• Anasayfa
  • Bilgi
  • Ev interneti alırken dikkat edilmesi gereken 8 şey

Ev interneti alırken dikkat edilmesi gereken 8 şey

busraguzeller

Zaten hayatımızda çok önemli bir yere sahip olan internetin değeri pandemiyle birlikte evimizde daha çok vakit geçirmemeye başlamamızla arttıkça arttı. Öğrencilerin bir dönem derslerine evden girmeleri, çalışanların işlerini evden yürütmeleri ve evde geçirilen vaktin artmasıyla dijital platformlara olan ilginin artmasıyla internet adeta temel ihtiyaçlarımızdan birine dönüştü.

Siz de günlük hayattaki en büyük gereksinimlerinizden biri olan ev internetinizden memnun değilseniz ve onu değiştirmek istiyorsanız hazırladığımız içerikte yeni internetinizi seçerken dikkat etmeniz gerekenleri keşfedebilirsiniz.

İçindekiler

1-Kaç Mbps olduğu

Saniyede aktarılan veri sayısına Mbps deniyor. İnternette çok vakit geçirmeyen yalnızca maillerini okuyan ya da internette araştırma yapan biriyseniz aslında size 8 Mbps’lik bir internet yeterli olacak. Ama video izleyen, film indiren, canlı yayın yapan bir kullanıcıysanız sizin için ideal Mbps aralığı 16 Mbps’ten başlıyor. Özellikle evinizdeki kişi sayısı artarsa ihtiyaç duyduğunuz Mbps 50 Mbps’e kadar çıkabilir. Kısacası eve internet bağlatacaksanız ve işlerinizi kolaylıkla halletmek istiyorsanız kişi sayısını da baz alarak 16 Mbps ile 50 Mbps aralığını tercih edebilirsiniz.

2-Evinizin altyapısı

internet modem bilgisayar

Hem evinize en uygun interneti bulmanız hem de boş yere fazla para ödememeniz için oturduğunuz muhitteki altyapı hakkında fikre sahip olmanız çok önemli. Çünkü normal şartlarda internetten daha çok verim almak için fiber ya da hiper bağlantının olduğu paketler tercih etmek mantıklı. Ama bulunduğunuz yerde bu bağlantılara uygun altyapı yok ise dilediğiniz hızda olmayan bir internet için boş yere daha çok para harcamanız gerekebilir. Altyapının yetersiz olması aynı zamanda adli kullanım kotasının kalktığı günümüzde internet bağlantınızın beklediğinizden daha zayıf olmasına da neden olabilir.

3-Maliyeti

Söz konusu internet paketleri olduğunda en iyi hizmeti sunan paket en pahalısı demek değil. Öyle dengeli paketler oluşturuluyor ki bazen daha düşük bir meblağ ödeyerek daha iyi hizmet almanız mümkün olabiliyor. Durum böyle olunca uzun süreli keyifli bir kullanım için bütçenize en uygun ve en başarılı paketi analiz etmek için yetkililerle görüşebilir ya da konuyla ilgili bilgili tanıdıklarınızdan fikir alabilirsiniz. Hatta Enuygun gibi internet bağlantısı tarifelerini karşılaştıran web sitelerinden yararlanabilirsiniz.

4-Kota seçeneği

bilgisayar adsl internet

Aslında adil kullanım kotası 2019 tarihinde kaldırılmıştı. Şu an söz konusu olan kota internet sağlayıcılarının internet paketlerinde yer verdikleri kota. Sağlayıcılar kota konusu özelinde akıllı tarifeler, kotalı tarifeler, sınırsız tarifeler ve akıllı sınırsız tarifeler gibi seçenekler sunuyor. Kotalı internetlerin isimleri ve içerikleri markalara göre değişiklik gösteriyor. Araştırma yaparken tüm internet bağlantısı tarifeleri detaylıca incelenmeli ve sunulan olanakları size en uygun olan tarife seçilmeli.

5-Taahhüt süresi

İnternetinizi almaya karar verdiğiniz marka ile imzaladığınız anlaşmada kaç yıl boyunca hizmet alacağınıza dair bir madde bulunabilir.  Bu maddede yer alan süre sizin taahhüt süreniz oluyor. Sözleşmede yer alan taahhüt süresi boyunca iki taraftan biri yapılan sözleşmeyi feshetmek isterse cayma bedeli ödemesi gerekiyor.  Sizin için de internetten alacağınız verim hayati önem taşıyorsa ek bir masraf ödememek için taahhüt süresi kısa olan internet paketlerinden birini ya da taahhütsüz paketlerden birini tercih edebilirsiniz. Çünkü taahhütsüz bir paketle, aldığınız hizmetten memnun kalmazsanız iptal etmek istediğinizde ek bir ücret vermenize gerek kalmaz.

6-Kullanıcı yorumları

Bilgisayar'da yazışan kız

Almayı düşündüğünüz bir internet paketi seçtikten sonra hızla karar vermektense bu paketi sizden önce kullanmaya başlamış kişilerin yorumlarını da detaylıca incelemelisiniz. Çünkü ancak bu yorumlar sayesinde tüketicinin sizin almayı düşündüğünüz ürünle ilgili tarafsız fikirlerini keşfedebilirsiniz. Yani almayı düşündüğünüz bir paket belirledikten sonra o paketle ilgili yorumları okumak için ciddi bir mesai harcamanızı tavsiye ederim.

7-Paketle birlikte sunulan ek hizmetler

İnternet paketi sunan markalar bazen öyle cazip paketler hazırlıyor ki, paketin içerisinde ihtiyacımız olan şeyler olmasa dahi anın büyüsüne kapılarak bu paketleri satın alıyoruz ve ödememiz gerekenden çok para ödüyoruz. Bu paketlerin içeriğinde kablolu TV yayınları, bazı platform üyelikleri ya da mobil internet paketleri olabiliyor. Böyle bir teklifle karşılaştığınızda size sunulanı hemen kabul etmektense bir araştırma yapmanız daha mantıklı olabilir. Öncelikle pakette sunulan her bir ürünün maliyetlerini araştırmalısınız. Çünkü bazen paketlere eklenen ürünlerin fiyatları ayrı ayrı satın alındıklarında daha uygun fiyatlı olabiliyor. Eğer ihtiyacınız varsa ve paket içindeki fiyatlar cidden cazipse satın alma işlemini yapmanızı öneririm. Fiyatlar daha pahalıysa ödemeyi her ay yapmanız gerektiğinin farkındalığıyla ek ürünlerle dolu bir pakettense yalnızca internet paketi almanız daha mantıklı olacak.  

8- Paketin yanında hediye edilenler

Laptop Kullanan Adamın Önden Çekilmiş Görüntüsü

Tıpkı bir önceki maddedeki gibi bazen internet paketleri ek ürünler yerine ek hediyelerle birlikte sunuluyor. Tüketicinin başta aklını çelen bu hediyelerle dolu avantajlı fikri sürecin ilerleyişine göre üzücü bir duruma evrilebiliyor. Şöyle ki taahhütlü bir internet paketi aldıysanız ve taahhüt süreniz dolmadan paketinizi iptal etmek isterseniz başta hediye olarak adlandırılan ürünler ya sizden geri isteniyor ya da ücretleri cayma bedelinize yansıtılıyor. Bu nedenle eğer hediyelerle dolu bir internet paketi görürseniz onunla ilgili detaylı bilgi almanızı ve sonra sözleşmeyi imzalamanızı öneririm.


busraguzeller
Büşra Güzeller
177 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN