Dil öğrenmek için tercih edilebilecek ülkeler ve şehirler hangileri?

cemdisbudak
İçindekiler

Farkında olmasanız da yabancı dil konuşma oranının özellikle büyükşehirlerde yaşayan gençler arasında yüksek olduğu bir ülkede yaşıyoruz. “Derdimi anlatacak kadar yabancı dil biliyorum” mottosunu aşıp yurt içi ve yurt dışı kurslara giden çok sayıda tanıdığım var. Yurt dışı dil eğitimi daha çok masraf demek olduğundan gitmeden önce sıkı bir araştırma yapmanızda fayda var.

Dikkat edilmesi gerekenler

Dil eğitimi için ülke ve şehir seçerken öncelikle dikkat etmeniz gereken konu; aksan farklılıkları, mesela İngiliz İngilizcesi öğrenmek istiyorsanız, İngiltere’ye gitmelisiniz. Amerika’ya gideceklerin öncelikle aksan farklılıklarına hatta kelime farklılıklarına hazır olmaları gerekiyor. Kanada aksanı İngiliz aksanına daha fazla benzese de Amerikan aksanından da bazı kelimeler araya kaçıyor konuşmalarda. Amerika ve Kanada’nın uzak oluşlarından ve uçak biletleri fiyatlarından dolayı orada yapılacak dil okulu seçimlerinde özellikle 3 veya 6 ay kalınıyor genelde. Seçim yaparken dikkat edilmesi gereken diğer konularsa eğitim verecek kurumun yeterliliği, oradaki yaşam ve mevsim şartları, ücret farklılıkları, kalacağınız yer gibi detaylar.

En çok tercih edilen şehirler

İngiltere’de satışlarda Londra ismi insanlara daha cazip geldiğinden dolayı eğitim kurumları başkentte çoğunlukta. Dünyanın en ünlü eğitim şehirlerinden biri olan Cambridge’de de çok sayıda dil okulu var. İngiltere’de Sterlin kullanıldığını da düşünürsek yaşamın biraz pahalı olduğunu söyleyebiliriz.  Amerika için ideal eyalet New York hem her fiyata uygun dil okulları hem de gezip görülecek çok fazla yer var. Malta turizm gelirlerini İngilizce dil kursları üzerine kurmuş gibi görünüyor, son yıllarda çok sayıda dil okulu açıldı. Fiyatlar açısından Malta’da eğitim en hesaplısı gibi duruyor. Kanada’da hem İngilizce hem Fransızca öğrenebileceğiniz çok sayıda okul var. Kanada’ya gidenlerin en çok tercih ettikleri yerler Vancouver ve Montreal. Yeni Zelanda, Avustralya gibi ülkelerde de İngilizce öğrenebileceğiniz uygun fiyatlı okullar var, fakat uçak bileti fiyatları eklenince yine pahalı oluyor.

Fransızca eğitim için Fransa’ya gidecekler pahalı Paris yerine Caen ve Nice gibi dil turizmi yapan şehirleri seçebilirler. Almanca için gidilecek yerler ise temel Alman aksanının en düzgün kullanıldığı Berlin ve Hamburg diyebiliriz. İtalyanca dil eğitimi alanların tercihi ise Floransa. İspanya’da ise Katalan aksanıyla İspanyolca isteyenler Barselona’yı, geri kalanlarsa Madrid’i tercih ediyor.

Yurt dışı dil kurslarına gitmeden önce ilk kuru özellikle Türkiye’de almak çok önemli, sonraki aşamada gideceğiniz ülkenin kültürünün de sizin dil öğrenmenizde faydası olacaktır.

cemdisbudak
Cem Dişbudak
83 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Uzman Yazarlar