Dünyanın EN çok turist çeken 10 ülkesi

nihanbayram

Dünya genelinde seyahat etmek, herkes için heyecan verici ve ilham verici bir tutku. Yıllık olarak milyonlarca insan farklı ülkeleri keşfetmek ve yeni kültürler deneyimlemek için seyahat ediyor. Dünyanın en popüler turistik yerlerini merak etmek oldukça doğal. Bu yazıda Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından yayınlanan bir rapora dayanarak dünyanın en çok turist çeken ülkelerini keşfedelim.

İçindekiler

1- Fransa

Fransa

Eyfel Kulesi, Notre Dame Kilisesi, Louvre Müzesi gibi dünyanın en turistik yapılarına ev sahipliği yapan Fransa, dünyanın en çok turist ağırlayan ülkesi. 2019 yılında 90,2 milyon turisti ağırlayarak Avrupa Birliği ülkeleri arasında en çok turist çeken ülke olan Fransa, uzun yıllardır bu listenin ilk sırasında yer alıyor. Dünyanın en turistik ülkelerinden biri olduğu için Fransa’nın en çok turist çeken ülkeler arasında ilk sırada olması, çok da şaşırtıcı değil aslında. Ülkenin en çok ziyaret edilen şehri ise başkent Paris. Aynı zamanda Paris, dünyanın en çok ziyaretçiyi ağırlayan şehirleri arasında.

Uçak Bileti

2- İspanya

İspanya

İspanya flamenko, futbol, tapas ve siestanın ülkesi olarak bilinir ve dünyanın en çok turist çeken ülkeleri arasında ikinci sırada yer alır. Tarihi dokusu, etkileyici mimarisi ve Akdeniz sahilleriyle büyüleyici bir destinasyonu. 2019 yılında 83,8 milyon turist tarafından tercih edilmiştir. İspanya, turistlerin tarihi ve kültürel gezilerin yanı sıra La Liga maçlarını izlemek, ünlü stadyumları gezmek veya Domates Festivali gibi ikonik etkinliklere katılmak için akın ettiği bir ülke. İspanya'nın ikinci sırada yer almasıyla Avrupa kıtası, dünyada en fazla turist çeken kıta olma özelliğini taşır.

3- ABD

Amerika

Amerika Birleşik Devletleri, New York, Los Angeles, Florida, Las Vegas gibi kozmopolit şehirleri ve Büyük Kanyon, Özgürlük Heykeli, Disneyland, Yellowstone Ulusal Parkı, Central Park gibi görülmesi gereken ikonik destinasyonlarla öne çıkıyor. 2019 yılında 78,7 milyon turisti ağırlayarak dünyanın en çok turist çeken ülkeleri arasında 3. sırada yer aldı.

4- Çin

Çin

Çin dünyanın en kalabalık nüfusa sahip ülkesi sıfatını Hindistan’a kaptırdı ama turizm açısından da dünyanın en çok turist çeken ülkeleri arasında 4. sırada. Çin Seddi, etkileyici tapınakları ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken Çin, 2019 yılında 67,5 milyon turisti ağırlamış. Hem turistik hem de iş seyahatleri nedeniyle Çin'e birçok insan ziyaret gerçekleştiriyor.

5- İtalya

İtalya

Dünyanın en turistik yapılarına ev sahipliği yapmasıyla tanınan ve dünyanın en çok turist çeken 5. ülkesi İtalya 2019 yılında 64,6 milyon turist tarafından ziyaret edildi. Tarihle dolu Roma, sanatla dolu Floransa, romantizmin kenti Venedik, modanın kalbinin attığı Milano, pizzanın ana vatanı Napoli gibi şehirleri, tek başına turizm merkezlerinden.

6- Türkiye

Türkiye

Türkiye, 2019 yılında 52,5 milyon turisti ağırlayarak dünyada turist sayısı açısından 6. sırada yer aldı. %14'lük bir artışla, turist sayısında rekor bir rakama ulaşan Türkiye, gerçek bir turizm ülkesi olduğunu kanıtlamıştır. Tarihi yapılar, kültürel değerler, doğal güzellikler ve muhteşem sahillere sahip olan Türkiye'nin her şehri keşfedilmeye değer. Mastercard'ın dünya çapında gezilecek şehirler endeksi verilerine göre, 2018 yılında İstanbul 13,4 milyon ve Antalya ise 12,4 milyon turiste ev sahipliği yaptı.

7- Meksika

Meksika

Dünyanın en çok turist çeken ülkeleri listesinde 7. sırada 44,9 milyon turist ziyaretiyle Meksika yer alıyor. Upuzun sahil şeridiyle büyüleyen ve dünyanın en eski uygarlıklarından olan Mayalıların ana vatanı. Harika Meksika yemeklerini yemek, sanata doymak ve hayatın tadını sonuna kadar çıkarmaktan daha iyi turist nedenler düşünemiyorum.

8- Tayland

Tayland

Tropik adaların ve birbirinden görkemli tapınakların ülkesi Tayland, 2019 yılında 39,7 milyon turist ağırlayarak dünyanın en çok ziyaretçi çeken 8. ülkesi oldu. Hareketli şehir hayatının yanında doğanın kollarında olmana da imkan sağlayan Tayland, Budistler için de önemli bir ülke.  Başkenti Bangkok, dünyanın en çok uluslararası turist ağırlayan şehri. Mastercard’ın dünya çapında gezilecek şehirler endeksine göre 2018 yılında 22,78 milyon turist tarafından tercih edildi.

9- Almanya

Almanya

Sanatın, müziğin, eğlencenin ve festivallerin ülkesi Almanya, 2019 yılında 39,4 milyon turist tarafından ziyaret edildi. Aynı zamanda dünyanın en çok göç alan ülkelerinden de biri. Ülkenin başkenti Berlin, meşhur Oktoberfest ile Ekim ayında turistlerin akın ettiği Münih, fuarlar şehri Frankfurt gibi şehirleriyle Almanya turizm açısından dolu dolu bir ülke.

10- İngiltere

İngiltere

2019’da 36,9 milyon turisti ağırlayarak İngiltere, dünyanın en çok turist çeken 10. ülkesi oldu. Başkent Londra, Mastercard’ın dünya çapında gezilecek şehirler endeksinde 19,09 milyon turistle Bangkok ve Paris’ten sonra 3. sırada. Manchester, Liverpool, Cambridge, Oxford, Brighton ve Birmingham gibi şehirleri de her yıl binlerce turistin tercihi oluyor.


nihanbayram
Nihan Bayram
407 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN