Müzeler hem barındırdıkları tarihi eserler hem de göz alıcı mimarileri ile dünyanın her yerinde ziyaretçilerin görmek istedikleri gyerlerin başında geliyor. Üstelik bazıları bunun bir adım daha ötesine geçerek içlerinde sergilenen eserlerin yanında kendileri de başlıbaşına görülmeye değer yerler olarak anılıyor. Dünyanın en güzel müzeleri olarak anılan bu yerleri keşfetmeye hazır mısınız?

Vatikan Müzesi

Vatikan Müzesi

İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan Vatikan, Katolik inancının merkezi olduğu kadar göz alıcı güzellikleteki müzesi ile de biliniyor. Göz alıcı resimler ve çeşitli dini eserleri görebileceğiniz müze dünyada en fazla ziyaretçi çeken müzeler arasında yer alıyor.

Uçak Bileti

Louvre Müzesi

Louvre Müzesi

Fransa'nın başkenti Paris'in en gözde destinasyonlarından birisi olan Louvre Müzesi, şehrin tam kalbinde yer alıyor. Müzeye ortasında bulunan dev bir cam piramitten giriliyor. Burada Leonardo Da Vinci'nin ünlü eseri Mona Lisa'yı ve 300 binden fazla sanat eserini görebilirsiniz.

Metropolitan Müzesi

Metropolitan Müzesi

New York'da, Manhattan Adası'nda yer alan Metorpolitan Müzesi, 2 milyondan fazla eserle dünyanın en zengin koleksiyonlarından birine sahip. Müzenin en önemli özelliklerinden biri de belirli bir giriş ücreti yok ve dilediğiniz kadar ödeyerek veya ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Müzenin tamamını gezmek için birkaç gün ayırmanız gerektiğini de hatırlatalım.

Chicago Sanat Enstitüsü

Chicago Sanat Enstitüsü

Amerika Birleşik Devletleri'nin Chicago şehrinde bulunan müze hem göz alıcı mimarisi hem de zengin sanat koleksiyonu ile hem yurt içi hem de yurt dışından ziyaretçileri çekiyor. Girişinde bulunan aslan heykelleri ise en az içinde sergilenen eserler kadar ilgi çekici.

Vasa Müzesi

Vasa Müzesi

İsveç'in başkenti Stockholm'de bulunan bu müze aynı zamanda dünyanın en eski ve en büyük gemi müzelerinden biri. Burada tarihi gemilerin en güzel örneklerini görebilirsiniz.

Mısır Müzesi

Mısır Müzesi

Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından yaptırılan bu müze açıldığı günden itibaren Mısır'ın en önemli tarihi kalıntılarına ev sahipliği yapıyor. Müzede bulunan en ilgi çekici eserlerden biri ise şüphesiz Tutankamon'un mezarı.

Ermitaj Müzesi

Ermitaj Müzesi

Rusya'nın St. Petersburg kentinde bulunan müze devasa büyüklükteki Winter Sarayı'nda konumlanmış durumda ve bu özelliği bile görülmeye değer yerlerden biri olmasını sağlıyor. Ayrıca içinde sergilenen binlerce eserden hangisine bakacağınızı şaşırmamak için birkaç gün ayırmanız gerektiğini de unutmayın.

Acropolis Müzesi

Acropolis Müzesi

Atina'nın tepelerinden birine konumlanan Acropolis, hem antik çağların en zengin kalıntılarından birine ev sahipliği yapıyor hem de muhteşem bir Atina manzarasını ayaklarınızın altına seriyor. Fotoğraf çekmek için yanınızda makinenizi de götürmeyi unutmayın.

Londra Ulusal Galerisi

Londra Ulusal Galerisi

Avrupa sanatının en iyi örneklerini görebileceğiniz bu müzenin adının galeri olduğuna bakmayın. Burası en az listedeki diğer müzeler kadar büyük ve heyecan verici bir yer.

Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi

Tarihte önce kilise, sonra cami olarak kullanılan ve bu özelliğiyle de dünyanın sayılı örneklerinden birisi olan Ayasofya ülkemizin en çok turist çeken noktalarından biri. Günümüzde ise müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı

Ülkemizin bir diğer tarihi mirası Topkapı Müzesi de dünyanın en güzel müzeleri arasında gösteriliyor. Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Topkapı Sarayı uzun yıllar Osmanlı Devleti'nin yönetim merkezi olsa da günümüzde müze olarak sergileniyor.


nihanbayram
Nihan Bayram
465 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar