Dünyanın EN çok turist çeken 10 ülkesi

nihanbayram
İçindekiler

Dünyanın neresinde yaşarsak yaşayalım, seyahat etmek hepimiz için motive edici ve umut verici bir tutku. Farklı ülkeler keşfetmek, yeni kültürler tanımak için her yıl milyonlarca insan seyahate çıkıyor. Peki dünyanın en çok turist çeken ülkelerini hiç merak ettin mi? Bu sorunun cevabı için tahminlerin vardır diye düşünüyorum. Bu yazıda tahminlerinin doğruluğunu ölçebilirsin. Hadi gel, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından yayınlanan rapora göre dünyanın en çok turist çeken ülkelerini beraber keşfedelim.

1- Fransa

Eyfel Kulesi, Notre Dame Kilisesi, Louvre Müzesi gibi dünyanın en turistik yapılarına ev sahipliği yapan Fransa, dünyanın en çok turist ağırlayan ülkesi. 2019 yılında 90,2 milyon turisti ağırlayarak Avrupa Birliği ülkeleri arasında en çok turist çeken ülke olan Fransa, uzun yıllardır bu listenin ilk sırasında yer alıyor. Dünyanın en turistik ülkelerinden biri olduğu için Fransa’nın en çok turist çeken ülkeler arasında ilk sırada olması, çok da şaşırtıcı değil aslında. Ülkenin en çok ziyaret edilen şehri ise başkent Paris. Aynı zamanda Paris, dünyanın en çok ziyaretçiyi ağırlayan şehirleri arasında.

2- İspanya

Flamenko’nun, futbolun, tapasın ve siestanın ülkesi İspanya, dünyanın en çok turist çeken ülkeleri arasında 2. sırada. Tarihi dokusu, mimarisiyle büyüleyen eserleri ve Akdeniz sahilleriyle İspanya, 2019 yılında 83,8 milyon turist tarafından tercih edildi. Yüzlerce turist, tarihi ve kültürel gezilerin yanı sıra La Liga maçlarını izlemek ve ünlü stadyumları dolaşmak ya da Domates Festivali gibi ikonik hale gelen etkinlikler için İspanya’ya akın ediyorlar. İspanya’nın listede ikinci olmasıyla Avrupa kıtası, dünyada en fazla turist çeken kıta oluyor.

3- ABD

New York, Los Angeles, Florida, Las Vegas gibi kozmopolit şehirleri ve Büyük Kanyon, Özgürlük Heykeli, Disneyland, Yellowstone Ulusal Parkı, Central Park gibi görülmesi gereken yerleriyle Amerika Birleşik Devletleri, 2019 yılında 78,7 milyon turisti ağırladı ve dünyanın en çok turist çeken ülkeleri arasında 3. sıraya yerleşti. Ülkenin en çok turist çeken şehri ise New York. Şehrin ünlü Times Meydanı ise turistlerin New York gezileri esnasında en çok uğradığı yerlerin başında geliyor.

4- Çin

Dünyanın en kalabalık nüfusa sahip ülkesi Çin, aynı zamanda dünyanın en çok turist çeken ülkeleri listesinde 4. sırada yer alıyor. Çin Seddi, birbirinden gizemli tapınaklar ve doğal güzellikleri sayesinde Çin, 2019 yılında 67,5 milyon turistin tercihi oldu. Ülkenin turistik ve tarihi özellikleri için yola düşenlerin yanında iş seyahatleriyle dolayısıyla Çin’e gidenler de oldukça fazla. Dünyanın en önemli üretim ve ticaret merkezlerinden biri olan ülkede her yol birçok fuar düzenleniyor.

5- İtalya

Tahmin ediyorum ki İtalya, senin tahminlerinde biraz daha üst sıralardaydı. En azından benim öyleydi. Dünyanın en turistik yapılarına ev sahipliği yapan İtalya’nın dünyanın en çok turist çeken 5. ülkesi olması bana biraz şaşırtıcı geldi. 2019 yılında 64,6 milyon turist tarafından ziyaret edilen İtalya, her bir şehriyle ayrı bir güzellik vadediyor. Tarihle dolu Roma, sanatla dolu Floransa, romantizmin kenti Venedik, modanın kalbinin attığı Milano, pizzanın ana vatanı Napoli başta olmak üzere tüm şehirleri başlı başına turizm merkezi.

6- Türkiye

Türkiye 2019 yılında 52,5 milyon turisti ağırlayarak turist sayısında dünyada 6. oldu. Turist sayısında önceki yıla göre %14 artış yaşayarak bir rekora imza atan Türkiye, bir turizm ülkesi olmanın tüm gerekliliklerine sahip dersek abartmış olmayız. Tarihi yapılar, kültürel değerler, doğal güzellikler ve birbirinden güzel sahillerle Türkiye’nin her bir şehri görülmeye değer. Ancak en çok turist çeken şehirlerin başında İstanbul ve Antalya geliyor. Mastercard’ın dünya çapında gezilecek şehirler endeksine göre; 2018 yılında İstanbul 13,4 milyon, Antalya ise 12,4 milyon turisti ağırladı.

7- Meksika

Dünyanın en çok turist çeken ülkeleri listesinde 7. sırada 44,9 milyon turist ziyaretiyle Meksika yer alıyor. Upuzun sahil şeridiyle büyüleyen ve dünyanın en eski uygarlıklarından olan Mayalıların ana vatanı olan rengarenk ülke Meksika’da bir tatilden aradığın her şeyi bulabileceğin bir ülke. Bu nedenle de bu listede yer alması hiç de şaşırtıcı değil. Harika Meksika yemeklerini yemek, sanata doymak ve hayatın tadını sonuna kadar çıkarmaktan daha iyi turist nedenler düşünemiyorum.

8- Tayland

Tropik adaların ve birbirinden görkemli tapınakların ülkesi Tayland, 2019 yılında 39,7 milyon turist ağırladı ve böylece dünyanın en çok ziyaretçi çeken 8. ülkesi oldu. Hareketli şehir hayatının yanında doğanın kollarında olmana da imkan sağlayan Tayland, tapınaklarıyla Budistler için de önemli bir ülke. Zaten ülkenin başkenti Bangkok, dünyanın en çok uluslararası turist ağırlayan şehri. Mastercard’ın dünya çapında gezilecek şehirler endeksine göre, Bangkok 2018 yılında 22,78 milyon turist tarafından tercih edildi.

9- Almanya

Sanatın, müziğin, eğlencenin ve festivallerin ülkesi Almanya, 2019 yılında 39,4 milyon turist tarafından ziyaret edildi. Dünyanın en çok turist çeken 9. ülkesi olan Almanya, aynı zamanda dünyanın en çok göç alan ülkelerinden de biri. Ülkenin başkenti Berlin, meşhur Oktoberfest ile Ekim ayında turistlerin akın ettiği Münih, fuarlar şehri Frankfurt gibi şehirleriyle Almanya turizm açısından dolu dolu bir ülke.

10- İngiltere

2019’da 36,9 milyon turisti ağırlayarak İngiltere, dünyanın en çok turist çeken 10. ülkesi oldu. Başkent Londra, Mastercard’ın dünya çapında gezilecek şehirler endeksinde 19,09 milyon turistle Bangkok ve Paris’ten sonra 3. sırada yer alıyor. Manchester, Liverpool, Cambridge, Oxford, Brighton ve Birmingham gibi şehirleri de her yıl binlerce turistin tercihi oluyor.

nihanbayram
Nihan Bayram
521 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar