Endonezya'nın Gizli Cenneti: Gili Adaları

osmankapusuz

Masmavi denizin kıyısındaki beyaz kumların içinde, palmiye ağaçlarından sonrası gökyüzü olan 3 minik ada hayal et. Gili Tarawangan, Gili Air ve Gili Meno… Bu adaların popülerliği gitgide arttığı ve adalara talep her geçen gün yükseldiği için artık bu adalara Bali’den direkt feribotla ulaşılabilirsin. Gili Adaları’nın popülerliği, balayı için sakinliği, huzuru ve makul fiyatların cazibesinden geliyor. Aynı zamanda bu adaların doğa dostu adalar olduğunu da söylemem gerek. Adalarda herhangi bir motorlu taşıta rastlaman neredeyse mümkün değil. Ulaşım ya bisikletle ya da at arabaları ile sağlanıyor.

Sasak dilinde küçük ada anlamına gelen “Gili” isminin neden bu üç adaya verildiğini, adaların ne kadar küçük olduğunu görünce anlıyorsun. Bu üç ada da birbirinden farklı özellikleri nedeniyle birçok turisti kendine çekiyor. Bu üç adayı bu kadar popüler yapan özellikleri gel birlikte keşfedelim.

Endonezya’nın Üç Gili Adası

Bu üç ada birbirlerine çok yakın olmasına rağmen yine de farklı özellikleri var. Gili Meno basit, sade ve sakinlik sunan ıssız bir ada. Gili Air ise güçlü ve köklü bir kültüre sahip. Bu adaların içerisindeki en büyük ve en popüler olan şüphesiz ki Gili Trawangan. Gili Trawangan’da eğlence seçenekleri ve tropikal şık restoranlardan bolca bulabilirsin. 

Uçak Bileti

Bali'den Gili Adaları’na Nasıl Gidilir?

Bali, Gili Adaları'na yaklaşık olarak 35 km uzaklıktadır. Buraya gelmenin en kolay yolu hızlı teknelerden yararlanmak. Bu teknelerle adalara ulaşmak yaklaşık 2 saat sürüyor. Bali'den düzenli olarak sefer yapan birçok hızlı tekne şirketi var. Nerede kaldığına bağlı olarak, Bali'deki iki kalkış koyundan birini tercih edebilirsin. Seminyak veya Nusa Dua'dan Gili Adaları'na gitmeyi düşünüyorsan, varacağın liman olarak Serangan'ı tercih etmelisin. Kuta'dan Gili Adaları'na gitmeyi düşünüyorsan da yine aynı seçeneği değerlendirebilirsin. Sen de etkinliklerle dolu bir tatil geçirmek istersen bir Lombok Adası uçak bileti alarak yola çıkabilirsin.

Gili Trawangan

Gilş tra

 “Gili T” olarak kısaltılan Gili Trawangan, Endonezya’daki Gili Adaları’nın en büyüğü ve en popüleri konumunda. Ada, Endonezya’da parti yapmak için ün kazanmış olsa da muhteşem plajlar ve ucuz tüplü dalış zaten Gili T’yi ziyaret etmek için ilk akla gelen nedenlerden.

Bir zamanlar uygun bütçeyle vakit geçirmek isteyen sırt çantalı gezginlerin uğrak noktası olmasına rağmen, adada pahalılık son dönemlerde biraz arttı. Ancak endişelenme, adanın engebeli iç kısmında, suya sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesinde vakit geçirmek için uygun fiyatlı konaklama ve eğlence seçenekleri hala mevcut.

Gili Trawangan'da Mutlaka Yapılması Gerekenler

Gili Trawangan'da yapılacak onlarca aktivite olsa da bazıları adanın kimliği haline gelmiş durumda. Adaya 1990'larda başlayan sırt çantalı gezgin akını ve yıllar içinde artan etkinlikler sayesinde Gili Trawangan'nın en öne çıkan özelliği bir festival adası olması. 

Sahil şeridini kaplayan kulüpler sayesinde geceleri rengarenk bir hale bürünen ve uyku nedir bilmeyen Gili Trawangan'da parti değiştirdikçe ülke değiştirmiş gibi hissedebilirsin. Partilerin sunduğu farklı konseptlerde dünyadaki farklı ülkelerden izlere rastlayabilirsin. 

Tüm partiler haftanın her günü, birbirinden farklı programlar sunuyor. Adadaki en ünlü partilerden birisi de dolunay zamanında yapılan Full Moon partisidir. Bu parti birbirinden eğlenceli oyunlar, enerjik müzikler, sahilde yakılan kocaman ateşler ve ateş gösterileri ile Gili Trawangan'ın en kapsamlı ve eğlenceli partilerinden birisi. 

Konum Linki

Gili Air

Gili Air

Gili Trawangan’a göre çok daha küçük ve daha sessiz olan Gili Air, aslında Lombok kıyısına daha yakın. Ada ayrıca daha büyük bir kalıcı nüfusa sahip. Bunun nedeni belki de yerel halkın Gili Trawangan’daki şeridin kalabalıklığından ziyade huzuru tercih etmesidir.

Şık restoranlar ve oteller, adanın etrafına dağılmış uygun fiyatlı konaklama seçenekleriyle bütünleşmiş durumda. Bu da Gili Air’de gezgin kalabalığıyla karşılaşma olasılığının yüksek olduğu anlamına gelir. Gili Trawangan’da meydana gelen değişikliklerden bıkan sırt çantalı gezginler Gili Air’ı tercih ediyor demek mümkün.

Bu adada plajların Gili Trawangan’dakiler kadar geniş ve güzel olduğunu belirtmeliyim. Aslında arkadaş canlısı yerlilerin seni sohbet etmekten ya da çocuklarıyla tanıştırmaktan alıkoyduğuna şahit olabilirsin. Yaklaşık 90 dakika içinde Gili Air çevresinde yürüyebilir, yemyeşil ve gölgeli bir iç mekana, güneşte kuruyan hindistancevizi ile kaplı patikalara erişilebilirsin.

Gili Air, daha küçük olmasına rağmen, hala çok sayıda eğlence yeri ve restoran seçeneğine sahip, ancak adada mekanlar oldukça erken kapanıyor.

Gili Air'da Mutlaka Yapılması Gerekenler

Gili Air, su altı dünyasıyla öne çıkan bir ada. Etrafında birçok dalış noktası bulunan Gili Air, tüplü dalış açısından imkânı en geniş olan ve en tercih edilen ada konumunda. 

Konum Linki

Gili Meno

Gili meno

Gili Meno, Gili Adaları’nın en küçüğü ve en sessiz olanı. Bu ada, eğlenmek isteyen genç gezginler yerine geleneksel çiftlerin ve ailelerin tercihi konumunda.  Gili’deki en iyi plajlara ve sahillere sahip olmasına rağmen, Gili Meno aşırı kalabalığa fazlasıyla direniyor. Gili Meno’da temel konaklama ve yaşam giderleri diğer adalara oranla biraz daha pahalı.

Gili Meno kesinlikle parti yapmaya gidilecek yer değil. Çoğu ziyaretçi Gili Trawangan’ın çılgınlığından sonra bir kitap okumak ve huzur bulmak için bu adayı tercih ediyor.

Gili Meno'da Mutlaka Yapılması Gerekenler

Gili Meno'da ne yaparsan yap her şey huzur içinde olacak. Yine de Gili Meno turistlerden uzak plajları ve mavi suyuyla, sahillerinden en keyif alabileceğin Gili Adası.

Gili Meno’da palmiye ağaçları, ağaçların dibine düşmüş Hindistan cevizleri, beyaz kumu ve turkuaz suyu ile aklında canlanan tropik adayı bulacaksın.

Konum Linki

Gili Adaları’na Ne Zaman Gidilir?

Gili Adaları’nda yağış kasım ve nisan ayları arasında yoğunlaşır. Ancak ağustos ve eylül aylarında biraz azalır. Yağış, sıcaklık ve turist yoğunluğuna bağlı olarak, Gili Adaları’na gitmek için en uygun aylar nisan, mayıs ve eylül diyebilirim. Tabii ki diğer aylarda da adaya gidebilirsin ama haziran ve eylül arasında çok yoğun olduğu için adalar hem çok kalabalık hem de talepten dolayı fiyatlar bu aylarda daha pahalı oluyor.

Gili Adaları Mutfağı ve Endonezya Mutfak Kültürü

nasi goreng

  • Endonezya mutfağı, dünyanın en renkli ve en lezzetli mutfaklarından biri. Rengarenk meyve ve sebzeleri, meyve suları, vejetaryen-vegan tariflerini sokaklarda, restoranlarda ve otellerde bulabilirsin. Bu mutfak, baharatlı ve okyanus balıklarıyla pişirilen yemekleri ile birçok listede dünyanın en iyi mutfakları arasında yer alıyor. Ancak elbette Gili Adaları’nda da dünya mutfağından yemekler yapan restoranlar da mevut.
  • Sokak lezzetlerinin de oldukça yaygın olduğu Gili Adaları’nda geceleri pazarlar kuruluyor. Bölgenin yerel lezzetlerinin neredeyse tamamını ucuza bulup tadabileceğin bu pazarlarda mutlaka etli yemekleri ve yerel lezzet közü tatmalısın.
  • Ayrıca yoga mekânlarının da yaygın olduğu adada, menüsünde tropik tatlara sahip birçok sağlıklı yemek restoranı da seni bekliyor. Ko Ko Mo Restaurant yüksek kaliteli menüsü, ada standartlarına göre pahalı ama gösterişli yemekleri ile Gili T’nin en iyi restoranlarından biri. Gili Air’deki Ruby’s Cafe, en lezzetli burgerleri yapmakla ünlü. Lezzetli yemekleri ve muhteşem manzarası ile burada yemek yemeden Gili Air’den ayrılmamalısın. MAHAMAYA Boutique Resort Restaurant, Gili Meno’da bulunan ve kum üzerinde hamaklarla çevrili bir atmosferde Gili Adaları ve Endonezya’ya özgü lezzetler sunuyor.

 


osmankapusuz
Osman Kapusuz
35 Yazı
İstanbul Kent Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü 3. sınıf öğrencisi olarak öğrenimine devam ediyor. Öğrencilik hayatında ilk olarak yabancı bir moda dergisinde stajyer editör olarak çalışmaya başladı. İlerleyen zamanlarda küresel bir marka danışmanlık şirketinde dijital strateji stajyeri olarak çalışma hayatına devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Osman tenise, tiyatroya, seyahat etmeye, kitaplara ve sinemaya bayılıyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar