İçindekiler

Yazın müjdecisi olan Nisan ve Mayıs ayları, festivalleriyle de dikkat çekiyor. Bu hafta sizler için Nisan ve Mayıs aylarında yurt içi ve yurt dışında kutlanan önemli festivalleri araştırdık. İşte sizlere en güzel bahar festivali önerileri…

Manisa Mesir Macunu:

Türkiye’nin en eski geleneksel şenliklerinden biridir. 473 yıldır Manisa’da kutlanan bu festival, UNESCO tarafından İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne girmiştir. Festivalde dağıtılan macun, ilk olarak Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim tarafından hastalanan annesi Hafsa Sultan adına yaptırılmış ve 41 çeşit baharatın karışımıyla elde edilen bir macundur. Padişahın annesi bu macunu yiyip iyileşince bu macunun yapılıp halka dağıtılması gelenekselleşmiştir. Manisa Mesir Macunu Festivali bu yıl 22-27 Nisan tarihleri arasında kutlanacak. Manisa'da konaklama yapmak isterseniz ilgili sayfamıza göz atabilirsiniz.

23 Nisan Çocuk Festivali Gaziantep

TRT 36. 23 Nisan Çocuk Şenliği, bu yıl 16-23 Nisan tarihleri arasında Gaziantep’te kutlanacak. Masal Park’ta yapılacak kutlamalara, tüm dünyadan misafir çocuklar da katılacak. Ayrıca sevilen çizgi film kahramanları da çocuklarla buluşacak. Yine 23 Nisan Bayramı kapsamında yurdun genelinde özellikle önemli parklarda çocuklara yönelik oyun parkları açılır. Gaziantep'e ucuz uçak bileti bulmak için ilgili sayfamıza bakabilirsiniz.

Edirne Kakava (Hıdrellez Şenlikleri)

Bahar bayramı olarak da bilinen aslında artık havaların ısınacağının müjdecisi olan Hıdrellez Şenlikleri, Hızır ve İlyas Peygamberlerin yeryüzünde buluştukları gün olarak bilinir ve her yıl 6 Mayıs’ta kutlanır. Özellikle Roman vatandaşlarımızın çok renkli kutlamalar yaptığı Edirne’ye bu şenlikleri izlemek üzere çok sayıda turist gider. İstanbul’da da son yıllarda Sultanahmet Ahırkapı’da da Hıdrellez şenlikleri düzenlenmektedir. Edirne’de hem Hıdrellez şenliklerini izlemek hem de Selimiye Camisi gibi Osmanlı dönemine ait çok sayıda tarihi eseri gezmek için bir gece konaklamanızı önerebilirim.

Amsterdam Kral Günü

Dünyada en uzun süre tahtta kalan kraliçe unvanına sahip Hollanda Kraliçesi Wilhelmina’nın doğum günü şerefine kutlanan bir festivaldir. Herkes kraliyet ailesinin isminden gelen orange yani turuncu kıyafetlerini giyer. Sokaklarda ikinci el pazarları açılır. Oldukça eğlenceli ve çılgın partiler düzenlenir. Amsterdam sokakları şenlenir. Bu festival bu yıl ilk kez Kraliçe Beatrix’in tahtını oğluna bırakması nedeniyle Kral Günü olarak 27 Nisan’da kutlanacak.

Stuttgart Bahar Festivali

Her yıl Nisan ayında Stuttgart’ta düzenlenen önemli bir bahar festivalidir. Bu yıl 19 Nisan’dan 11 Mayıs’a kadar sürecek bu kutlamalar kapsamında kent meydanına 55 metrelik dev bir dönme dolap kurulur. Dev bira fıçılarının da konulduğu kent meydanında çılgınca kutlamalar yapılır.

Cannes Film Festivali

Dünyanın en ünlü film festivallerinden biri olan Cannes Film Festivali, Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenir. Cannes plajlarının hareketlendiği bu festivalde pek çok film görücüye çıkar. Büyük ödül olarak Altın Palmiye’nin alındığı bu festivalde Cannes sokaklarında dünya starlarını görebilirsiniz. Bu yıl 14-25 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Film Festivali için uçak bileti satın almak ya da otel rezervasyonu yapmak için ilgili sayfamızı tıklayabilirsiniz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar