Güneydoğu Anadolu’nun tarihi şehri Gaziantep’in nefis yemekler ve tatlılar konusunda ününü duymayan yok! Peki, şehirde ne nerede yenir, Gaziantep’in en iyi lezzetleri nerelerde bulunur?

İçindekiler

1- Katmer için Orkide Pastanesi

Gaziantep’te sabahlar çıtır çıtır katmerle başlıyor. Enfes katmerlerin tadın bakmak için en iyi adreslerden biri ise uzun zamandır kent sakinlerinin ve ziyaretçilerin gözdesi olan Orkide Pastanesi. Eğer daha önce buraya geldiyseniz, bu kez Gaziantep’in bir diğer efsanevi lezzet durağı Katmerci Zekeriya Usta’nın yolunu tutabilirsiniz. Gaziantep’in lezzetlerine uçuracak en uygun biletler de burada!

Katmer

Uçak Bileti

2- Beyran için Metanet

Sabah, akşam veya gece fark etmez. Gaziantep’te istediğiniz zaman lezzetli bir beyran içebilirsiniz. Kemikli kuzu eti, sarımsak, tereyağı ve pirinç ile yapılan beyran için Metanet Lokantası şehrin en ünlü adresleri arasında.

Beyran

3- Fıstık alışverişi için Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep’in başlıca sembollerinden Antep fıstığını şehrin neredeyse her yerinde bulmak mümkün. Bakırcılar Çarşısı ise otantik ortamıyla fıstık alışverişi için ideal. Eğer sadece hafta sonu tatili için Gaziantep’e geliyorsanız, 48 saatte kenti turlamak için yazımıza mutlaka göz atın!

Fıstık

4- Baklava için Koçak

Gaziantep demek aynı zamanda baklava demek! Şehirde tatlı konusunda İmam Çağdaş ve Zeki İnal gibi pek çok efsanevi alternatif var. Koçak ise Gaziantep’te baklavanın başlıca adreslerinden.

Baklava

5- Kadayıf için Erçelebi

Katmer ve baklavadan sonra sıra kadayıfa geldiğinde hiç düşünmeden yolunuzu Erçelebi’ye düşürebilirsiniz. Gaziantep’in en bilinen kadayıfçılarından biri olan Erçelebi ününün hakkını sonuna kadar veriyor.

Kadayıf

6- Küşleme için Kebapçı Halil Usta

Gaziantep’e kadar gelip de küşleme yemeden dönmek olmaz. Yanında tadına doyum olmayan salatalarla servis edilen küşlemenin tadı uzun süre damakta kalıyor.

Küşleme

7- Lahmacun için İmam Çağdaş

Kebap ve baklava için de Gaziantep’in en iyi adreslerinden biri olarak bilinen İmam Çağdaş aynı zamanda lahmacunuyla ünlü. Menüsünde fıstıklı kebap gibi birçok farklı tadı barındıran İmam Çağdaş’ta lahmacun tam anlamıyla bir klasik! Yakın zamanda Gaziantep’e gelmeyi planlayanlar, şehirde kalabileceğiniz uygun fiyatlı otellere göz atın!

Lahmacun


muratekinay
Murat Ekinay
455 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar