Hangi ülkede ne kadar bahşiş vermeli?

muratekinay

Özellikle yurt dışına seyahat eden gezginler tarafından en fazla merak edilen konulardan biri de bahşiş. İlk defa gittiğiniz bir ülkede restoranda yemek yediğinizde veya kafede bir şeyler içtiğinizde masadan kalkmadan önce ne kadar bahşiş vermelisiniz biliyor musunuz? İşte, en popüler ülkelerde geçerli yazılı olmayan bahşiş kuralları...

İçindekiler

Almanya

Ülkemizden en çok ziyaretçi çeken Avrupa ülkelerinden biri olan Almanya'da bahşiş zorunlu olmasa da genellikle bekleniyor. Ülkede restoranlarda yemek yedikten sonra veya kafe ve bar gibi yerlerde çalışanların ilgisinden memnun kalırsanız, toplam hesabın %10'u kadar bahşiş bırakabilirsiniz. Taksilerde de bu kurallar geçerli. Eğer Almanya'da bir otelde kalıyorsanız, burada çalışanlara 1-2 euro kadar bahşiş vermenizin yeterli olacağını unutmayın.

almanya restoran

Uçak Bileti

Hollanda

Hollanda, aynı zamanda tarihi başkenti Amsterdam ile dünyada en fazla ziyaretçi çeken Avrupa ülkeleri arasında. Amsterdam'da turlarken yemek molası vermeniz gerekirse tıpkı Almanya'da olduğu gibi masadan kalkmadan hesabın %10'u kadar bahşiş bırakabilirsiniz. Otellerde bavullarınızı taşıyan görevlilere ve diğer servis elemanlarına teşekkür etmek içinse 2-3 euro bahşiş verebilirsiniz. Şehirde ne yenir ne içilir merak ediyorsanız, Amsterdam'ın kafe ve restoranlarında deneyebileceğiniz en ünlü lezzetler burada! 

hollanda restorant

Rusya

Rusya'da bahşiş konusu mekanlara göre farklılık gösterebiliyor. Eğer yemeğinizi lüks bir restoranda yiyorsanız, bahşiş servis ücreti olarak adisyona eklenebiliyor. Bunun için önce adisyonu kontrol ederek bahşiş bırakıp bırakmama konusunda karar verebilirsiniz. Eğer hesaba eklenmediyse veya servisten çok memnun kaldıysanız %10 oranında bir miktar yeter. Kuzey'in ilham veren ülkesi Rusya'nın en fazla ziyaretçi çeken şehirlerine biletleri karşılaştırmak için Rusya uçak bileti sayamıza göz atın!

rusya restorant

Amerika Birleşik Devletleri

ABD'de bahşiş konusu Avrupa ülkelerinden biraz daha farklı. Ülke genelinde özellikle restoranlarda ve kafelerde fiyatlar genellikle düşük tutuluyor. Bu yerlerde çalışan servis elemanları maaş yerine sadece bahşiş üzerinden kazanç sağlayabiliyor. Tüm bu nedenlerle Amerika Birleşik Devletleri'nde gelen hesabın %20 veya %25 oranında bahşiş bırakmanız bekleniyor. Ülkede otel görevlilerine ve taksilere bahşiş bırakmak da önemli bir gelenek. Otellerde 1-2 dolar, taksilerde ise taksimetrede yazan ücretin %15'i kadar bahşiş vererek ayrılmalısınız. Amerika Birleşik Devletleri'ni keşfetmeye aynı zamanda dünyanın en heyecan verici metropollerinden olan New York'tan başlamak isterseniz, şehirde mutlaka yapmanız gerekenler yazımızda!

dc restorant

Japonya

Birçok alanda dünyanın geri kalanından farklı kurallara ve geleneklere sahip olan Japonya bahşiş konusunda da farkını ortaya koyuyor. Japonya'da bazı çok büyük uluslararası oteller ve işletmelerde bahşiş genelikle kabul edilmiyor hatta fazladan verilen bu ücret çalışanlar tarafından hakaret olarak algılanabiliyor. Eğer restorenlarda memnun kaldığınız servis için bahşiş bırakmak isterseniz hesabın %10'u veya 2-3 dolar kadar bırakabilirsiniz. Japonya'nın başkenti Tokyo aynı zamanda dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri! Yeryüzünde Tokyo ile birlikte nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu diğer şehirleri görmek için galerimize göz atabilirsiniz.

japonya restorant

Tayland

Bir diğer Uzak Doğu ülkesi olan Tayland'da ise Japonya'nın tam tersi bir durum söz konusu. Yani burada yemek yediğiniz bir restorandan ayrılırken hesabın en az %10'unu bahşiş olarak bırakmazsanız servisten memnun kalmadığınız düşünülüyor ve durum pek iyi karşılanmıyor. Başkent Bangkok'un yanı sıra Phuket gibi tatil cennetleriyle ünlü Tayland'a en uygun uçak biletini bulmak isteyenler, tıklayın.

tayland resstorant

İngiltere

İngiltere'de bahşiş geleneği bölgelere ve şehirlere göre değişebiliyor. Ülke genelinde bu konuda geçerli bir kural varsa o da genellikle hesabın %15'i kadar bahşi bırakmanın gerekliliği. Ancak ödeme yapmadan önce adisyonu kontrol etmenizde yarar var. Çünkü bu tutar, servis ücreti adı ile önceden eklenmiş olabilir. Eğer adisyonda servis ücreti belirtilmişse, toplam hesabın %5'i kadar bırakmak yeterli olabilir. İngiltere'de çok yaygın olan publarda ise genellikle bahşiş vermeniz beklenmiyor. Ülkenin başkenti Londra'da dolaşırken mutlaka görülmesi gereken yerlere, şehrin ünlü lezzetlerine ve Londra ile ilgili diğer ipuçlarına göz atmak isterseniz hemen tıklayın. Özellikle kış aylarında çok uygun fiyatlarla bilet bulabileceğiniz şehre seferleri karşılaştırmak ve biletinizi satın almak için acele edin.

londra restorant


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN