• Anasayfa
  • Bilgi
  • Dünyanın en zengin insanları hangi ülkelerde yaşıyor

Dünyanın en zengin insanları hangi ülkelerde yaşıyor

nihanbayram
Nihan Bayram
17 Haziran 2014
I
3 dk
I
0
I
Güncellenme: 10 Ekim 2014

Türkiye bu sıralamada dünya devlerinin arasına girdi. Dünya zenginlerinin paralarını yatırdığı ünlü İsviçre bankası Wealth-X UBS, 1 milyar doların üstünde en çok insanın yaşadığı 15 ülkeyi sıraladı. Bakın bu listede Türkiye kaçıncı sırada.

ABD

ABD

Listenin birinci sırasında Amerika Birleşik Devletleri var. 515 milyarderin yaşadığı ABD’de milyarderlerin sahip olduğu servetin toplam değeri ise 2 trilyon 64 milyar dolar.

Çin

Çin

Dünyanın son yıllardaki dev ülkesi teknolojik gelişimiyle herkesi şaşırtan Çin yeni bir zengin kitlesi de yarattı. Çin’deki milyarderlerin servetinin değeri 384 milyar dolarlı buluyor.

Almanya

Almanya

Dünyanın önemli markalarına sahip Almanya, 148 milyardere sahip bir ülke olarak listede 3.sıraya oturdu. Almanya zenginlerinin 432 milyar dolarlık serveti var.

İngiltere

İngiltere

Listede milyar dolara sahip 135 kişinin bulunduğu İngiltere var. İngiltere’deki zenginlerin 2013 yılındaki kişisel servetlerinin 420 milyar doları bulduğu açıklandı.

Rusya

Rusya

Bir dönemin komünist devleti Rusya rejimin yıkılmasından sonra yarattığı zenginlerle dikkat çekiyor. Oligark adı verilen bu zenginler, Rusya’nın dağılmasından sonra zengin olmayı başarmış kişiler. Rusya’da milyar dolar servete sahip 108 kişi bulunuyor. Bunların kişisel servetlerinin de 342 milyar dolar olduğu açıklandı.

Hindistan

Hindistan

Dünyanın önemli zenginlerine sahip bir başka ülke de Hindistan. Zengin ve fakir arasındaki uçurumun çok şiddetli yaşandığı bu ülkede 103 zengin var ve bu kişilerin servetlerinin toplam değeri 180 milyar doları buluyor.

Hong Kong

Hong Kong

Dünyada son yıllarda yıldızı parlayan bir başka ülke Hong Kong zenginleriyle dikkat çekiyor. Milyar dolarlık servete sahip 75 kişinin yaşadığı Hong Kong’da zenginlerin sahip olduğu servettin 224 milyar dolar.

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan

Dünyada milyar dolarlık servete sahip insanların yer aldığı bir başka ülke de Suudi Arabistan. Petrol zengini 64 Suudi bulunuyor. Bunların servetlerinin değeri de 204 milyar dolar.

Fransa

Fransa

Dünyanın en zenginleri listesinde yer alan bir başka Avrupa ülkesi de Fransa. Son zamanlarda zenginlere yönelik vergi politikalarıyla dikkat çeken Fransa’da 64 zengin yaşıyor. Bunların kişisel servetlerinin değeri de 202 milyar dolar.

İsviçre

İsviçre

Dünyanın en zenginlerinin hesaplarının bulunduğu ünlü bankaların yer aldığı İsviçre, aynı zamanda zengin bir kitleye de sahip. 61 tane milyar dolarlık servete sahip insanın yaşadığı İsviçre’deki zenginlerin hesaplarının değeri 128 milyar dolar.

Brezilya

Brezilya

Dünyanın en zengin insanlarının yaşadığı bir başka ülke de Brezilya. Brezilya’da milyar dolarlık servete sahip 50 kişi var ancak servetlerinin değeri 259 milyar dolar.

Türkiye

Türkiye

Türkiye’de hatırı sayılır servete sahip insanların yaşadığı bir ülke. Ülkemizde milyar dolarlık serveti olan 38 kişi bulunuyor. Bunların servetlerinin değeri ise 56 milyar dolar olarak açıklandı. Türkiye sıralamada, Kanada, Birleşik Arap Emirlikleri ve Japonya gibi ülkeleri geride bıraktı.

Kanada

Kanada

Kanada milyar dolarlık servete sahip 37 kişiye sahip. Bu ülke vatandaşı zenginlerin servetlerinin değeri de 94 milyar dolar.

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri

Petrol zengini bir başka ülke de Birleşik Arap Emirlikleri. Bu ülke vatandaşı olan ve milyar dolar servete sahip 37 kişi bulunuyor. Zenginlerin servetlerinin değeri de 45 milyar dolar tutuyor.

Japonya

Japonya

Teknoloji devi Japonya, kişisel servet konusunda listede şaşırtıcı bir sırada yer alıyor. Japonya’da milyar dolarlık servete sahip 33 kişi var ve bunların servetlerinin değeri ise 77 milyar dolar.


nihanbayram
Nihan Bayram
529 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar