Türk tipi fast food' olarak da bilinen döner günün hemen her saati severek tükettiğimiz bir lezzet. Peki, bu dayanılmaz lezzeti tadabileceğiniz en iyi adresleri öğrenmeye hazır mısınız?

Bayramoğlu Döner

Bayramoğlu Döner

Kavacık'ta bulunan Bayramoğlu Döner birçoklarına göre İstanbul'un en iyi dönercisi. İçeri adımınızı attığınızdan itibaren karşılaştığınız kalabalık da bunun en açık göstergesi. Porsiyon, dürüm ve tombik ekmek gibi farklı sunumlarla hazırlanan dönerler özel olarak seçilen etler ve malzemelerle hazırlanıyor.

Uçak Bileti

Tatar Salim

Tatar Salim

İstanbul'da döner denince ilk akla gelen yerlerden birisi de Tatar Salim. Birçok ünlü ismin de favorisi olan bu lezzet mabedinde dönerler odun ateşinde pişiriliyor ve masanıza kadar geliyor.

Asım Usta

Asım Usta

Özellikle arkadaşlarla birlikte okul veya iş çıkışsında atıştırmak için harika bir seçenek olan Asım Usta Beşiktaş ve çevresinde yaşayan hemen herkesin bildiği bir yer. Dönerler yoğun talebe bağlı olarak son zamanlarda biraz daha aceleye gelse de halen lezzetini koruyor.

Kasap Osman

Kasap Osman

Sirkeci'de bulunan Kasap Osman'ın adı üst katta bulunan kasap dükkanından geliyor. Tarihi Yarımada'da dolaştıktan sonra karnınız acıkırsa burada lezzetli bir mola verebilirsiniz.

Hosta

Hosta

Ankara'nın en eski büfelerinden birisi olan Hosta, aynı zamanda lezzetli Ankara döneriyle meşhur. Ankara döneriinin özelliği ise içine kıyma ilave edilmeden hazırlanması ve genellikle lavaş ekmekle servis edilmesi.

Duble Döner

Duble Döner

Ankara'da döner denince son günlerde ilk akla gelen adreslerden birisi de Duble Döner. Porsiyonlar adı gibi bol ve lezzetli. Üstelik Tunalı Hilmi, Bahçelievler ve 7. Cadde gibi şehrin farklı noktalarında bulmak mümkün. Kendine has lezzstiyle ünlenen etler ise Ankara'nın Kazan ilçesinden geliyor.

Katık Döner

Katık Döner

Kendine has lezzetli baharatları ve sosuyla hazırlanan İskenderun döneriyle ünlü Katık, başta İskenderun olmak üzere Türkiye'nin farklı yerlerinde şubeleri bulunan bir yer. Bu dönerin en önemli özelliği isteğe göre ilave edilen otlar ve baharatlar olsa da özellikle acı sevmeyenlerin yerken dikkatli olmasında yarar var.


nihanbayram
Nihan Bayram
481 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar