Türkiye, dünyada mavi bayraklı plaj sayısının en çok olduğu 3 ülkeden biri oldu. Geçen yıl 444 olan mavi bayraklı plaj sayısı, bu yıl 454'e çıkınca, ülkemiz İspanya ve Yunanistan'ın ardından 3. sıraya yükseldi.

Mavi bayraklı plaj sayısının en çok olduğu il 101 plaj ile Antalya, onu Muğla ve İzmir izliyor. Hatta listede Van, Samsun, Ordu, Zonguldak gibi iller de var. Van Gölü'ndeki Tuşba Belediyesi Plajı da mavi bayrak alan bir yer oldu. Karadeniz kıyısı Düzce, Zonguldak, Samsun ve Ordu'dan mavi bayrak alan plajlar var. İstanbul'da ise Şile Halk Plajı mavi bayrak aldı. İşte ülkemizden en popüler mavi bayraklı plajlar...

İçindekiler

Antalya Kaputaş

Dünyanın önemli yayınları tarafından en beğenilen plajlar listesine giren Kaputaş Plajı, doğallığından hiçbir şey kaybetmemiş bir yer. Antalya'da Kaş ile Kalkan arasında kalan bir bölgedeki bu plajda konaklama yok. Antalya'da Konyaaltı, Alanya'da Kleopatra Plajı, Side, Kemer, Tekirova ve Manavgat'ta pek çok plajın mavi bayrağı var.

Fethiye Ölüdeniz

Fethiye'de de pek çok bölgede mavi bayraklı plajlar var. Tabi en ünlüsü Ölüdeniz. Hillside Beach Club gibi Fethiye Ölüdeniz otellerine yakın birçok plajda ve Göcek gibi yerlerde mavi bayrak var.

Marmaris (Selimiye Köyü)

Marmaris'te Belediye Halk Plajı'ndan başlayarak çok uzun bir bölgede mavi bayrak bulunuyor. Turunç, İçmeler, Selimiye Köyü, Hisarönü gibi yerlerde pek çok plajda mavi bayrak bulunuyor.

Bodrum (Bardakçı, Yahşi, Yalıkavak)

Bodrum'da pek çok bölgede mavi bayraklı plaj var, hatta neredeyse tüm koylarında. Zaten Bodrum, deniziyle eğlence hayatıyla yazın en çok ilgi gören yerlerden biri. Bodrum'da Ortakent-Yahşi, Bardakçı koyları, Yalıçiftlik, Yalıkavak, Turgutreis, Göltürkbükü, Gümüşlük, Gündoğan, Torba gibi pek çok bölgesinde mavi bayraklı plajlar bulunuyor.

İzmir (Ilıca)

İzmir de Türkiye'nin en çok mavi bayraklı plajlarına sahip illerimizden biri. İzmir'de Kuşadası, Özdere, Gümüldür, Sığacık, Foça gibi pek çok ilçesinde mavi bayraklı plajlar var. Ama en ünlüleri Çeşme'de. Çeşme Ilıca, Aya Yorgi, Boyalık, Alaçatı gibi yerlerdeki plajlarda da mavi bayrak var.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar