• Anasayfa
  • Bilgi
  • Gidiş dönüş bileti alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Gidiş dönüş bileti alırken nelere dikkat etmeliyiz?

mervekilic
Merve Kılıç
26 Ekim 2016
I
1 dk
I
668
I
Güncellenme: 11 Aralık 2019
İçindekiler

Fiyatı genelde daha uygun olduğu için uçak bileti satın alırken gidiş dönüş almayı tercih ediyoruz. Evet gidiş dönüş bileti satın almak özellikle de yurt dışı uçuşlarında oldukça hesaplı. Ancak gidiş dönüş bileti satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı şartlar var.

Dönüş biletiniz yanabilir

Öncelikle havayoluna göre değişiklik gösterse de pek çok havayolunda gidiş uçağına binemediğiniz zaman dönüş uçağının bileti de yanmış oluyor. Yani trafik vs. gibi sebeple gidiş uçağına binemezseniz dönüş biletini de kullanamamış oluyorsunuz. Bazı havayolları bu konuda esnek davranıp dönüş biletini kabul edebiliyor ancak kabul etmeyen havayolları da var.

Müşteri hizmetlerini önce arayın

O yüzden eğer gidiş dönüş bileti satın aldıysanız ve gidiş biletini kaçırma ihtimaliniz yüksekse, bir kaç saat önceden havayolu firmasını arayarak biletiniz için değişiklik talebinde bulunun. En az 3-4 saat önce aramanızda fayda var. Hatta özel sebeplerden dolayı gidiş uçağına binmeyip farklı bir gün gidip aynı dönüş uçağını kullanacaksanız da biletinizde değişiklik yapacağınıza dair talebinizle birlikte mutlaka bir kaç gün öncesinde müşteri hizmetlerini aramanız lazım.

Yurtdışı uçuşlarda gidiş dönüş daha cazip

Özellikle yurt dışı uçuşlarında gidiş dönüş bileti almak daha cazip. Zaten bilet araması yaparken ya da satın alırken siz de bakıp farkı görebilirsiniz. Önce tek yön sonra gidiş dönüş araması yapıp farkı anlayabilirsiniz. Ancak yurt içi uçuşlarında fark o kadar fazla olmaz. Hele ayrı havayollarından gidiş dönüş bileti satın alacaksanız tek yön bilet şeklinde de alabilirsiniz. Yine de sizlere tavsiyemiz bilet satın alırken hem tek yön hem de gidiş dönüş araması yapın. Ortaya çıkacak fiyatlara göre daha kolay tercihte bulanabilirsiniz. Ancak yine de hatırlatalım. Gidiş dönüş bileti satın alırken gidiş uçağını kaçırmamaya özen gösterin.


mervekilic
Merve Kılıç
35 Yazı
Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar