En güzel bozayı bulabileceğiniz yerler

nihanbayram

Sizin için kışın habercisi olan birçok belirti olabilir ama bu belirtilerin en lezzetlisi, evde battaniye altında otururken duyduğunuz “bozaaaaa” diye bağırarak dolaşan bozacıların sesidir. Üstüne koyulan tarçını ve leblebisiyle tam bir kış lezzetidir boza. Kış mevsiminin insanın içini donduran soğuğunda bir bardak bozanın verdiği zevk, başka hiçbir lezzetle kıyaslanamaz herhalde. İşte bu yüzden kış mevsiminin yaklaştığı bu günlerde, bozanın tadına varacağınız yerleri bu listede topladık.

Vefa Bozacısı

Vefa Bozacısı

Ülkemizde boza deyince ilk akla gelen yer Vefa Bozacısı. 1876 yılında kurulmuş olan Vefa Bozacısı, köklü bir geleneğin somutlaşmış hali olarak İstanbulluların ve turistlerin ilgi odağı. Sadece bozasıyla değil atmosferiyle de çok popüler. Bozanızı yudumlarken geçmişe özlem duymamanız neredeyse imkânsız desek yeridir.

Uçak Bileti

Damla Dondurma - Boza

Damla Dondurma - Boza

Yazın dondurma yiyip serinlemek, kışın da boza içip hastalıklardan korunmak isteyenlerin favori mekânı Damla Dondurma & Boza. Kurtuluş’a yolu düşen herkes, hangi mevsimde olursa olsun mutlaka uğraşmıştır yani buraya. Ufak bir dükkânın mermer tezgahından bozanızı alıp içtiğinizde mutlu olmamanız mümkün değil.

Karakedi Bozacısı

Karakedi Bozacısı

Eskişehir’i gezmeden önce yaptığınız araştırmalarda mutlaka Karakedi Bozacısı'nı duymuşsunuzdur. Eskişehirli birine Eskişehir’in en meşhur lezzeti ne diye sorarsanız da zaten size Karakedi Bozacısının bozasından bahsedecektir. Buranın bozası alışkın olduklarınızdan biraz farklı. Bu fark kıvamının yoğunluğundan geliyor. Bozanın kıvamı yoğun olduğu için de bardağınızda bir çay kaşığı göreceksiniz şaşırmayın.

Balaban Boza

Balaban Boza

Lüleburgaz’da balaban tatlıcısı tarafından üretilmeye başlanan daha sonrasında namı Türkiye’ye yayılan bir lezzet balaban bozası. Lüleburgaz’a yolunuz düşerse Bozacı Balaban ve Dondurmacı Balaban’da bu bozanın tadına doyasıya varabilirsiniz. Lüleburgaz’a gidemezseniz de üzülmeyin İstanbul’da bazı pastanelerde ve marketlerde de balaban bozasının tadına bakabilirsiniz.

Beyaz Saray Dondurma ve Boza

Beyaz Saray Dondurma ve Boza

Beyaz Saray, dondurmalarıyla bilindiği kadar bozasıyla da boza severlerin uğrak noktası. Beyaz Saray’ın bozasının kıvamı daha yoğun olduğu için farklı bir boza lezzetiyle karşılaşabilirsiniz. Yoğun kıvamlı bozaya alışkın olanlarsa Beyaz Saray bozasının zaten müdavimi olmuş durumda.

Şemikler Bozacısı

Şemikler Bozacısı

“İstanbul’un Vefa Bozacısı varsa İzmir’in de Şemikler Bozacısı var” diyor İzmirli boza severler. İlk olarak bir pastane olarak kurulmuş burası sonrasında sadece boza yapıp satan bir dükkân haline gelmiş. İzmirliler de bu durumdan memnun olmuş ki yıllardır geleneği sürdürüyorlar. Sizin de yolunuz İzmir’e düşerse bu bozayı mutlaka deneyin.


nihanbayram
Nihan Bayram
397 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN