zengin bir mutfağa sahip olmuştur. Bu yüzden de özellikle Osmanlı imparatorluğunun hüküm sürdüğü ülkelerde damak tadınıza uygun lezzetler bulabilirsiniz. Ancak hangi ülkelerin mutfakları Türk damak tadına uygundur sorusunun yanıt arıyorsanız aşağıdaki örneklere göz atmanız gerekir.

İçindekiler

Lübnan ve Suriye mutfağı:

Hatay ya da Antep mutfağına meraklıysanız Lübnan’a, Beyrut’a ya da Suriye’ye gittiğinizde hiç de yabancılık çekmezsiniz. Yaprak sarma, bamya, içli köfte, hamur kızartmaları, humus, lahmacun, fatuş salatası (çoban salatası), fava, kebap, pastırma ve sucuk gibi pek çok yemeği Beyrut, Suriye gibi yerlere giderseniz bulabilirsiniz. Tatlılarda hemen hemen aynıdır. Baklava, helva ve künefe de bu yörelerin önemli tatlılarındandır.

Adana Kebap

Uçak Bileti

Balkan mutfağı:

Osmanlı imparatorluğu döneminde çok sayıda Türkmen boylarının göç ettiği ve zamanla Arnavut ve Boşnaklarla yapılan karma evlilikler sonucunda Balkan mutfağı da Türk mutfağıyla benzerlik gösterir. Etli yemekler, çorbalar, salata gibi pek çok yemeği Balkan ülkeleri seyahatinde bulabilirsiniz. Üsküp, Saraybosna gibi şehirlerin özellikle köfteleri çok meşhurdur. Ve Balkan ülkelerinde yine Türk mutfağına uygun olarak çok lezzetli börekler yiyebilirsiniz.

Balkan Köftesi

 

Yunan mutfağı:

Türkiye’den göç etmiş Rumların da etkisiyle Yunan mutfağı ve Türk mutfağı adeta iç içe geçmiş mutfaklardır. Zaten balıklarımızın pek çoğunun ismini Rumlardan almışız. Osmanlı imparatorluğu döneminde kıyı şeritlerde genelde Rumlar oturduğu için balık ve zeytinyağlı kültürü sonradan oralara yerleşen Türklere geçmiş. Yunanistan’da balıkların pek çoğunun ismi aynıdır. Yunanistan’da tavuk döner, imam bayıldı, enginar, sarma, zeytinyalığı yemek çeşitleri, baklava hatta Türk kahvesini her yerde bulabilirsiniz.

Yaprak sarma

 

Akdeniz mutfağı:

Komşu ülkelerde yabancılık çekmeyeceğiz malum ancak onun dışında Avrupa’da bizim damak tadımıza en uygun mutfaklar ise Akdeniz çanağındaki ülkelerin yani İtalyan ve İspanyol mutfaklarıdır. Hamur işleri pizza ve pide tartışmaları, makarna ve soslar, zeytinyağlı yemekler ve balık türleri bizim damak tadımıza uyar.

Kuzey Avrupa ülkelerinin mutfağı bizim damak tadımıza pek uymasa da artık dünyanın en önemli metropollerinin pek çoğunda Avrupa’da ise hemen tüm büyük şehirlerde döner bulabilirsiniz. Uzakdoğu mutfağında ise tavuk türleri damak tadımıza uyabilir.

Pizza

 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1354 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar