Kuzeyden güneye, doğudan batıya farklı doğal güzelliklere sahip bir ülkeyiz. Ve bu topraklar aynı zamanda insanlık tarihinin önemli eserlerini de barındırıyor. Hadi gel, ülkemizin 7 bölgesinin neleri meşhur onlara bir göz atalım… İşte Türkiye’nin yöresel haritası…

İçindekiler

Akdeniz Bölgesi

Akdeniz Bölgesi deyince akla deniz, güneş, büyük ve konforlu oteller geliyor. Turunçgiller portakal, mandalina, muz ve benzeri lezzetlerin neredeyse tamamı da bu bölgeden geliyor. Antalya, bölgenin en büyük şehri, ardından Adana, Mersin ve Hatay geliyor. Birçoğumuza ilginç gelebilir, Kahramanmaraş da bazı ilçeleri hariç Akdeniz Bölgesi'ne bağlı bir kent. Hatta Konya’nın bazı ilçeleri de bu bölgenin sınırları içine giriyor… Akdeniz bölgesi deyince aklımıza ilk gelenler: Deniz, güneş, yaz tatili, portakal, mandalina, limon, muz, avokado. Meşhur yemekleri ise Hatay kebabı, taratorlu piyaz, babagannuş ve künefe.

En ünlü yerleri: Olimpos, Perge Antik Kenti, Side Antik Kenti, Aspendos, Cennet Cehennem Obrukları, Antakya Mozaik Kilisesi, Antakya St. Pierre Kilisesi, Alanya Kalesi, Düden Şelalesi, Manavgat Şelalesi

side

Uçak Bileti

Karadeniz Bölgesi

Sakarya’dan başlayarak Karadeniz kıyısı boyunca uzanan yerler Karadeniz Bölgesi olarak biliniyor. Samsun, Trabzon ve Ordu en büyük şehirler… Yöresel lezzetler olarak da balık, deniz ürünleri, pide, köfte ve mısır unuyla yapılan mıhlama gibi lezzetleri sayabiliriz. Yeşilin bin bir tonunu görebileceğin muhteşem doğa manzaraları, Karadeniz yolculuğuna ayrı bir keyif katar. Artvin, Karagöl, Şavşat bölgesi dünyada eşi benzeri olmayan yerler. Ordu’dan başlayarak Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin’in yaylaları Karadeniz deyince akla ilk gelen yerler.

En ünlü yerleri: Sümela Manastırı, Atatürk Köşkü, Trabzon Kalesi, Sinop Kalesi, Safranbolu Evleri, Taşköprü, Kızlar Manastırı, Kastamonu Saat Kulesi, Giresun Andos Kalesi, Bandırma Vapuru (Samsun), Amasya Konakları

sümelamanastırı

Doğu Anadolu Bölgesi

Doğu Anadolu deyince aklına sadece dağlar, çayırlar gelmesin, bölgede aynı zamanda uygarlık tarihinin önemli izlerini bulmak da mümkün. Ani Harabeleri, Çıldır Gölü ile Kars, Selçuklu eserleriyle Erzurum, gölün muhteşem güzelliğiyle Van, Türkiye’nin en yüksek dağıyla Ağrı… Kaburga Dolması, Kaz Eti, Gül Tatlısı, Van Kahvaltısı yöreye özgü en meşhur yemekler. 

En ünlü yerleri: Ani Harabeleri (Kars), İshak Paşa Sarayı (Ağrı), Akdamar Adası (Van), Harput Kalesi (Elazığ), Çifte Minareli Medrese (Erzurum), Yüzen Ada (Bingöl)

Akdamar

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Mezopotamya’nın en önemli bölgesi, insanlık tarihinin ilk izlerini taşıyan yerler. Peygamberler tarihi, uygarlığın ilk izleri hepsini bu bölgede görmek mümkün. Tarihi konakları ve manastırlarıyla Mardin, Göbeklitepe ve Balıklıgöl ile Urfa, Nemrut ile Adıyaman ve muhteşem lezzetleri ile Gaziantep… Urfa kebabı, soğan kebabı ve Ali Nazik bölgeye özgü en ünlü lezzetler.

En ünlü yerleri: Göbeklitepe, Balıklıgöl, Birecik (Şanlıurfa), Mardin Konakları, Deyrüzzaferan Manastırı, Zincirli Medrese (Mardin), Ulu Cami, Diyarbakır Kalesi (Diyarbakır), Hasankeyf (Batman), Nemrut (Adıyaman)

Mardin

İç Anadolu Bölgesi

Türkiye’nin kalbi Ankara, karnımızı doyuran Konya, yüzlerce yıldır ticaretin kalbinin attığı yer Eskişehir, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Aksaray, Çorum gibi şehirleriyle İç Anadolu Bölgesi. Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli, Nasrettin Hoca gibi ünlü düşünürlerin yaşadığı topraklar… Mantı, çibörek, etli ekmek, yağlama, pastırma, sucuk ve daha bir çok lezzet…

En ünlü yerleri: Kapadokya, Göreme Açık Hava Müzesi (Nevşehir), Divriği Ulu Cami (Sivas), Ihlara Vadisi (Aksaray), Mevlana Türbesi (Konya)

Kapadokya

Marmara Bölgesi

Türkiye’nin sanayisi en gelişmiş bölgesi. İstanbul zaten 15 milyonu aşkın nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık şehri, İstanbul’un yanı sıra Bursa, Kocaeli, Tekirdağ gibi sanayinin en önemli kentleri de bu bölgede. Peki Marmara Bölgesi'nin nesi meşhur? Zeytin, ayçiçek, balık ve deniz ürünleri, termal suları ünlü. Ancak İstanbul tarihi ve turistik yerleriyle listenin en önemli yerinde. Bursa'nın İskender kebabı, Edirne'nin ciğeri, İstanbul'un lüferi, İzmit'in Pişmaniyesi en ünlü lezzetlerinden.

En ünlü yerleri: İstanbul Boğazı, Sultanahmet Camisi, Ayasofya, Bursa Ulu Cami, Uludağ, Kapalıçarşı, Ayvalık, Selimiye Camisi (Edirne)

İstanbul

Ege Bölgesi

Ege Bölgesi'nde Türkiye’nin de en ünlü turistik merkezleri yer alır. Bodrum, Çeşme, Marmaris gibi önemli turistik destinasyonlar ile Efes, Bergama, Pamukkale gibi dünya mirası yerleri barındırır. İzmir köfte, kabak çiçeği dolması, çökertme, börülce ve zeytinyağlı bir çok yemek yöreye özgü en ünlü lezzetler.

En ünlü yerleri: Efes Antik Kenti, Meryem Ana Evi, Bodrum Kalesi, Çeşme Kalesi, İzmir Saat Kulesi, Manisa Muradiye Camisi, Afyon Ulu Cami

Efes Antik Kenti


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1354 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar