İstanbul’a yakın Tekirdağ ilçelerinden biri olan Çorlu, gün geçtikçe gelişen çehresiyle hem iş hem de keşif olanaklarını bir arada sunuyor. Sanayinin en çok gelişim gösteren yerlerinden biri olan Çorlu, birçok tarih yere ve doğal güzelliğe de ev sahipliği yapıyor.

Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Trakya’nın görülecek yerlerinden biri olan Çorlu kültür turizminde olduğu kadar doğa, spor ve gurme turizmine de olanak sağlıyor.

Hazırsak günübirlik gezmek için de ideal olan Çorlu’da gezilecek yerleri keşfetmeye başlayalım.

Not: Yazımızdaki fiyat ve bilgiler, Ağustos 2023 tarihindeki güncel fiyat ve bilgilerdir.

İçindekiler

1-Thzolus Antik Kenti

thzolus-antik-kenti

Çorlu Kalesi’ne yakın bir konumda yer alan Thzolus Antik Kenti’nin3000 yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülüyor. Antik kentten günümüze ulaşan çok az arkeolojik buluntu kaldığını belirtelim.

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Ulaşım

Çorlu merkezine yaklaşık 4 km uzaklıkta yer alan kaleye Erdal İnönü Caddesi üzerinden ulaşım sağlanıyor.

Konum Linki

2-Tarihi Çorlu Evi

tarihi-corlu-evi

Rum bir doktora ait ev günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Çorlu’daki tarihi yapılardan biri olan ve kadim geçmişi ile ilçedeki ender yapılardan biri olarak öne çıkan Tarihi Çorlu Evi’ni gezerken görecekleriniz arasında mutfak, yemek ve oturma odası gibi bölümler yer alıyor.

Giriş ücreti

 • Yetişkin 5 TL

 • Öğrenci 2,50 TL

 • Şehit ve gazi yakını, engelli vatandaşlar ve bir refakatçisi, basın kartı olanlar ile 0-6 yaş ücretsiz

Ziyaret saatleri

10:00-17:00

Konum Linki

3-Çorlu Cumhuriyet Parkı

corlu-cumhuriyet-parki

Çorlu’daki en çok ziyaret edilen parkların başında Çorlu Cumhuriyet Parkı yer alıyor. Çorlu’da yürüyüş, koşu, paten, bisiklet gibi aktivitelerin yapıldığı Çorlu Cumhuriyet Parkı, Çorlu’daki en büyük park olarak öne çıkıyor. İçinde lunapark, oyun parkları ve belediyeye ait kafeteryanın da bulunduğu Çorlu Cumhuriyet Parkı’nı da görmeniz gereken yerler arasında alabilirsiniz.

Konum Linki

4-Çorlu Belediyesi Balmumu Müzesi

corlu-belediyesi-balmumu-muzesi

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılan balmumu heykellerin sergilendiği müzenin Eskişehir’den sonra açıldığı ikinci yer Tekirdağ’ın ilçesi Çorlu. Çorlu’nun ilk sanat müzesi olan Balmumu Heykelleri Müzesi’nde birçok ünlü ismin heykeli sergileniyor. Müzenin bulunduğu bina Tarihi Belediye Binası olarak da biliniyor.

Giriş ücreti

 • Yetişkin 15 TL

 • Öğrenci 10 TL

 • Şehit ve gazi yakını, engelli vatandaşlar ve bir refakatçisi, basın kartı olanlar ile 0-6 yaş ücretsiz

Ziyaret saati

Hafta içi 10:00-17:00

Konum Linki

5-Süleymaniye Camii

suleymaniye-camii

Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan Süleymaniye Camii Çorlu’nun en tarihi yapıları arasında başı çekiyor. Çorlu’nun merkezinde yer alan Süleymaniye Camii, geleneksel Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Geometrik bezemelerle ve ince süslemeleri ile dikkat çeken Süleymaniye Camii’nin miladi olarak 1521 tarihinde yapıldığı belirtiliyor.

Konum Linki

6-Olimpos At Çiftliği

olimpos-at-ciftligi

Çorlu’da mutlaka ziyaret etmenizi önereceğimiz bir diğer durak ise Olimpos At Çiftliği oluyor. Olimpos At Çiftliği’nde hem at binebilir hem de yürüyüş yapabilirsiniz. Atları yakından görebileceğiniz ve sevebileceğiniz Olimpos At Çiftliği’ne İstanbul’dan günübirlik olarak da kolayca gidebilirsiniz. Ayrıca burada yer alan butik otelde konaklama ve kahvaltı yapma imkanı da bulabilirsiniz. Olimpos At Çiftliği kışın da hizmet veriyor. Burada yine kına, düğün, dış çekim gibi etkinlikleri de yapmak mümkün oluyor.

Konum Linki

Yazar Notu: 4-6 yaş arası çocuklar için binicilik eğitimi kapsamında sadece animasyon eğitimi veriliyor.

7-Çorlu Mini Hayvanat Bahçesi

Çocukların çok seveceği Çorlu Mini Hayvanat Bahçesi’nde birçok hayvanı yakından görme imkanı bulabilirsiniz. Havuzlar Mahallesi’nde yer alan Çorlu Mini Hayvanat Bahçesi, ailece keyifli bir gün geçirmek için ideal duraklardan biri.

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Konum Linki

8-Bağımsızlık ve Özgürlük Parkı

Çorlu’daki parklar arasında yer alan ve yeşilliği ile ilgi gören Bağımsızlık ve Özgürlük Parkı ilçede yaşayanlara nefes alma alanı sunuyor. Bağımsızlık ve Özgürlük Parkı’nda ayrıca Rakoczi ve Namık Kemal gibi isimlerin heykelleri de yer alıyor.

Konum Linki

9-Gölbaşı Gençlik Parkı

golbasi-genclik-parki-

Devasa bir park olan Gölbaşı Gençlik Parkı yaz aylarından bahar ve kış aylarına her mevsimde Çorlu’da yaşayanların uğrak noktası oluyor. Çorlu’da gezilecek yerler arasına mutlaka dahil edilmesini önerdiğimiz Gölbaşı Gençlik Parkı’nda spor ve yeme-içme alanları yer alıyor.

Konum Linki

10-Çorlu Belediye Plajı

corlu-belediye-plaji

Çorlu’ya 20 kilometre uzaklıkta yer alan Çorlu Belediye plajı hem bölgenin hem de İstanbul’dan gelenlerin tercihi oluyor. Keyifli bir deniz tatili için tercih edebileceğiniz Çorlu Belediye plajı ister ailece ister arkadaş gruplarıyla günü eğlenceli kılmak için ideal bir seçenek.

Konum Linki

11-Orion AVM

orion-avm

Alışveriş ihtiyaçlarınız için uğrayabileceğiniz Orion AVM, aradığınız her şeyi bulabileceğiniz büyük bir avm olarak Çorlu’nun girişinde konumlanıyor. Eğlence alanlarından yeme-içme yerlerine kadar birçok ihtiyaca cevap veren Orion AVM’ye gitmek için otobüs, minibüs gibi birçok ulaşım seçeneği bulunuyor.

Konum Linki

12-Masal Park

masal-park

Çorlu’da yer alan ve bir tema park olan Masal Park ailece gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri. 21 dönümlük arsa üzerine inşa edilen Masal Park’ta 21 farklı konsept ve 167 tane masal kahramanı bulunuyor. İçeride yeme-içme alanlarının da bulunduğu Masal Park’ta doyasıya eğlenebileceğinizi söyleyebiliriz.

Giriş ücreti

 • Yetişkin 10 TL

 • Öğrenci 5 TL

Ziyaret saati

10:00-22:00 saatleri arasında hizmet veriyor. (Pazartesi günleri kapalı.)

Konum Linki

Yazar Notu: Atlıkarınca için ayrı ücret isteniyor. Masal Evi ise henüz açılmadı.

13-Çorlu Şahpaz Trak-Off Parkuru

corlu-sahpaz-trak-off-parkuru

Adrenalin sevenlerin kaçırmaması gereken bir yer olan Çorlu Şahpaz Trak-Off Parkuru, off-road yapabileceğiniz yerler arasında yer alıyor. 65 dönümlük arazi üzerinde kurulu pist ülkemizin birçok şehrinden yarışseverleri ağırlıyor.

Konum Linki

14-Dedem Korkut Atlı Spor Kulübü

dedem-korkut-atli-spor-kulubu

İstanbul’a çok yakın bir konumda olan Çorlu’nun güzel binicilik merkezleri arasında yer alan Dedem Korkut Atlı Spor Kulübü, güzel bir gün geçirmek için tercih edebileceğiniz alternatifler arasında yer alıyor. Yeşilliği bol olan Dedem Korkut Atlı Spor Kulübü’nde çocuklarınıza ve kendinize kısa binicilik eğitimleri aldırabilirsiniz.

Ziyaret saati

10:00-19:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Konum Linki

Yazar Notu: İçeride kafeterya mevcut, kahvaltı servisi ise yapılmıyor.

15-Esetçe Piknik ve Mesire Alanı

esetce-piknik-ve-mesire-alani

Esetçe Piknik ve Mesire Alanı hem piknik, hem mangal hem de binicilik için ilgi gören yerler arasında yer alıyor. İçeride market, bakkal, oyun alanlarının yer aldığı Esetçe Piknik ve Mesire Alanı binicilikten ziyade daha çok piknik yapmak için tercih ediliyor.

Giriş ücreti

 • 35 TL

Ziyaret saati

08:00-22:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Tuvaletler ücretli. Yanınızda bozuk para bulundurmanızı öneririz.

16-Çorlu Kalesi

corlu-kalesi

Hıdırağa Mahallesi’nde yer alan Çorlu Kalesi, Anadolu’ya dışarıdan gelecek saldırıları önlemek için yaptırılıyor. Horasan harcının kullanılmasıyla inşa edilen Çorlu Kalesi’nin tamamı günümüze ulaşamamış. Çorlu Kalesi’nden günümüze ik burcun temeli, kale girişi olduğu düşünülen sur duvarları kalmıştır.

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Ulaşım

Çorlu merkezine yaklaşık 4 km uzaklıkta yer alan kaleye Erdal İnönü Caddesi üzerinden ulaşım sağlanıyor.

Konum Linki

17-Atatürk Meydanı

Çorlu’nun merkezi olarak adlandırabileceğimiz Atatürk Meydanı ilçenin Taksim Meydanı niteliğinde. Birçok kafe, restoran ve alışveriş yerinin yer aldığı Atatürk Meydanı Çorlu’yu gezmeye başlamak için ilk durak oluyor. Atatürk heykelinin yer aldığı meydan gece gündüz ilçede yaşayanların ziyaretiyle dolup taşıyor. Çorlu’daki çarşılara da bir bağlantı noktası olan Atatürk Meydanı’nda özel günlerde, bayramlarda farklı etkinlikler de yapılıyor.

Konum Linki

Yazar Notu:Araçla gelecekseniz trafik sorun olabileceği için meydana biraz daha uzak yerlere arabanızı park etmenizi öneririz.

Uçak Bileti


ipekincir
İpek İncir
476 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN