Masmavi denizin yemyeşil doğayla bir arada çizdiği harika manzaralara sahne olan Marmaris, ülkemizin en çok turist çeken tatil destinasyonlarından. Marmaris yaklaşık 36 tane kimisi büyük kimisi küçük koya sahip olunca tabii ki de tekne turu yapmak şart oluyor. Farklı koylara uğrayan farklı turlarla her gidişinde farklı bir koy keşfedebilirsin burada. Bu yaz rotanı Marmaris’e çevirdiysen senin için Marmaris’in en temiz 15 plajı ve koyunu listeledim.

İçindekiler

1- İçmeler Plajı

içmeler

Marmaris denilince akla ilk olarak İçmeler geliyor. En popüler Marmaris plajı olan İçmeler Plajı, beldenin merkezine sadece 8 kilometre uzaklıkta. Özel aracın varsa bu harika plaja ulaşmak yaklaşık 15 dakika sürüyor.

Aracın yoksa da merak etme, Marmaris otogardan gece saatlerine kadar plaja ulaşım sağlayan minibüsler hareket ediyor. Ee tabi ulaşım bu kadar kolay olunca çok fazla insan tarafından tercih ediliyor ve biraz kalabalık olabiliyor. Plajın en sakin olduğu zamana denk gelmek istersen ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih edebilirsin.

Yemyeşil doğanın ortasındaki İçmeler Plajı’nın denizi tertemiz ama su biraz soğuk olabiliyor. Mavi bayrak ödüllü olan İçmeler Halk Plajı’na ücret ödemeden giriş yapabilirsin. Plajın çevresinde çok sayıda restoran ve kafe bulunduğu için yemek ihtiyacını karşılamak da çok kolay oluyor. Ayrıca Marmaris İçmeler otelleri de plaja çok yakın konumlanıyorlar.

Plajın çevresinde bulunan işletmelerle kano ve deniz paraşütü gibi farklı aktiviteleri de deneyimleyebilirsin. Günübirlik tekne turlarına çıkıp gizli kalmış koyları keşfedebilirsin ya da Sedir Adası Kleopatra Plajı’na ve Dalyan İztuzu Sahili’ne düzenlenen tekne seferleriyle farklı bir plajda da yüzebilirsin.

Uçak Bileti

2- Marmaris Halk Plajı

Marmaris’in merkezinde bulunan Marmaris Halk Plajı, çok sayıda turisti ağırlıyor. Merkezden uzaklaşmadan tertemiz bir denize girmek isteyenler çok sık tercih ettiği için yaz aylarında biraz kalabalık oluyor. Denizi temiz olduğu kadar da sığ ve dalgasız. Aynı zamanda su gayet sıcak. Bu nedenle de çocuklu aileler gönül rahatlığıyla bu plajda denize girebilirler.

Halk plajı olduğu için kendi şemsiyen ve sandalyelerinle plajı ücretsiz olarak kullanabilirsin. Eğer şemsiye ve şezlong kiralamak istersen fiyatlar oldukça uygun. Bütçeni zorlamadan bu plajın tadını çıkarabilirsin. Ayrıca plaj beldenin merkezinde olduğu için çevresinde çok sayıda kafe ve büfe bulunuyor. İhtiyaçlarını karşılamak ve yemek konusunda hiç endişen olmasın.

3- Uzunyalı Plajı

Marmaris Halk Plajı’nın bitiminde Uzunyalı Plajı başlıyor. Konaklama için merkezde bulunan Marmaris otelleri arasından tercih yaptıysan otelden yürüyerek bu plaja ulaşabilirsin.

Ulaşım kolaylığı sebebiyle çok sayıda kişi tarafından tercih edildiği için kalabalık olduğunda akşam saatleri yaklaştıkça su biraz bulanıklaşabiliyor. Ancak erken saatlerde gidersen tertemiz ve berrak bir denizle karşılaşacaksın. Kumları altın renkte olan plaja giriş ücretsiz. Plajda bulunan duş işletmelere ait olduğu için duşu kullanmak isteyenlerin şezlong kiralamasını zorunlu tutuyorlar ama şezlong kiralama ücretleri de gayet makul.

4- İncekum Plajı

İncekum plajı

En güzel Marmaris plajlarından birinde sıra. İncekum Plajı doğallığını korumayı başarmış ve sadece Marmaris’in değil tüm Türkiye’nin en güzel plajları arasında yer alıyor. Çamlı Köyü’nde Sedir Adası’nın tam karşısında bulunan plaja aracınla direkt olarak ulaşamıyorsun. Arabanı yukarıdaki otoparka bıraktıktan sonra traktörlerle plaja ulaşıyorsun. Daha önce hiç traktöre binmediysen plaja giderken bir taşla iki kuş vurmuş oluyorsun.

Plaja giriş ücreti olarak kişi başı 14 TL ödüyorsun ve otoparkı da ücretsiz kullanabiliyorsun. Ancak bu giriş ücretine şezlong ya da şemsiye ücreti dahil değil. “Zaten giriş ücreti ödedik, neden bir daha ödüyoruz?” diyenler çok oluyor ve bu kişiler genelde piknik alanında oturmayı tercih ediyor. Eğer bütçeni zorlayacaksa sen de böyle yapabilirsin. Plajın kafesi, duşu ve tuvaleti de bulunuyor. Yanında yiyecek ve içecek getirmek serbest. Plajın kafesinden yararlanmak istemezsen yanında getirebilirsin.

İncekum Plajı’nın kumları altın renginde ve Kleopatra Plajı’nın tam karşısında onunla yarışacak kadar güzel. Deniz tertemiz ve berrak. Denizin o kadar güzel bir mavi rengi var ki hayran kalmamak elde değil. Ancak yazın hafta sonları biraz kalabalık olabiliyor. Daha sakinken tadını çıkarmak istersen hafta içi gelebilirsin.

5- Kleopatra Plajı

Kleopatra plajı

Marmaris’te gidebileceğin en güzel plajın Kleopatra Plajı olduğunu söylesem abartmış olmam. Gökova Körfezi’nde konumlanan Sedir Adası’nda bulunan Kleopatra Plajı’na gitmek için Çamlı Köyü’ne gelmen gerekiyor. Çamlı Köyü’ndeki Çamlık İskelesi’nden sıklıkla tekne seferleri düzenleniyor. Bu teknelerle yarım saat içerisinde adaya ve bu harika plaja ulaşabiliyorsun.

Bu plajın güzelliğini ve hikayesini daha önce duymamış olman biraz zor. Efsaneye göre, Mısır Kraliçesi Kleopatra bu adaya geliyor ve adayı çok seviyor ama adada kum olmamasına şaşırıyor. Bunun üstüne Kuzey Afrika’dan adaya kumlar özel olarak getiriliyor. Altın rengindeki bu muhteşem kumları görünce güzelliğine hayran kalıyorsun.

Sadece Mısır’da görülen bu kumların yapısının adanın jeolojik özellikleriyle bağlantılı olduğu da söyleniyor. Ancak ne yazık ki her yıl bu kumlar biraz daha azalıyorlar. Bu nedenle de adadan kum almak ve bu kumların bulunduğu bölgede havlu serip güneşlenmek yasak. Ayrıca adadan ayrılmadan önce duş almak zorunlu tutuluyor.

Kleopatra Plajı’nın kumları kadar denizi de efsane. Turkuazın en güzel haline şahit olacağın plajda bu tertemiz denizden çıkmak isteyemeyeceksin. Sedir Adası ve Kleopatra Plajı, koruma bölgesi kapsamına alındığı için adaya giriş ücreti olarak 75 TL ödemen gerekiyor. Eğer Müzekart’ın varsa ücretsiz olarak girebilirsin. Adaya gelmişken Kedrai Antik Kenti’nin kalıntılarını da gezmeden dönmemeni öneririm.

6- Kızkumu Plajı

Kızkumu

Denizde yürümeye ne dersin? Kızkumu Plajı, denizin ortasında bulunan 600 metrelik kumlu sığ alanıyla denizin üzerinde yürüyebileceğin bir Marmaris plajı. Aman deniz ayakkabılarını unutma! Yürüyeceğin alan biraz çakıllı. Çok rahatsız edici olmasa da deniz ayakkabılarıyla çok daha rahat edersin.

Orhaniye’de bulunan Kızkumu Plajı, merkezden yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. Plaja ulaşmak için beldenin merkezinden kalkan Orhaniye minibüslerine binebilirsin. Plaja giriş için ücret alınmıyor ama şezlong ve şemsiye kiralamak istersen bunun için cüzi bir miktarda ücret talep ediliyor. Bana sorarsan bu plajda çok uzun zaman geçirmeye pek gerek yok. Sadece turkuaz denizin ortasında yürüme deneyimini yaşayıp temiz sularda bir süre yüzüp farklı bir plajı keşfetmeye gidebilirsin.

7- Kızılkum Koyu

Kızkumu Plajı’nı gördükten sonra Kızılkum Koyu’nu da mutlaka keşfetmelisin. Orhaniye’nin hemen karşısında bulunan koya karadan ulaşım yok. Orhaniye’den kalkan teknelerle koya gidebilirsin. Sadece teknelerle ulaşılabildiğinden olsa gerek Kızılkum Koyu’nun el değmemiş bir doğal güzelliği var.

Turkuaz denizin yemyeşil doğayla birleştiği bu koyu çok fazla kişi de bilmiyor olacak ki Marmaris plajlarının en kalabalık olduğu dönemde bile sakin oluyor. Kalabalıklardan rahatsız olmadan koyun doğal güzelliklerinin tadını sonuna kadar çıkarabiliyorsun.

8- Turunç Koyu

Turunç

Marmaris’in en güzel koylarından biriyle devam edelim. Marmaris ve tekne turu kelimeleri yan yana gelince akla ilk olarak Turunç Koyu geliyor. Eski bir balıkçı kasabası olan Turunç Koyu, merkeze yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta.

Turunç Koyu’na istersen tekne ile deniz üzerinden istersen de Marmaris Otogar’dan kalkan Turunç minibüsleriyle kara üzerinden gidebilirsin. Kendi aracınla Turunç Koyu’na gitmek istersen yolların biraz fazla virajlı olduğunu belirteyim. Yollarda görebileceğin manzara harika ama virajlar konusunda kendine güvenmiyorsan dikkatli olmalısın.

Koya ulaştıktan sonra masmavi ve tertemiz bir denizle karşılacaksın. Ancak sabah saatlerinde suyun çok soğuk olduğunu söylemeliyim. Soğuk deniz sevmiyorsan sabahları burada denize girerken zorlanabilirsin. Koyda bulunan Turunç Halk Plajı’na ücretsiz bir şekilde girebilirsin ama bu plaj biraz küçük ve bu yüzden kalabalık olabiliyor. Ayrıca Turunç’ta dalış da yapabilirsin çünkü deniz dalış için oldukça uygun. Turunç otelleri arasından konaklama tercihi yaparsan dalış merkezleri için otele danışabilirsin.

9- Turunç Amos Koyu

Amos koyu

Turunç Koyu’nu keşfettikten sonra Turunç ile Kumlubük arasındaki Amos Koyu’na gidebilirsin. Ne yazık ki bu koya ulaşım sağlayan toplu taşıma araçları bulunmuyor. Kendi aracınla gidebilirsin ya da koya ulaşım sağlayan teknelere binebilirsin.

Amos Koyu, Marmaris koyları arasındaki en temizlerden biri. Berrak ve temiz denizinin yanında plajın kumsalındaki rengarenk çakıl taşları da çok hoş bir görüntüye sahne oluyor. Bu yüzden de hem yerli hem de yabancı turistler tarafından çok tercih ediliyor. Plajda tek bir işletme bulunuyor ve işletmenin otoparkı var. Giriş ücreti alınmayan plajda uygun fiyata şezlong kiralayabilirsin. Bu işletme dışında etrafta başka bir market ya da tesis bulunmadığı için ihtiyacın olabilecek şeyleri yanında getirmeni öneririm. Ayrıca bu koya gelmişken Amos Antik Kenti’nin kalıntılarını da mutlaka gezmelisin.

10- Kumlubük Koyu

Kumlubük

Amos Koyu’na benzer başka bir koydan daha bahsetmek istiyorum. El değmemiş doğasıyla ve berrak deniziyle büyüleyen Kumlubük Koyu, kalabalık plajlardan sıkılıp doğanın tadını huzur içinde çıkarmak isteyenlerin gittiği Marmaris koyları arasında. Kumlubük’e direkt ulaşım sağlayan bir toplu taşıma aracı bulunmuyor. Kendi aracınla gelmek istersen de yollar biraz virajlı. En iyisi tekne turlarına katılarak bu koya ulaşmak.

Kumlubük’te deniz tertemiz ama biraz su biraz soğuk. Dayanılmayacak bir soğuklukta olmasa da eğer soğuk denizden hiç hoşlanmıyorsan zorlanabilirsin. Ayrıca deniz biraz hızlı derinleşiyor. Bu nedenle yüzerken dikkatli olmalısın. Oldukça geniş ve uzun olan plaj, çakıl taşlarından oluşuyor. Deniz ayakkabılarını yanına almayı unutma!

Söylemeden geçmeyeyim, bu koyun balık restoranları da çok meşhur. Buraya kadar gelmişken taptaze balıkların da tadına bakmadan dönmemelisin.

11- Çiftlik Koyu

Çiftlik koyu

Marmaris koyları arasında en sakin plajlardan birine sahip olan Çiftlik Koyu mutlaka gitmen gereken bir koy çünkü Marmaris’te plajı büyük taneli kumlardan oluşan yegane koylardan biri. Merkeze yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta olan Çiftlik Koyu’na gitmek için en güzel yöntem tekne turları. Kara yolu üzerinden de gelebilirsin tabii ama yollar biraz virajlı olduğu için ulaşması biraz zor.

Ulaşım zorluğu ve yerleşim yerleri açısından bakir oluşuyla doğası hiç bozulmamış olan Çiftlik Koyu’nda deniz aşırı derecede berrak ve tertemiz.  Marmaris’in diğer koylarına ve plajlarına kıyasla su soğuk da değil. Deniz sıcak ve temiz olunca kalabalık olmasını bekliyor insan ama bu koy genelde sakin oluyor.

Çiftlik Plajı’na giriş ücretsiz. Ancak plajın çevresinde bulunan restoranlarının önündeki şezlong ve şemsiyelerden yararlanmak istersen restoranlardan sipariş vermen gerekiyor. Eğer yanında plaj örtüsü ya da sandalyelerin varsa bunlar sayesinde plajın keyfini ücretsiz çıkarabilirsin.

12- Gebekse Koyu

Çiftlik Koyu’na hayran kaldıktan sonra hemen yanındaki Gebekse Koyu’na da gidebilirsin. Bu koya karadan araçla ulaşım imkanı yok. Çiftlik Koyu’ndan  yürüyerek gidilebiliyor olsa da Çiftlik Koyu’ndan ulaşım sağlayan sandal ve teknelerle ya da Marmaris’in merkezinden düzenlenen tekne turlarıyla ulaşabilirsin.

Gebekse Koyu’nun tertemiz ve berrak denizine çakıllı bir plaj eşlik ediyor. Çakıl dediğime bakma aşırı rahatsız edici bir durum oluşmuyor. Gebekse Koyu’nun su altı manzaraları da büyüleyici. Hatta Marmaris koyları arasında en güzel deneyimi sunan dalış noktalarından biri. Bu nedenle buraya gelirken yanında şnorkelini getirmeyi sakın unutma.

13- Bördübet Koyu

Bördübet koyu

Çam ormanları arasında huzur bulabileceğin bir Marmaris koyuna gitmek istersen Bördübet Koyu seni bekliyor. Çoğu kişi tarafından Marmaris’in en güzel koyu olarak tanımlanan bu koya ulaşmak için dolmuş ya da otobüs gibi bir toplu ulaşım aracı bulunmuyor.

Hisarönü Mahallesi’ne bağlı olan koya kara yolu üzerinden gitmek için özel araç gerekiyor. Marmaris-Datça yolundan gidip Hisarönü Mahallesi’nden sağa sapmalısın. 13 kilometre sonra koya ulaşacaksın ama bu 13 kilometrelik yol, virajlı ve dar. Eğer aracın yoksa tekne turlarıyla kolaylıkla gidebilirsin.

Koyda 600 metre uzunluğunda bir nehir bulunuyor ve nehir çok güzel bir plaja sahip. Bu plajda tertemiz bir denize girebilirsin ama plajda herhangi bir işletme bulunmuyor. Bu yüzden buraya gelmeden önce ihtiyaçlarını temin edip yanında getirmen gerekiyor. Denize girdikten sonra nehir üzerinde şişme botla ya da kanoyla keyifli bir gezinti yapabilirsin. Tüm stresinden arınıp kendini yeniden bulabileceğin bir tatilin adresi olan Bördübet Koyu’nda glamping alanı ve bir butik otel bulunuyor.

14- Cennet Koyu

cennet koyu

Marmaris koyları denilince akla ilk gelen koylar yerine çok az kişi tarafından bilinen gerçekten de gizli kalmış bir koya gitmek istiyorsan Cennet Koyu’nu tercih etmelisin. Tekne turlarıyla ya da Selimiye’nin bittiği Sığliman beldesinden 15 dakika yürüyerek ulaşabileceğin koyda hiçbir işletme bulunmuyor. Yani anlayacağın tamamen bakir kalmış bir koy. Bu yüzden de bence Marmaris’in en güzel koyu.

Tabii işletmenin olmaması demek, şemsiye ve şezlong kiralama gibi imkanların da olmaması demek. Aynı zamanda yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını karşılayamaman da demek. Bu nedenle buraya gelirken çok hazırlıklı gelmelisin. Tüm ihtiyaçlarını yanına almadan buraya gelirsen koyun tadını çıkaramayabilirsin.

Gözlerden uzak, tamamen sessiz ve el değmemiş bu koyda deniz çarşaf gibi. Berrak suyun altındaki her şeyi görebiliyorsun ve deniz suyu soğuk değil. Diğer Marmaris plajları ve koylarında suyun soğukluğu yüzünden denizin tadını çıkaramayanlar için tam anlamıyla bir cennet.

15- Akvaryum Koyu

akvaryum koyu

Marmaris’in sevilen ilçelerinden biri olan Bozburun’da bulunan Akvaryum Koyu, tekne turlarının en çok uğradığı noktalardan biri. Konumu nedeniyle Akvaryum Koyu olarak anılan koyda konaklama seçenekleri bulunmuyor ama Bozburun otelleri misafirleri için buraya rahatça ulaşım imkanı sağlıyor.

Abdi Reis Koyu adıyla da bilinen koy, dalış tutkunlarının çok sevdiği bir destinasyon. Sen de buraya geldiğinde dalış eğitimlerine katılarak su altı dünyasını keşfe çıkabilirsin. Birçok balık çeşidine ev sahipliği yaptığı için dalış esnasında farklı balıklarla karşılaşabilirsin.


nihanbayram
Nihan Bayram
422 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar