Geniş yeşil alanlarıyla İstanbul’un oksijen depolarından biri olan Beykoz; her köşesini süsleyen tarihi yapılar, rengarenk çiçeklerle süslü korular ve kıyı boyunca sıralanan balık restoranlarıyla hafta sonu gezilerinin değişmez adreslerinden biri. İstanbul'un en uzun sahil şeritlerinden birine sahip olan Beykoz, İstanbul Boğazı’nın büyüleyici manzaraları eşliğinde romantik akşam yemekleri tadabileceğiniz restoranları, kilometrelerce uzanan sahil yürüyüş yolları ve mesire alanlarıyla da çok ilgi görüyor.

Osmanlı döneminin tarihi dokusunu günümüze kadar korumayı başaran ilçede dar sokaklarda sıralanan tarihi konaklardan yüzlerce yıllık camiler ve çeşmelere kadar pek çok tarihi hazineyi keşfe çıkabilirsiniz. Anadolu Hisarı, Hidiv Kasrı, Küçüksu Kasrı ve İskender Paşa Camii gibi birçok mimari şaheseri yakından görme şansı bulabileceğiniz Beykoz’da İstanbul’un en büyük yeşil alanlarından olan Mihribat Korusu, Beykoz Korusu, Polonezköy Tabiat Parkı ve Çubuklu Korusu’nda da doğanın içinde dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz.

Riva’nın tertemiz plajlarında veya Polonezköy, Kavacık ve Kanlıca’nın huzurlu atmosferinde hem keyifli günlük geziler hem de tatil yapabileceğiniz Beykoz’da mutlaka görmeniz gereken 45 yeri hazırlarken Instagram etiketlerinden faydalandık ve en çok etiketlenen yer en üstte olacak şekilde özel bir yazı hazırladık. Tarihi ve doğal güzellikleriyle İstanbul’un en özel köşelerinden biri olan Beykoz’u yazımızı okuyarak hemen keşfetmeye başlayabilirsiniz. Beykoz gezi planınızı yaparken eklediğimiz konum linklerinden de faydalanabilirsiniz.

Uçak Bileti

1- Küçüksu Kasrı

Küçüksu Kasrı

Göksu Kasrı olarak da bilinen ve Göksu Deresi ile Küçüksu Deresi arasında inşa edilen Küçüksu Kasrı, Beykoz’un görülmeye değer simgesel yapıları arasında. Osmanlı dönemde birçok ünlü mimari eserler inşa eden Nigoğos Balyan tarafından özenle tasarlanan Küçüksu Kasrı’nı boğazda düzenlenen tekne turlarına katılarak da yakından görebilirsiniz.

1856 yılında tamamlanan ve Osmanlı padişahların dinlenme amacıyla kullandığı etkileyici yapı, iki katlı olarak tuğla ve taşlarla yığma taş tekniği ile inşa edilmiş. Her köşesini süsleyen büyüleyici taş kabartmalarla adeta bir sanat eserini andıran Küçüksu Kasrı, 1994 yılında aslına uygun olarak restore edildi. Günümüzde uluslararası etkinlikler, resepsiyonlar ve kutlamalara ev sahipliği yapan Küçüksu Kasrı’nın çevresindeki mesire alanlarında dinlenebilir, etkinliklere katılarak ise hem çarpıcı dekorasyonlarla süslü iç mekanların hem de büyüleyici İstanbul Boğazı manzaralarının tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

2- Anadolu Hisarı

Anadolu Hisarı

İstanbul'un en bilinen simgesel yapılarından biri olan Anadolu Hisarı, Beykoz'un en çok ziyaret edilen tarihi hazinelerinden biri konumunda. 7000 metrekarelik geniş bir alan üzerinde, Göksu Deresi’nin İstanbul Boğazı'na döküldüğü noktada yer alan etkileyici yapı, 1360 ile 1395 yılında Yıldırım Beyazıt döneminde boğazın güvenliğini sağlamak için inşa edildi.

Eteklerinde sıralanan rengarenk balıkçı tekneleriyle kartpostalları süsleyen büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Anadolu Hisarı; doğu-batı yönünde 65 metre, kuzey-güney yönünde ise 85 metre yükseklikte 2 ile 5 metre kalınlığındaki devasa surlarla çevrelenmiş durumda. Kalın kesme taş mimarisi günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış, 4 kuleye sahip hisarı gezerken Osmanlı dönemine unutulmaz bir yolculuğa çıkabilir, Anadolu Hisarı çevresinde hizmet veren restoranlarda geleneksel Osmanlı ve Türk mutfaklarından lezzetler tadarak yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

3- Yuşa Tepesi

Yuşa Tepesi

Deniz seviyesinden 200 metre yükseklikte benzersiz bir İstanbul manzarasın sunan Yuşa Tepesi, aynı zamanda Hz. Yuşa Peygamber'in mezarının bulunduğu yer olduğu için kutsal olarak kabul ediliyor. Çamlıca tepesinden sonra İstanbul'da en yüksek ikinci tepesi olmasıyla ünlü olan Yuşa Tepesi’nde Anadolu Kavağı ve Beykoz’un en güzel panoramik manzaralarını izleyerek büyüleyici fotoğraflar çekebilirsiniz. Seyir terasları ve kır bahçeleri bulabileceğiniz tepede Hz. Yuşa Türbesi ve Yuşa Camii’ni de ziyaret edebilir, tarihi çeşmelerden şifalı olduğu düşünülen kaynak suları tadabilirsiniz.

Konum Linki

4- Yoros Kalesi

Yoros Kalesi

Ceneviz Kalesi olarak da bilinen ve Anadolu Kavağı eteklerinde etkileyici bir manzara sunan Yoros Kalesi’ni hem kendi başınıza hem de İstanbul tarih ve kültür turlarıyla keşfe çıkabilirsiniz. Bizans İmparatorluğu döneminde boğazın kontrolünü sağlamak amacıyla inşa edilen ve 14. yüzyılda Türkler tarafından ele geçirilen kale, Osmanlı döneminde de aktif olarak kullanılmış.

Deniz seviyesinden 500 metre yükseklikte, İstanbul Boğazı'na hakim bir konumda bulunan Yoros Kalesi’nin büyük bölümü sağlam mimarisinden dolayı ayakta kalmayı başarmış. Kesme taşlarla inşa edilmiş 12 burcu ve devasa surlarını gezebileceğiniz kalenin devasa surlarından panoramik İstanbul fotoğrafları da çekebilirsiniz.

Konum Linki

5- Otağtepe Fatih Korusu

otağtepe

Beykoz'un doğal güzellikleri ile ünlü Kavacık semtinin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Otağtepe Fatih Korusu, İstanbul Boğazı'nın en güzel manzaralarına şahit olmak için mutlaka uğramanız gereken bir yer. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün hemen sağ tarafında yer alan ve kartpostal güzelliğinde gün batımı manzaraları izleyebileceğiniz Otağtepe; rengarenk çiçekler içinde uzanan yürüyüş yolları, dinlenme alanları ve minik dereler üzerine inşa edilmiş taş köprüleriyle hafta sonu gezileri için ideal bir adres. Muhteşem köprü fotoğrafları çekebileceğiniz ve yapay göletin çevresinde kır bahçelerinde hafta sonu kahvaltıları yapabileceğiniz Otağtepe Fatih Korusu, aynı zamanda Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul fethi sırasında ilk çadır kurduğu yer olmasıyla da özel bir tarihi öneme sahip.

Konum Linki

6- Mecidiye Kasrı (Beykoz Kasrı)

Mecidiye Kasrı

Beykoz'un mutlaka görmenizi önerdiğimiz simgesel yapılarından biri de Beykoz Kasrı olarak da bilinen etkileyici Mecidiye Kasrı. 1845 yılında Mısır Valisi Mehmet Ali Paşa tarafından inşa ettirilen ve Hünkar İskelesi’nin hemen güneyinde yer alan çarpıcı yapı, büyüleyici mimarisini günümüze kadar korumayı başarmış.

Her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen ve Osmanlı döneminde yabancı devlet adamlarının kabul edildiği Mecidiye Kasrı’nın 19. yüzyıl dönem mobilyaları ve antikalarla süslü iç mekanlarında tarihte bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz, halk arasında Beykoz Sarayı olarak da bilinen Mecidiye Kasrı, hem çarpıcı dış mimarisi hem de büyüleyici iç dekorasyonlarıyla görülmeye değer yerler arasında.

Konum Linki

7- Riva

riva

Sadece Beykoz'un değil İstanbul'un da en sevilen tatil cennetlerinden biri olan Riva, ilçeye yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta Karadeniz kıyısı boyunca uzanıyor. Eski bir Rum Köyü olan Riva, el değmemiş büyüleyici güzellikleri ve tertemiz plajları ile her yıl binlerce insanı kendine çekiyor. Hem günübirlik geziler yapmak hem de yaz tatili yapmak için ziyaret edebileceğiniz Riva’da birçok tarihi hazineyi de yakında görebilirsiniz.

Bölgeye hakim bir tepe üzerinde yer alan Riva Kalesi’nden panoramik Karadeniz manzaraları izleyebilir, Riva Plajı ve Elmasburnu Plajı gibi İstanbul’un en güzel plajlarının masmavi sularında yaz aylarında doyasıya yüzebilirsiniz. Turizm olanakları bakımından oldukça gelişmiş olan Riva'da hem deniz kenarında hem de Riva Nehri çevresinde her bütçeye uygun butik oteller, apart oteller, bungalovlar, kır bahçeleri ve pansiyonlar bulmanız mümkün. Şehrin kalabalığından bir süre uzaklaşarak mesire alanları ve yürüyüş parkurlarında doğayla iç içe zaman geçirmek veya balık restoranlarında taze Karadeniz balıkları tatmak için Riva’ya kesinlikle uğramalısınız.

Konum Linki

8- Kavacık

Kavacık

Beykoz'un hem tarihi hem de doğal güzellikleri için çok ziyaret edilen bir güzel semti olan Kavacık, özellikle İstanbul Boğazı'nın muhteşem manzaralarını sunan gezi alanlarıyla dikkat çekiyor. Otağtepe Fatih Korusu gibi İstanbul’un en güzel yeşil alanlarından birine ev sahipliği yapan Kavacık; büyüleyici gün batımı manzaraları sunan restoranları, kır bahçeleri ve mesire alanlarıyla da çok ilgi görüyor.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün yanı başında uzanan Kavacık, aynı zamanda Beykoz'un en büyük iş ve yaşam merkezlerine de ev sahipliği yapıyor. Geniş yeşil alanlarıyla ünlü semtte Orhan Veli Parkı, Kavacık Yeni Camii Parkı ve Beykoz Lions Kulübü Barış Ormanı gibi pek çok rekreasyon alanında güzel zaman geçirebilirsiniz. Beykoz'un en büyük camilerinden biri olan 4000 kişilik Hasan Yavuz Camii’ni de ziyaret etme şansı bulabileceğiniz Kavacık’ta hem İstanbul Boğazı hem de Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün en güzel fotoğraflarını çekebilir; geleneksel Osmanlı ve Türk mutfaklarından lezzetler sunan restoranlarda güzel bir mola verebilirsiniz.

Konum Linki

9- Kanlıca

Kanlıca

İstanbul Boğazı kıyısında uzanan ve büyüleyici tarihi dokusunu günümüze kadar korumayı başlayan Kanlıca, keşfedilmeye değer pek çok güzelliği ev sahipliği yapıyor. Lezzetli Kanlıca yoğurtlarını tadabileceğiniz gezinizde Kanlıca’nın Arnavut kaldırımlı sokaklarında yüzlerce yıllık Osmanlı konakları arasında keyifli bir yürüyüş yaparak muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

İstanbul'un önemli yeşil alanlarından biri olan Mihrabat Korusu’ndan dolayı da sıkça ziyaret edilen Kanlıca’yı yılın her mevsimi düzenlenen tarih ve fotoğrafçılık gezileriyle keşke çıkabilir; Kanuni Sultan döneminde inşa edilen İskender Paşa Camii gibi çarpıcı yapıları yakından görebilirsiniz. Onlarca yıldır hizmet veren İsmail Ağa Kahvesi’ne uğrayarak tarihi atmosferin tadını çıkarabileceğiniz Kanlıca'da geleneksel Osmanlı ve Türk mutfaklarından lezzetler tadabileceğiniz restoranlarından deniz kenarında sıralanan balık restoranlarına kadar pek çok olanak bulabilir ve İstanbul’un otantik ruhunu hissedebilirsiniz.

Konum Linki

10- Polonezköy

Polonezköy

Beykoz'un mutlaka görmenizi önerdiğimiz çok özel noktalarından biri de ilçe merkezine sadece 10 kilometre uzaklıktaki Polonezköy. Modern dünyanın kalabalığı ve gürültüsünden uzakta, el değmemiş doğal güzellikleri arasında zaman geçirmek için hafta sonları binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Polonezköy, 1842 yılında sürgündeki Polonya prensi tarafından kurulmuş. Klasik Polonya köy mimarisini yansıtan birbirinden güzel evleriyle ünlü Polonezköy, turizm olanakları açısından da çok gelişmiş durumda. Bölgede butik otellerden kır evlerine, bungalovlardan donanımlı kamp alanlarına kadar pek çok olanak bulabilir; çam ve meşe ağaçları arasında kilometrelerce uzanan yürüyüş parkurlarında tertemiz havada spor yapabilirsiniz.

İstanbul'un ortasında yemyeşil bir vahayı andıran Polonezköy; organik ürünlerle hazırlanan kahvaltılar tadabileceğiniz kır bahçeleri, Polonya ve Türk mutfaklarından sevilen yemekleri servis eden restoranları, bazıları müze olarak hizmet veren şirin köy evleriyle de unutulmaz bir gezi deneyimi sunuyor. Polonezköy Doğal Yaşam Parkı'nda midilli atlar ve ceylanlar gibi yüzlerce sevimli hayvanı yakından görebileceğiniz gezinizde Polonezköy Tabiat Parkı'nın oksijen seviyesi yüksek havasında piknik yaparak da yorgunluk atabilirsiniz. Türkiye'nin ilk arıcılık müzesinin de bulunduğu Polonezköy'ün ünlü kestane ballarını ve bölgede yetiştirilen organik ürünleri de satın almayı da unutmayın.

Konum Linki

11- Anadolu Kavağı

Anadolu kavağı

Yüzlerce yıl boyunca küçük bir balıkçı kasabası olarak hayatını sürdüren Anadolu Kavağı; günümüzde ev sahipliği yaptığı tarihi hazineler, huzurlu atmosferi ve sahil kenarında sıralanan kır bahçeleriyle Beykoz’un çok sevilen gezi alanlarından biri. Büyüleyici gün batımı ve boğaz manzaraları eşliğinde mevsimlik balıklar tadabileceğiniz kaliteli balık restoranlarından dolayı her yıl binlerce insanın ziyaret ettiği Anadolu Kavağı, büyüleyici güzelliğiyle İstanbul Boğazı tekne turlarının da önemli durakları arasında.

Anadolu Kavağı’na hakim yüksek bir noktada çarpıcı bir manzara sunan Yoros Kalesi’ni gezebileceğiniz ve surlardan panoramik İstanbul fotoğrafları çekebileceğiniz gezinizde 18. yüzyıldan günümüze kalan Cevriye Hatun Çeşmesi, 1593 yılı yapımı Midilli Ali Reis Camii ve büyüleyici Marko Paşa Köşkü gibi tarihi hazineleri de yakından görme şansı bulacaksınız.

Konum Linki

12- Hidiv Kasrı

Hidiv Kasrı

Sadece Beykoz'un değil İstanbul'un da en güzel simgesel yapılarından biri olan Hidiv Kasrı, 1907 yılında inşa edilmiş büyüleyici bir şaheser. Çubuklu Korusu içinde Art Nouveau mimari tarzı ile inşa edilen ve adeta bir şatoyu andıran Hidiv Kasrı, 270 dönümlük büyük bir alanı kapsıyor. İstanbul Boğazı'nın muhteşem manzaralarını izleyebileceğiniz kulesiyle ünlü yapıyı gezerken aynı zamanda buharla çalışan ilk asansör örneklerinden birini de yakından görebilirsiniz.

Haftanın her günü ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz ve dönem mobilyalarıyla süslü odalarını gezip kulesinden panoramik İstanbul fotoğrafları çekebileceğiniz Hidiv Kasrı’nın çevresindeki asırlık çınar ağaçları arasında uzanan 1,5 kilometrelik yürüyüş parkurunda ise temiz havada spor yaparak güzel zaman geçirebilirsiniz. Büyüleyici boğaz manzaraları eşliğinde unutulmaz akşam yemekleri de tadabileceğiniz Hidiv Kasrı, hem çarpıcı mimarisi hem de çevresini saran doğal güzelliklerle mutlaka uğramanız gereken yerler arasında.

Konum Linki

13- Poyrazköy

Poyrazköy

Beykoz'da günübirlik geziler yapmak için en güzel noktalardan biri de ilçeye yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta, İstanbul Boğazı kıyısında yer alan Poyrazköy. Çevresi 14 kilometrelik orman yoluyla çevrili olan ve tertemiz Poyrazköy Plajı ile yaz aylarında yüzlerce insanın ziyaret ettiği Poyrazköy; rengarenk balıkçı teknelerinin sıralandığı küçük limanı, birbirinden güzel balık restoranları ve her bütçeye uygun otelleriyle hem dinlendirici bir gün geçirmek hem de güzel bir İstanbul tatili yapmak için tercih edebileceğiniz yerler arasında.

Poyazköy Seyir Terası’ndan ve 600 yıllık Poyraz Kalesi'nin surlarından büyüleyici boğaz fotoğrafları çekebileceğiniz, üç tane plajının temiz sularında doyasıya yüzebileceğiniz Poyrazköy’de akşamları ise sahil kenarında sıralanan balık restoranlarında mola vererek liman manzaraları eşliğinde mevsimlik balıklar tadarak yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

14- Anadolu Feneri

Anadolu Feneri

İstanbul'un başka bir görülmeye değer simgesel yapısı olan Anadolu Feneri’ne hem İstanbul şehir turlarıyla hem de minibüslerle rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İstanbul Boğazı'nın Anadolu Yakası'nda Rumeli Feneri’nin karşısında yer alan bembeyaz deniz feneri, denize hakim 20 metrelik bir tepe üstünde büyüleyici bir manzara sunuyor.

1956 yılında inşa edilen ve hemen altındaki kıyıda sıralanan balıkçı tekneleriyle tablo güzelliğinde bir manzara sunan Anadolu Feneri, şehrin kalabalığı ve gürültüsünden uzaklaşarak büyüleyici Karadeniz ve İstanbul Boğazı manzaraları eşliğinde dinlendirici bir gün geçirmek için ideal bir yer. Çevresinde yürüyüş parkurları ve mesire alanları da bulabileceğiniz Anadolu Hisarı çevresindeki balıkçı restoranları da çok ilgi görüyor. Özellikle gün batımlarında en özel manzaralarına şahit olacağınız Anadolu Feneri, Beykoz’un kesinlikle görmeniz gereken popüler gezi alanlarından biri.

Konum Linki

15- Beykoz Korusu

Beykoz Korusu

İstanbul'un en büyük doğa cennetlerinden biri olan ve 27 hektardan daha büyük bir yeşil alanı kapsayan Beykoz Korusu, bölgenin en çok ziyaret edilen yerleri arasında. Çınar, meşe ve akasya ağaçları arasında uzanan yürüyüş yolları, panoramik İstanbul Boğazı manzaraları izleyebileceğiniz seyir terasları, rengarenk lalelerle süslü çiçekli bahçeleriyle unutulmaz bir gün geçirebileceğiniz Beykoz Korusu’nda asırlık çınar ağaçları altında hizmet veren kır bahçelerinde de keyifli bir mola verebilirsiniz.

Büyüleyici gün batımı ve boğaz manzaraları eşliğinde romantik akşam yemekleri tadabileceğiniz restoranları için de sıkça ziyaret edilen Beykoz Korusu’nda keyifli hafta sonu piknikleri yapabileceğiniz mesire alanları, çocuk parkları ve spor sahaları gibi imkanlar da sağlanıyor.

Konum Linki

16- Mihrabat Korusu

Mihrabat Korusu

Beykoz'un her köşesi birbirinden güzel yemyeşil korularla çevrili ve bu yeşil alanlar arasında en çok ziyaret edilenlerden biri de Mihrabat Korusu. İstanbul Boğazı manzaralı restoranları ve kafeleri ile yılın her mevsimi oldukça hareketli olan, Anadolu Yakası'nın en güzel yeşil alanlarından biri olarak gösterilen Mihrabat Korusu, 3 kilometrelik yürüyüş parkuruyla da özellikle hafta sonları spor yapmak isteyen insanları kendine çekiyor.

Çam ormanları arasında uzanan mesire alanları, çocuk oyun parkları ve kır bahçeleri gibi zengin olanaklar bulabileceğiniz Mihrabat Korusu, yıl boyu özel kutlamalar ve etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Tertemiz havada yürüyüşler yapabileceğiniz ve Kanlıca’nın panoramik manzaralarını izleyebileceğini Mihrabat Korusu’nun seyir teraslarından da İstanbul Boğazı'nın gün batımı manzaralarının fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

17- Göksu Deresi

Göksu Deresi

Ağva Deresi olarak da bilinen ve Anadolu Yakası’ndan İstanbul Boğazı'na dökülen en büyük derelerden biri olan Göksu Deresi, Beykoz'da düzenlenen günübirlik gezilerin en popüler adreslerinden biri. Anadolu Hisarı’nın büyüleyici manzaraları arasında keşfe çıkabileceğiniz derenin her iki tarafında sıralanan rengarenk balıkçı sandalları ve gezi tekneleri arasında harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Yaz aylarında sandallarla gezilere çıkabileceğiniz, dere kenarında hizmet veren balıkçı restoranlarında mevsimlik balıklar ve yöresel mezeler tadabileceğiniz Göksu Deresi’nde kış aylarında ise büyüleyici kar manzaralarına şahit olabilirsiniz. Çevresindeki kafelerde sunulan hafta sonu kahvaltıları için de sıkça ziyaret edilen Göksu Deresi, İstanbul'un gizli cennetlerinden biri olarak görülmeye değer.

Konum Linki

18- Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy Tabiat Parkı

Beykoz’da şehrin kalabalığı ve gürültüsünden uzaklaşarak doğayla iç içe keyifli zaman geçirebileceğiniz en yakın yeşil alanlardan biri de ilçeye sadece 6 kilometre uzaklıktaki Polonezköy Tabiat Parkı. 3000 hektarlık büyük bir yeşil alanı kapsayan ve el değmemiş güzellikleri 1994 yılından beri koruma altına alınan tabiat parkında onlarca çeşit ağaç arasında uzanan yürüyüş yolları, mesire alanları, çardakları çocuk oyun parkları ve spor sahaları gibi pek çok olanak bulabilirsiniz.

Hem sıcak yaz günlerinde hem de hafta sonları İstanbul’un en popüler doğaya kaçış alanlarından biri olan Polonezköy Tabiat Parkı’nın kır bahçelerinde organik ürünlerle hazırlanan hafta sonu kahvaltıları tadabilir; meşe, kızılçam, karaçam ve gürgen ağaçları arasında spor yapabilir, bisiklet kiralayarak tabiat parkını keşfe çıkabilir, seyir teraslarından ise harika doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.

Konum Linki

19- Tokatköy

Fatih Sultan Mehmet döneminde kurulan ve huzurlu atmosferiyle günübirlik geziler yapmak için ideal bir adres olan Tokatköy, Beykoz merkezine sadece 14 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Anadolu Kavağı’nın hemen yanı başında uzanan ve Fatih Sultan Mehmet'in ismini koyduğu yemyeşil Tokatköy; İstanbul Boğazı'na hakim olanları kır bahçeleri, mesire alanları ve yürüyüş yollarının yanı sıra yüzlerce yıllık tarihi evleriyle de görülmeye değer güzellikte.

Tokatköy’ü gezerken İstanbul'un en güzel panoramik manzaralarını izleyebileceğiniz Yuşa Tepesi ve her yıl binlerce insanın ziyaret ettiği Hz. Yuşa Türbesi’ne de uğrayabilirsiniz. Osmanlı döneminde büyüleyici doğal güzelliği ile yeryüzündeki cennet olarak adlandırılan Tokatköy, Beykoz'un keşfedilmeye değer çok özel köşelerinden biri.

Konum Linki

20- Beykoz Cam ve Billur Müzesi

Beykoz Cam Müzesi

Pek çok etkileyici müzeye ev sahipliği yapan Beykoz'da keyifle gezebileceğiniz en özel müzelerden biri de Mehmet Yavuz Caddesi üzerinde hizmet veren Beykoz Cam ve Billur Müzesi. 360 dönümlük bir alan üzerinde yer alan ve Osmanlı döneminin en önemli büyük cam fabrikasının 19. yüzyıl Osmanlı mimarisini yansıtan devasa binasında hizmet veren müze, hem etkileyici binası hem de zengin koleksiyonlarıyla dikkat çekiyor.

12 farklı bölümde Türk cam sanatının gelişiminin yanı sıra Avrupa’da tarih boyunca üretilen birbirinden güzel cam eserlerin de sergilendiği müze, Türkiye'nin ilk ve en büyük cam müzesi olmasıyla da her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Pazartesi günleri hafta hariç haftanın her günü 09:00 ile 17:00 saatleri arasında gezebileceğiniz Beykoz Cam ve Billur Müzesi’nde her biri sanat eserini andıran cam eserler arasında keyifle gezebilirsiniz.

Konum Linki

21- Elmasburnu

İstanbul’un kalabalığı ve gürültüsünden uzaklaşarak doğal güzelliklerin tadını çıkarabileceğiniz çok sevilen bir gezi alanı da Beykoz’a sadece 12 kilometre uzaklıktaki Elmasburnu. Büyüleyici Karadeniz manzaraları eşliğinde piknik yapabileceğiniz Elmasburnu; çam ormanları arasında uzanan yürüyüş parkurları, koşu yolları, çocuk oyun alanları, panoramik doğa ve Karadeniz fotoğrafları çekebileceğiniz seyir teraslarıyla süslü.

Yeşil ve mavinin buluştuğu doğa cennetlerimizden biri olan ve 13,34 hektarlık büyük bir yeşil alanı kapsayan Elmasburnu Mesire Alanı içerisinden dinlenme tesisleri, kır bahçeleri, çardaklar gibi olanaklar bulabilirsiniz. Elmasburnu Plajı’nda ise sıcak yaz günlerde Karadeniz’in masmavi sularında yüzebilir veya onlarca su sporu yaparak eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

22- Çam Vadisi Mesire Alanı

Anadolu Kavağı’nın hemen yanı başında, boğazın büyüleyici manzaraları eşliğinde keyifli bir gezi yapabileceğiniz başka bir sevilen rekreasyon alanı olan Çam Vadisi Mesire Alanı yer alıyor. İstanbul Boğazı’na hakim konumda hizmet veren restoranları ve kır bahçeleriyle hafta sonu gezilerinin sevilen adreslerinden biri haline gelen Çam Vadisi’nin güzelliklerini iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurunda keşfe çıkabilirsiniz. Temiz havada mangal yapabileceğiniz ve çocuklarınızla dinlendirici bir gün geçirebileceğiniz Çam Vadisi Mesire Alanı, haftanın her günü saat 08:30 ile 23:00 saatleri arasında açık.

Konum Linki

23- İskender Paşa Camii 

İskender Paşa Camisi

Kanlıca iskelesinin önündeki küçük meydanda hemen dikkatinizi çekecek etkileyici bir tarihi yapı olan İskender Paşa Camii, Osmanlı döneminin ünlü ustası Mimar Sinan’ın bir şaheseri. Halk arasında Kanlıca Camii olarak da bilinen yapı, Kanuni Sultan Süleyman ve II. Selim dönemleri arasında inşa edilmiş. Klasik Osmanlı dönemi mimari özelliklerini görebileceğiniz caminin yanındaki külliyeyle birlikte 1559 ile 1560 yılları arasında tamamlandığı tahmin ediliyor. Çarpıcı taş mimari ve iç bölümlerini süsleyen bitki ve geometrik desenlerle görülmeye değer güzellikteki İskender Paşa Camii’ni gezdikten sonra hemen yanı başındaki İskender Paşa Türbesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

24- Çubuklu Korusu

Çubuklu korusu

17 hektarlık büyük bir yeşil alanı kaplayan ve Hidiv Kasrı’na ev sahipliği yaptığı için Hidiv Kasrı Korusu olarak da bilinen Çubuklu Korusu, Bizans dönemlerinden beri çok sevilen bir gezi alanı. Günümüzde de hem görülmeye değer güzellikteki tarihi yapıları hem de çapıcı doğal güzelliğiyle binlerce insanı kendine çeken Çubuklu Korusu’nda özellikle sonbahar aylarında sararmış yapraklarla süslü ağaçlar arasında tablo güzelliğinde manzaralara şahit olabilirsiniz.

Çiçek bahçeleri ve onlarca ağaç türü arasında uzanan yürüyüş parkurları, koşu yolları, keyifli molalar verebileceğiniz kır bahçeleri, irili ufaklı şelaleleri ve harika doğa fotoğrafları çekebileceğiniz seyir teraslarıyla İstanbul ortasında yemyeşil bir vaha olan Çubuklu Korusu, her doğa tutkununun görmesi gereken yerlerden. Hafta sonları piknik ve spor yapmak için uğrayabileceğiniz Çubuklu Korusu’nda bir mimari şaheser olan Hidiv Kasrı’nı da gezme şansı bulabilir ve İstanbul’un harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

25- Riva Plajı

Riva Plajı

Beykoz’da sıcak yaz aylarında tertemiz denizin tadını çıkarabileceğiniz en popüler yerlerden biri olan Riva Plajı, ilçe merkezine sadece 12 kilometre uzaklıkta ve toplu taşıma araçlarıyla bu güzel plaja kolayca ulaşabilirsiniz. Sert rüzgârlardan korunan yapısıyla acemi yüzücüler ve çocuklu aileler için güvenli bir deniz keyfi sunan küçük plajda güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabilir; soyunma kabini, duş, otopark, kafe ve restoranlar gibi olanaklar bulabilirsiniz. Riva Plajı’nda tüm gün denizin ve güneşin tadını çıkardıktan sonra Riva sahilinde büyüleyici gün batımı manzaraları eşliğinde yürüyüşler yapmayı ve bölgede hizmet veren balık restoranlarına uğramayı da unutmayın.

Konum Linki

26- Bozhane

İstanbul’un gizli cennetlerinden biri olarak kabul edilen Bozhane, Beykoz’a sadece 13 kilometre uzaklıkta yer alıyor. 16. yüzyıldan beri yerleşim olan, şehrin ortasında sessiz ve huzurlu atmosferini korumayı başaran Bozhane Köyü, ismini Bozhanlı Türkmenleri tarafından kurulmasından alıyor. Çayağız Deresi kenarında ahşap iskelelerde hizmet veren balık restoranlarıyla özellikle hafta sonları yüzlerce kişiyi misafir eden Bozhane’de çarpıcı mimarisiyle dikkat çeken Ahşap Kabasakal Camii, Eski Çeşme ve 700 yıllık türbeleri de ziyaret edebilirsiniz. Dar sokaklarında yüzlerce yıllık evler arasında keyifli bir gezi yapabileceğiniz Bozhane’de Çayağız Deresi çevresindeki yürüyüş yollarında da harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

27- Poyrazköy Kadınlar Plajı

Poyrazköy Plajı

Beykoz merkezine yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta yer alan Poyrazköy Kadınlar Plajı, Karadeniz'in tertemiz sularının tadını çıkarmak için ilk uğramanız gereken yerlerden. Sadece kadınların ve çocukların kullanımına açılan plajda cankurtaran, duş, soyunma kabinleri, tuvalet, güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz turistik tesisler gibi imkanlar bulabilirsiniz. Kum ve çakıl karışımı güzel bir sahile sahip olan, deniz bisikleti ve kano gibi çeşitli su sporları da yapabileceğiniz Poyrazköy Kadınlar Plajı’na hem toplu taşıma araçları hem de servislerle kolayca ulaşmanız mümkün.

Konum Linki

28- Polonezköy Doğal Yaşam Parkı (Polonezköy Zoo)

Polonezköy Tabiat Parkı'nın hemen yanı başında, hem doğa tutkunları hem de çocuklu ailelerin güzel zaman geçirebileceği Polonezköy Doğal Yaşam Parkı yer alıyor. Geniş yaşam alanlarında kanguru, midilli, ceylan, zebra, rakun, maymun, antilop, cüce keçi ve tiftik keçisi gibi onlarca sevimli hayvanı yakından görme şansı bulabileceğiniz doğal yaşam parkında yüzlerce kuş türünün de harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Memeliler, kuşlar ve sürüngenler bölümlerini gezebileceğiniz Polonezköy Doğal Yaşam Parkı’nın kır bahçelerinde organik ürünlerle hazırlanan lezzetli yemekler tadabilir; çam ormanları arasında uzanan yürüyüş parkurları ve bisiklet yollarında ise temiz havada spor yapabilirsiniz. Taş ve ahşap mimari köy evi ve villalar gibi konaklama imkanları da sağlanan doğal yaşam parkında hem keyifli bir günlük gezi yapabilir hem de birkaç gün doğanın içinde konaklayarak yılın yorgunluğunu atabilirsiniz.

Konum Linki

29- Riva Galera Koyu

Galera Koyu

İstanbul'un tatil cenneti Riva’nın en özel noktalarından biri olan Galera Koyu, yeşil ve mavinin her tonunun bir arada görebileceğiniz bir tabiat harikası. Çevresinde donanımlı kamp alanları bulunan ve yaz aylarında masmavi Karadeniz suların tadını sakin bir ortamda çıkarmak için ilk uğramanız gereken yerlerden olan Galera Koyu, Beykoz merkezine sadece 16 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Bir tarafı yemyeşil Elmasburnu Tabiat Parkı, diğer tarafı ise İncekum Macera Parkı ile çevrili olan koy, İstanbul ve Karadeniz'de düzenlenen tekne turlarının da önemli mola noktalarından biri konumunda. Yılın her mevsimi düzenlenen Riva doğa yürüyüşleriyle de keşfe çıkabileceğiniz Galera Koyu’nun sessiz ve huzurlu atmosferinde yılın bütün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Konum Linki

30- Dört Mevsim Piknik Alanı

Dört Mevsim Piknik Alanı

Anadolu Feneri’nin yanı başında bulunan Dört Mevsim Piknik Alanı, kalabalıklardan uzakta doğayla baş başa dinlendirici bir gün geçirebileceğiniz sevilen Beykoz rekreasyon alanlarından biri. Oksijen seviyesi yüksek tertemiz havada organik ürünlerle hazırlanan köy kahvaltıları için hafta sonları yüzlerce kişinin ziyaret ettiği piknik alanında çam ormanları içinde gizlenen mesire alanları, trekking parkurları, çocuk oyun alanları ve seyir terasları gibi imkanlar bulabilirsiniz. Hamaklar ve minderlerde tüm gün dinlenebileceğiniz Dört Mevsim Piknik Alanı’nda sıcak yaz günlerinde denizin tadını çıkarmak için ise kısa bir yürüyüş mesafesindeki Anadolu Feneri Plajı’na uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

31- Elmasburnu Plajı

Elmasburnu plajı

Elmasburnu Tabiat Parkı'nda gezdikten sonra masmavi Karadeniz sularında doyasıya yüzmek için çam ormanları arasında gizlenen Elmasburnu Plajı’na uğrayabilirsiniz. Salı, çarşamba, perşembe ve cuma günleri sadece kadınlara hizmet verdiği için Elmasburnu Kadınlar Plajı olarak da bilinen plaj, Elmasburnu Tabiat Parkı doğa yürüyüşlerinden sonra mola vermek için de sıkça ziyaret ediliyor. Çevresi 9 kilometrelik yürüyüş parkurları, restoranlar, kafeler ve çocuk parklarıyla çevrili olan Elmasburnu Plajı’nda güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz turistik tesislerden su sporu olanaklarına kadar pek çok imkan da sağlanıyor.

Konum Linki

32- Kanuni Sultan Süleyman Kent Ormanı

Kanuni Sultan Süleyman Kent Ormanı

İstanbul'un en büyük mesire alanı olarak 8.479.000 metrekarelik büyük bir alanı kapsayan Kanuni Sultan Süleyman Kent Ormanı, 2020’nün yaz aylarında halka açıldı. Yüzlerce ağaç türü, çiçek bahçeleri ve göletler arasında uzanan 11 kilometrelik yürüyüş parkuruyla dikkat çeken kent ormanında 4,5 kilometrelik bisiklet yolu, binlerce kişilik mesire alanları ve çocuk oyun alanları gibi olanaklar da bulabilirsiniz.

7 farklı mangal ünitesi sağlanan kent ormanında cirit, okçuluk ve atlı kızak gibi geleneksel sporların yapılabilmesi için 4200 metrekarelik büyük bir alan da ayrılmış durumda. İstanbul'un oksijen depolarından biri olan Kanuni Sultan Süleyman Kent Ormanı, hafta sonları temiz havada spor yapmak veya eğlenceli aktivitelerle zaman geçirmek için Beykoz’da gidebileceğiniz güzel yerlerden biri.

Konum Linki

33- Göztepe Tabiat Parkı

Beykoz'un her bir tarafı yemyeşil gezi alanlarıyla çevrili ve 59 hektarlık büyük bir alanı kaplayan Göztepe Tabiat Parkı, hem hafta sonu yürüyüşlerine çıkmak hem de piknik yapmak için sıkça ziyaret ediliyor. Büyüleyici vahşi yaşam zenginliği ve bitki çeşitliliği ile dikkat çeken tabiat parkı içinde iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurları, koşu ve bisiklet yolları bulabilir; çam ormanları arasında gizlenmiş mesire alanlarında çocuklarınızla piknik yapabilirsiniz. Bisiklet kiralayarak da bölgenin güzelliklerini keşfe çıkabileceğiniz Göztepe Tabiat Parkı, özellikle hafta sonlarında ve yaz aylarında doğada zaman geçirmek isteyen ailelerle doluyor. Beykoz'a yaklaşık 8 kilometre uzaklıktaki parka toplu taşıma araçlarıyla da kolayca ulaşmanız mümkün.

Konum Linki

34- Akbaba Sultan Türbesi

Hz. Yuşa Türbesi ile birlikte Beykoz'un en çok ziyaret edilen kutsal alanlarından biri de Akbaba Sultan Türbesi. Kutsal günler ve dini bayramlarda binlerce kişinin ziyaret ettiği türbe, İstanbul’un fethi zamanında Buhara şehrinden yola çıkan Akbaba Sultan veya Ak Mehmet Efendi’nin adına inşa edilmiş. Beykoz merkezine yaklaşık 7 kilometre uzaklıktaki Akbaba Sultan Türbesi’ni ziyaret ettikten sonra kısa bir yürüyüş mesafesindeki Hz. Yuşa Türbesi’ne de uğrayabilir, Yuşa Tepesi’nden ise İstanbul’un en güzel manzaralarını izleyerek dinlenebilirsiniz.

Konum Linki

35- İshak Ağa Çeşmesi (On Çeşmeler)

İshak Ağa Çeşmesi

Beykoz'un görülmeye değer tarihi hazinelerinden biri de Osmanlı dönemi çeşme mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak gösterilen İsmail Ağa Çeşmesi (On Çeşmeler). Mimar Sinan'ın eserlerinden biri olduğu düşünülen ve 500 yılı aşkın zamandır hizmet vermeye devam eden İshak Ağa Çeşmesi, 8 mermer sütunla 8 metre boyunda ve 4 metre yükseklikte inşa edilmiş.

500 yıldan beri kesintisiz olarak suyu akmaya devam eden ve etkileyici süslemeleriyle dikkat çeken İsmail Ağa Çeşmesi, dünyanın en güzel çeşmelerinden biri olarak gösteriliyor. 2017 yılında da aslına uygun olarak restore edilen ve Beykoz’un Merkez Mahallesi'nde yer alan bu tarihi çeşmeye kısa bir yürüyüşle ulaşabilir ve yüzlerce yıldır akan sularından siz de tadabilirsiniz.

Konum Linki

36- Mehmet Akif Ersoy Şiir Müzesi

İstiklal Marşı'nda yazarı ünlü Türk şairi Mehmet Akif Ersoy'un anısını yaşatmak ve eserlerini sergilemek amacıyla 2018 yılında açılan Mehmet Akif Şiir Müzesi, Beykoz merkezinde Cami Sokak üzerinde yer alıyor. Osmanlı dönemi mimarisini yansıtan, iki katlı ahşap bir konağın aslına uygun olarak restore edilmesi ile hizmete başlayan müzenin dönem mobilyalarıyla süsü odalarında ünlü şairin hayatından kesitler, çeşitli eserleri, fotoğraflar, mektuplar ve kişisel eşyaları gibi pek çok objeyi bir arada görebilirsiniz.

Türk şiiri üzerine 1000’den fazla kitabın bulunduğu müzenin 5000 kitaplık şiir kütüphanesini de mutlaka incelemenizi öneririz. Osmanlı dönemi el yazıları ve ünlü şairlerin ilk baskı kitaplarını da yakından görme şansı bulabileceğiniz Mehmet Akif Ersoy Şiir Müzesi’nde şairin en güzel şiirlerini sesli olarak da dinleyebilirsiniz.

Konum Linki

37- Beykoz Kaymakdonduran Ormanı

Beykoz Kaymakdonduran Ormanı

İstanbul’un gizli tabiat cennetlerinden biri olan Beykoz Kaymakdonduran Ormanı, el değmemiş doğal güzelliği ve yüzlerce bitki çeşidiyle şehrin oksijen depolarından biri. İçerisindeki küçük göletin çevresinde sıralanan mesire alanları, çocuk oyun alanları, yürüyüş ve bisiklet yollarıyla ilgi gören Beykoz Kaymakdonduran Ormanı, hafta sonu modern dünyanın karmaşasından uzaklaşmak için girebileceğiniz en özel noktalar arasında.

Tertemiz havada keyifli hafta sonu kahvaltıları yapabileceğiniz kır bahçeleri, şifalı kaynak sularının aktığı çeşmeler ve organik ürün satış noktaları gibi pek çok imkan bulabileceğiniz ormanın paintball sahalarında da eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Haftanın her gün saat 09:00'dan gece yarısına kadar açık olan Beykoz Kaymakdonduran Ormanı’na taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabilir ve yemyeşil doğal güzelliklerin içinde dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

38- Çubuklu Sahili Yürüyüş Parkuru

Tüm gün Beykoz'un tarihi ve doğal güzelliklerini gezdikten sonra büyüleyici gün batımı manzaraları eşliğinde tertemiz deniz havası almak için Çubuklu sahili boyunca uzanan yürüyüş parkuruna uğrayabilirsiniz. Kanlıca’da Piri Reis Caddesi üzerinde yer alan yürüyüş yolu, yaklaşık olarak 3,5 kilometre uzunluğunda ve Çubuklu ile Kanlıca arasında geniş bir sahil şeridini kapsıyor. Yürüyüp parkurunun yanı sıra bisiklet yolları, dinlenme alanları, seyir alanları, kır bahçeleri ve çocuk oyun alanları gibi olanaklar da bulabileceğiniz Çubuklu sahili, İstanbul'un en uzun sahili şeritlerinden birine sahip olan Beykoz’da büyüleyici İstanbul manzaraları izlemek için de ilk uğramanız gereken yerler arasında.

Konum Linki

39- Serbostani Mustafa Ağa Camii

Serbostani Mustafa Ağa Camii

Her köşesinde birbirinden güzel tarihi yapıların sıralandığı Beykoz'da ziyaret edebileceğiniz başka bir önemli eser de Bostancıbaşı Mustafa Ağa tarafından inşa ettirilen de ismini de buradan alan Serbostani Mustafa Ağa Camii. 17. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen ve 2006 yılında aslına uygun olarak yenilenen tarihi cami, kare planlı olarak taş ve ahşap malzemelerle tasarlanmış. Görülmeye değer bir Osmanlı dönemi eseri olan ve el yapımı iç süslemeleriyle de ilgi gören Serbostani Mustafa Ağa Camii, Beykoz'un en güzel camilerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Konum Linki

40- Zofia Rizi Anı Evi

Beykoz’un popüler gezi alanlarından biri olan Polonezköy'ün en eski ve güzel evlerinden birinde hizmete açılan Zofia Rizi Anı Evi, hem klasik Polonya köy evi mimarisi hem de içindeki zengin koleksiyonlarıyla ziyaret edilmeye değer bir yer. Her yıl binlerce kültür meraklısı tarafının uğradığı evin odalarında Rizi ailesinin kişisel eşyaları ve fotoğraflarının yanı sıra Polonya-Türkiye dostluğunu simgeleyen fotoğraflar ve belgeleri de inceleyebilirsiniz. Rengarenk çiçekler ve asırlık çınar ağaçlarıyla süslü geniş bir bahçe içinde 1800’lü yılların sonunda inşa edilen evin harika fotoğraflarını çektikten sonra Polonezköy restoranlarında küçük bir mola verebilir, lezzetli Polonya yemekleri tadarak yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

41- Halil Ethem Bey Yalısı

Beykoz'un her köşesi birbirinden güzel yalılarla çevrili ve Halil Ethem Paşa Yalısı, hem boğaz tekne turları hem de tarih gezileri ile yakından görebileceğiniz en güzel yalılardan biri. Beykoz'un Çubuklu Mahallesi'nde, İstanbul Boğazı kenarında büyüleyici bir manzara sunan Halil Ethem Paşa Yalısı. II. Abdülhamit'in sadrazamı Ethem İbrahim Paşa tarafından yaptırılmış ve ismini de buradan alıyor.

Barok ve Neo Klasik mimari tarzıyla inşa edilen Halil Ethem Paşa Yalısı, görülmeye değer bir mimari şaheser. Çarpıcı mimarisini günümüze kadar korumayı başaran tarihi yalı, bir dönem ülkemizin ilk müzecilerinden olan Osman Hamdi Bey'in kurduğu arkeoloji müzesine de ev sahipliği yaptı. Çevresi parklar ve çiçek bahçeleriyle süslü Halil Ethem Bey Yalısı, mimari meraklılarının da incelemesini önerdiğimiz tarihi hazinlerimizden biri.

Konum Linki

42- Czestochova Meryem Ana Kilisesi

Beykoz'un en çok ziyaretçi çeken yerlerinden Polonezköy'ün başka bir simgesel yapısı da köyün hemen girişinde yer alan Czestochova Meryem Ana Kilisesi. 1845 ile 1846 yılları arasında inşa edilen küçük kilise, depremde yıkıldıktan sonra aslına uygun olarak 1914 yılında tekrar inşa edilmiş. El değmemiş doğal güzellikler arasında çarpıcı bir manzara sunan kilise, hem etkileyici iç dekorasyonları hem de yılın her dönemi düzenlenen müzik resitalleri, kültürel ve sanatsal etkinlikler için sıkça ziyaret ediliyor.

Konum Linki

43- Polonezköy Arıcılık Müzesi

Beykoz’un sevilen gezi alanı Polonezköy’ün sık ziyaret edilen müzelerinden biri de Cumhuriyet Caddesi üzerinde güzel bir konumda bulunan Polonezköy Arıcılık Müzesi. Türkiye’nin bu alandaki tek müzesi olan ve arıcılığın yaygın olarak yapıldığı Polonezköy’ün ünlü kestane ballarını da satın alabileceğiniz Polonezköy Arıcılık Müzesi, zengin koleksiyonlarıyla dikkat çekiyor. Arıcılık yaparken tasvir edilen balmumu heykeller, Polonezköy’ün resmedildiği birbirinden güzel tablolar ve arıcılıkta kullanılan araçlar gibi pek çok objeyi müzenin sergilerinde inceleyebilirsiniz. Polonezköy Arıcılık Müzesi’ni gezdikten sonra birçok sağlık sorununa iyi geldiği bilinen lezzetli Polonezköy kestane ballarını tatmayı da unutmayın.

Konum Linki

44- Beykoz Deniz ve Su Ürünleri Müzesi

Beykoz ilçesi Gümüşsuyu Mahallesi’nde yer alan ve her yıl binlerce kişi tarafında ziyaret edilen Beykoz Deniz ve Su Ürünleri Müzesi, benzersiz koleksiyonuyla deniz meraklılarının yanı sıra çocuklu ailelerin de keyifle gezebileceği müzelerden biri. 1988 yılında hizmete başlayan müzenin zengin koleksiyonlarında farklı denizlerden getirilen 550’den fazla dondurulmuş balık türü ve 50’den fazla mercanı yakından görebilirsiniz. Dünya okyanuslarından pek çok ilginç canlı türünü bir arada görebileceğiniz ve yüzlerce deniz canlısıyla ilgili çarpıcı bilgiler alabileceğiniz Beykoz Deniz ve Su Ürünleri Müzesi’nde sergilenen devasa okyanus balıkları da çok ilgi görüyor.

Konum Linki

45- Çağlar Boyu Aydınlatma Isıtma ve Çeşitli Koleksiyonlar Müzesi

Beykoz gezinizde ziyaret edebileceğiniz başka bir ilginç müze olan Aydınlatma ve Isıtma Araçları Müzesi, ilçenin Çengeldere Mahallesi'nde güzel bir konumda yer alıyor. İnsanlık tarih boyunca kullanılan meşale, kandil, şamdan, gaz yağı, ispirto lambaları gibi yüzlerce ısıtma ve aydınlatma araçlarının sergilendiği müzede tarihin pek çok farklı döneminde kullanılan aleti bir arada inceleyebilirsiniz.

15.000 yıl öncesine ait toprak kandilleri de yakından görmenizi önerdiğimiz müzeyi pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09:00 ile 17.30 saatleri arasında gezebilirsiniz. Uzun çalışmalar sonucu oluşturulan devasa koleksiyonuyla sadece Beykoz'un değil, İstanbul'un da en ilginç müzelerinden biri olan Aydınlatma ve Isıtma Araçları Müzesi, her tarih ve kültür meraklısının uğraması gereken yerler arasında.

Konum Linki

Beykoz gezilecek yerler yazımız sona erdi. Tüm İstanbul'u keşfedeceğiniz bir program yapmak isterseniz İstanbul'da gezilecek yerler içeriğimizi okuyabilirsiniz. 


busraguzeller
Büşra Güzeller
183 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN