En güzel mavi bayraklı plajlar

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Türkiye, dünyada mavi bayraklı plaj sayısının en çok olduğu 3 ülkeden biri oldu. Geçen yıl 444 olan mavi bayraklı plaj sayısı, bu yıl 454'e çıkınca, ülkemiz İspanya ve Yunanistan'ın ardından 3. sıraya yükseldi.

Mavi bayraklı plaj sayısının en çok olduğu il 101 plaj ile Antalya, onu Muğla ve İzmir izliyor. Hatta listede Van, Samsun, Ordu, Zonguldak gibi iller de var. Van Gölü'ndeki Tuşba Belediyesi Plajı da mavi bayrak alan bir yer oldu. Karadeniz kıyısı Düzce, Zonguldak, Samsun ve Ordu'dan mavi bayrak alan plajlar var. İstanbul'da ise Şile Halk Plajı mavi bayrak aldı. İşte ülkemizden en popüler mavi bayraklı plajlar...

Antalya Kaputaş

Dünyanın önemli yayınları tarafından en beğenilen plajlar listesine giren Kaputaş Plajı, doğallığından hiçbir şey kaybetmemiş bir yer. Antalya'da Kaş ile Kalkan arasında kalan bir bölgedeki bu plajda konaklama yok. Antalya'da Konyaaltı, Alanya'da Kleopatra Plajı, Side, Kemer, Tekirova ve Manavgat'ta pek çok plajın mavi bayrağı var.

Fethiye Ölüdeniz

Fethiye'de de pek çok bölgede mavi bayraklı plajlar var. Tabi en ünlüsü Ölüdeniz. Fethiye'de ayrıca Hillside Beach Club, Göcek gibi yerlerde de mavi bayrak var.

Marmaris (Selimiye Köyü)

Marmaris'te Belediye Halk Plajı'ndan başlayarak çok uzun bir bölgede mavi bayrak bulunuyor. Turunç, İçmeler, Selimiye Köyü, Hisarönü gibi yerlerde pek çok plajda mavi bayrak bulunuyor.

Bodrum (Bardakçı, Yahşi, Yalıkavak)

Bodrum'da pek çok bölgede mavi bayraklı plaj var, hatta neredeyse tüm koylarında. Zaten Bodrum, deniziyle eğlence hayatıyla yazın en çok ilgi gören yerlerden biri. Bodrum'da Ortakent-Yahşi, Bardakçı koyları, Yalıçiftlik, Yalıkavak, Turgutreis, Göltürkbükü, Gümüşlük, Gündoğan, Torba gibi pek çok bölgesinde mavi bayraklı plajlar bulunuyor.

İzmir (Ilıca)

İzmir de Türkiye'nin en çok mavi bayraklı plajlarına sahip illerimizden biri. İzmir'de Kuşadası, Özdere, Gümüldür, Sığacık, Foça gibi pek çok ilçesinde mavi bayraklı plajlar var. Ama en ünlüleri Çeşme'de. Çeşme Ilıca, Aya Yorgi, Boyalık, Alaçatı gibi yerlerdeki plajlarda da mavi bayrak var.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar