Güvenliğinizi tehlikeye atabilecek iPhone uygulamaları

uguryurt

iPhone uygulamalarının UDID numaranızı kullanarak özel bilgilerinize ulaşmasının sakıncası, ilk olarak WhatsAPP'ın sizin kişi rehberinize ulaşması ve isterse bunu kopyalayabileceği haberleri çıkınca başladı ve devamında bir sürü uygulamanın bu UDID'i kullandığını görmüş olduk. Peki bu UDID nedir? UDID ( Unique Device Identifier ) değiştirilip başka telefona kopyalanamayan ve her cihazda bulunan 40 hanelik bir kimlik numarasıdır. Bu 40 hane sayesinde telefonunuz takip edilebiliyor. Peki bir uygulamanın sizin UDID numaranızı bilmesinde ne gibi bir tehlike olabilir? İsterseniz bu konuda hemen bir örnek verelim : Amerikada bir hacker UDID numarasını bulduğu bir FBI ajanının telefon numaralarını, rehberini ele geçirince, ülke ve dünya çapında yankı uyandıran bir hale gelmişti. 

Bilindiği gibi iPhone uygulamaları belli bir sunucular üzerinden gerçekleştirilmekte ve bu sunucuların güvenlikleri tamamen uygulama geliştiricilerinin elinde. Bazı uygulamalarda sizin UDID'inizi aldıktan sonra sunucu üzerinde saklamaktadır. Bu sunucularda oluşabilecek herhangi bir güvenlik açığı ile sizin telefonunuzun gizlilik ve güvenliği tehlike altına girebilir. Bu yüzden hangi uygulamaların UDID kullandığını bilme ve güvenip güvenmeme konusunda kararı kendiniz vermelisiniz. Bu sebeple sizler için UDID kullanan popüler Apple uygulamalarını listelemek istedik

Talking Tom :

Her ne kadar sempatik olsa ve çocukları çok eğlendirse de, eminim UDID numaranızı şifrelemeden sunucuya gönderediğini duyunca daha çok tokatlama isteğiniz olacaktır. Yüklerken iki defa düşünmekte ve alternatiflerini gözden geçirmekte fayda var.

Whats App MessengerWhatsApp Messenger

UDID konusunun patlamasında en büyük pay sahibi olan bu uygulama halen UDID kullanmaya devam ediyor. Uygulamanın dünya çapında en popüler ve en çok satılan uygulamalardan birisi olması kullanan insanların içini biraz rahatlatsa da, hackerların hedefi olarak daha çok göze çarpması ise en büyük dezavantajı. UDID kullanmayan ve WhatsAPP ile aynı işlemi neredeyse birebir yapan alternatiflerini bulmak mümkün olacaktır.

 

Stupidness 2Stupidness 2

 

IQ seviyenizi eğlenceli bir şekilde ölçmenize yardımcı olan ve çok hoş ve değişik sorulara sahip Stupidness 2 uygulaması da UDID numaranızı kullanan uygulamalardan bir tanesi. 

Diamond Dash

 

Facebookta da uygulama olarak oynayabildiğiniz zevkli mücevher oyununun Apple uygulaması sizin UDID numaranızı kullanan uygulamalardan. Ayrıca UDID numaranızı sunucuya kaydeden bu uygulama da güvenliğinizi tehlikeye atabilir.

iPhone'umu Bul

 

Her ne kadar Apple UDID numarasını kullanan ve sunucusuna kaydeden uygulamaları eleştirse ve sizi bunlara karşı uyarsa da, iPhone'umu Bul uygulaması ile bu kurallarına kendi karşı geliyor. Bir nevi böyle bir uygulamayı çalıştırabilmek için zaten sizin UDID numaranızı kullanmaya da mecbur.

eBay iPhone

 

Dünyaca ünlü alışveriş sitesi eBay'ın iPhone uygulamasında yanlızca UDID numaranız değil aynı zamanda adres defteriniz de erişime açık bir şekilde.

 

Cut The Rope

 

Severek oynadığımız fizik zeka oyunu Cut The Rope da UDID numaranızı kullanan uygulamalardan.

uguryurt
Uğur Yurt
33 Yazı
Gezmeyi ve yeni yerler görmeyi çok seven birisi. Aynı zamanda gezip gördüğü yerleri başkalarının daha kolay keşfetmesi için tanıtıcı seyahat yazıları yazmak da çok hoşuna gidiyor.
Uzman Yazarlar