• Anasayfa
  • Bilgi
  • Couchsurfing ile yurt dışında nasıl bedava konaklayabiliriz?

Couchsurfing ile yurt dışında nasıl bedava konaklayabiliriz?

cemdisbudak

Bedava kesinlikle yüzleri gülümseten sihirli bir kelime. Yurt dışı seyahatlerde konaklamayı bedava olarak yapmak ise bir seyahatçinin başına gelebilecek en güzel şeylerden birisi. Uçak bileti parası, konaklama ve yemek masraflarının seyahatlerdeki ana masraflar olduğunu düşünürsek Couchsurfing denilen sistemin sunduğu bedava konaklamanın önemini daha iyi anlayabiliriz. Peki Couchsurfing ile nasıl ücretsiz bir konaklama gerçekleştirebilirsiniz.

Couchsurfing; herkesin evini yurt dışından ya da yurt içinden ziyaretçilere açtığı bir sosyal çözüm amaçlı internet sitesi. Bu internet sitesine Facebook hesabınız veya eposta adresiniz yardımıyla kaydolabiliyorsunuz. Sistemin mantığı çok basit, eğer bir yerlerde ücretsiz olarak kalmak istiyorsanız; şu tarihte şurada olacağım, kalacak yer arıyorum diye ilan veriyorsunuz ve davet bekliyorsunuz. Ya da o civarlarda oturan ve ben misafir kabul edebilirim diyen kişilerle iletişime geçiyorsunuz.  Eğer benim evim müsait dileyen olursa evimde bir oda verebilirim diyorsanız da yine bu sistem sayesinde bir ilan vererek bunu duyuruyorsunuz. Mesela Paris’e gidecekseniz, gideceğiniz tarih ve yerdeki müsait evleri sorgulama şansına sahipsiniz. Aynı şekilde o tarihlerde sizin evinize gelmek isteyen kişileri de görebiliyorsunuz.

İçindekiler

 

Uçak Bileti

Güvenilirlik konusu bu sistemle ilgili en çok merak edilenlerin başında geliyor. Sistemde kullanıcı oylaması ve yorum seçenekleri var. Yani gideceğiniz bir ev ile ilgili araştırmayı önceden yine site içerisinde yapabiliyorsunuz. Eğer kötü bir deneyim yaşadıysanız da bunu belirtmelisiniz ki sizden sonrakiler tarafından tercih edilmesin.

Sistemde kesinlikle para ödemesi yapılmasına izin verilmiyor.  Sistemle ilgili dikkat etmeniz gereken nokta ise bu sistemde size sadece bedava konaklama önerilmesi. Yani rehberlik ve yiyecek için ev sahibi size herhangi bir söz vermiş değil. Yine de ücretsiz konaklama fikri harika.

 


cemdisbudak
Cem Dişbudak
70 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar