• Anasayfa
  • Bilgi
  • Gelecekte Gerçek Olabilecek 7 Fütüristik Uçak Tasarımı

Gelecekte Gerçek Olabilecek 7 Fütüristik Uçak Tasarımı

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
6 Ocak 2021
I
2 dk
I
270
I
Güncellenme: 25 Mayıs 2022

Uçakların bundan 30-40 yıl önceki görünümleri ile günümüz uçaklarını karşılaştırdığımızda çok bir fark yok gibi geliyor. En azından dış görünümlerinde.

Peki teknoloji bu kadar gelişirken sürekli yeni drone, havada giden otomobil gibi fütüristik tasarımlara haberlerde rastlarken uçakları gelecekte ne bekliyor hiç düşündünüz mü? Biz düşündük ve sizin için en dikkat çekici olan 7 tanesini listeledik:

Gelecekte Hangi Fütüristik Uçaklar Göklerde Görünecek?

1. Airbus "MAVERIC"

Fütüristik Airbus Maveric modeli

kaynak: Airbus

MAVERIC aslında "Model Aircraft for Validation and Experimentation of Robust Innovative Controls" cümlesinin kısaltmasıdır. Türkçede ise "Güçlü ve Yenilikçi Kontrollerin Doğrulanması ve Denenmesi için Model Uçak" anlamına geliyor. Gelecekte göklerde görebileceğimiz en değişik tasarıma sahip uçak modellerinden birisi olan MAVERIC gövdesi olmayan dev bir kanat gibi görünüyor.

2. ZerO

ZerO Uçak Modeli

kaynak: Joe Doucet

Sıfır emisyonlu ve elektrikle çalışan bir uçak olma özelliğini isminden de anlayabileceğimiz ZerO kanat ve pervanelerin yerleşimi ile oldukça yenilikçi ve fütüristik görünüyor. Ünlü bir tasarımcı olan Joe Doucet tarafından tasarlanan uçak için "Göklerin Tesla'sı" yakıştırması yapılıyor. Şu anda tamamen konsept olan ZerO çok da uzak olmayan bir gelecek için tasarlanmış.

Şu anda elektrikli araçların gidebileceği maksimum kilometre ve akü şarj problemleri düşünülünce ve buna uçak ağırlığı eklenince tamamen elektrikle ne kadar uzağa gidebileeği ise en büyük soru işareti.

3. A350h Airliner

A350h Airliner

kaynak: Victor Uribe/Imgur

Victor Uribe'nin tasarladığı A350h Airliner modeli sanki bir bilim kurgu filminden fırlamış gibi. Bir makineden daha çok bir canlıya benzeyen bu uçağın tasarımı yunuslardan esinlenilmiş.

Bu konsept uçak, gerçekleştirildiği takdirde uzun pist ihtiyacını ortadan kaldıracak dikey kalkış ve iniş için tasarlanmış.

4. Progress Eagle

Progress Eagle gelecekten uçak modeli

kaynak: Victor Uribe/Imgur

"Progress Eagle" kesinlikle gelecekten bir uçak gibi görünüyor. Oscar Viñals tasarladığı bu modelin uçakların geleceği olacağına inanıyor. Güvertede tam 800 yolcu kapasitesine sahip uçak çevre dostu güneş panelleri ile dikkat çekiyor.

5. Flying-V

Flying-V

kaynak: KLM

KLM tarafından geliştirilen ve ismini şeklinden alan Flying-V'de tasarımcılar kanatlarda oturan yolcuları hayal ederek bu modeli ortaya çıkarmış. Airbus'ın MAVERIC'ine çok benzeyen bu uçağın, uzun mesafelerde yakıt tüketimini önemli ölçüde azaltacağı iddia ediliyor. Bunun nedeni olarak, hem uçağın toplam ağırlığının azalağı hem de aerodinamiği iyileştirecek olmasıymış.

6. EADS VoltAir

EADS Voltair uçak modeli

kaynak: ICAS

EADS Voltair de elektrikle çalışması planlanan ve görünüm olarak oldukça fütüristik duran bir başka model. 2035 yılında uçuş hayatına başlaması planlanan model, inanılmaz derecede hafif ve sadece 50-80 yolcu kapasiteli olacakmış. Uçak bileti fiyatlarının da bu kadar az yolcu taşıyan bir uçak olduğu düşünülünce yüksek olması bekleniyor.

7. Synergy Aircraft

Synergy Aircraft

kaynak: Synergy Aircraft

John McGinnis tarafından tasarlanan ve geliştirilen Synergy Aircraft'ın, aynı boyuttaki normal bir jet uçağının yakıtının yalnızca % 10'unu kullanacağı bildirildi. Sadece 5 koltuklu küçük bir uçak olsa da, bu fütüristik uçak da harika görünüyor ve tasarımı oldukça aerodinamik.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1545 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar