Dini inanışlar gereği yapılan ya da ülkelerin siyasi tarihlerinden kahramanların anıldığı bu heykeller büyüklük konusunda birbirleriyle yarışıyorlar.

Buda İlkbahar Tapınağı

Buda İlkbahar Tapınağı

128 metre uzunluğunda ve dünyanın en büyük heykeli. Vairocana Buddha’yı temsil eden bu heykel Çin’in Zhaocun kentinde. Altındaki taht ve binanın büyüklüğünü de ekleyince 153 metre oluyor.

Uçak Bileti

Laykyun Setkyar

Laykyun Setkyar

116 metre uzunluğunda olan Laykyun Setkyar, Myanmar’da ve dünyanın en büyük ikinci heykeli. 12 yılda yapılan bu heykel 2008’de tamamlanmıştır.

Ushiku Daibutsu

Ushiku Daibutsu

Japonya’da bulunan bu heykel 110 metre boyunda. Buda İlkbahar Tapınağı 2002’de tamamlanana kadar Ushiku Daibutsu en büyük heykeldi. 10 metrelik bir nilüfer heykeli üzerine yapılmıştır.

Guanyin Heykeli

Guanyin Heykeli

Çin’de çok sayıda bulunan Guanyin heykellerinin en büyüğüdür ve Hainan adasındadır. Heykelin 3 yüzü var; tek tarafı adaya diğer iki yanı ise denize bakıyor. 108 metre uzunluğunda.

Yan ve Huang İmparatorlar Heykeli

Yan ve Huang İmparatorlar Heykeli

Çin’in heykel kültürünün en güzel örneklerinden birisidir. 106 metre yüksekliğe sahip. 20 yıllık bir süreç sonunda dağa kazınmıştır.

Sendai Daikannon

Sendai Daikannon

100 metre uzunluğunda olan bu heykel Japonya’dadır. Turistlerin yukarıya çıkması için bir asansör de mevcut. Kannon kelimesi Japonca’da Guanyin demek, yani bu eser için Japon Budası diyebiliriz.

Bin Elli Bin Gözlü Guanyin Heykeli

Bin Elli Bin Gözlü Guanyin Heykeli

Efsaneye göre Miozhuang kralının 3 kızı da Budist tapınağında ibadete başlar, kızlarına kızan kral bu tapınağı yıkar. Budist tanrıları da kralı cezalandırmak için kralın vücudunda yaralar çıkarırlar. Kurtulması için kızlarının elleri ve gözlerinden yapılan bir ilaç kullanması gerekmektedir. Sadece küçük kızı kendini babası için feda eder, Buda tanrıları da bu davranışından dolayı kızı bin el ve bin göz ile ödüllendirir. Heykelin uzunluğu 99 metre ve Çin’dedir.

Büyük Petro Heykeli

Büyük Petro Heykeli

Rusya’nın başkenti Moskova’dadır. 98 metre uzunluğunda olan bu heykel, Rusya’nın ilk hükümdarı 1. Petro’yu simgelemektedir.

Tayland Büyük Buda Heykeli

Tayland Büyük Buda Heykeli

92 metre uzunluğundaki oturan altın renkli bir Buda heykelidir. Tayland’daki en büyük heykeldir.

Ling Shan Büyük Buda Heykeli

Ling Shan Büyük Buda Heykeli

88 metre uzunluğunda olan Buda Heykeli Çin’dedir. 700 ton bronzdan yapılmış olan bu heykel Çin Budizm’inde Shakyamuni olarak adlandırılan karakterin bir figürüdür.


nihanbayram
Nihan Bayram
481 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar