İçindekiler

Faturalı hat bir ay boyunca yaptığınız konuşma,sms,internet ve benzeri harcamaların tutarını fatura kesim tarihinden sonra ödeyebildiğiniz abonelik şeklidir. Faturalı hat kullanıcıları kontörlü hatlarda olduğu gibi önceden kontör satın almak zorunda değillerdir.

Neden Faturalı Hatta Geçmeliyim?

Kontörlü olarak adlandırılan Lira üzerine kurulu önden ödemeli tarifelerin aksine faturalı hatlarda önce kullanım sonra ödeme yapılır. Yani yoldayken veya gecenin bir saati telefonunuzda kontör bitmesi ve gece boyu kontör alacak yer aramanıza ya da online işlemler ile yükleme yapmanıza gerek yoktur. Sınırsız paketler, sadece operatör içi avantaj sağlayan paketler, her yöne tarifeleri, kamu çalışanlarına özel tarifeler, öğrencilere özel tarifeler faturalı hattı çekici kılan avantajlardan bazıları.

“Peki faturanın limitini nasıl belirleyeceğiz, kontörlü olsa 30 TL’de dururdu, şimdi nasıl yapacağız da 300-400 TL fatura sürprizi ile karşılaşmayacağız?” şeklinde genel bir soru var. Bu soruyu cevaplamak için GSM firmaları sizin belirlediğiniz bir miktarda duran faturalar sunan tarifelere de geliştirdi. Yani ben faturalı hat sahibi olayım fakat yine de 30 TL’den daha fazla vermeyim diyorsanız, tarifeleri incelemeniz ve limitli tarife seçmeniz yeterli olacaktır.

Limitleme istemiyorsanız tek mesajla limiti o ay için kaldırabiliyorsunuz. Hattın bağlı olduğu GSM firması size dilediğiniz belli bir rakama ulaştığınızda SMS yolu ile bildirim de yapabiliyor. Ya da çok konuşsanız bile tamamlayamadığınız paketler de bulunuyor. Artık GSM firmaları uzun konuşmaların yer aldığı çok sayıda paketlere sahip. Faturalı hatlarda dikkat etmeniz gereken en önemli konu data ücreti. Özellikle akıllı telefon kullanıyorsanız ve bu telefonlardan facebook, instagram gibi sosyal medya sitelerine de giriş yapıyorsanız mutlaka faturalı hattınıza data tutarı da ekleyin. 1 ya da 2 GB gibi data hediyesi de isteyin.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2030 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar